Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jak wykorzystać pozycjonowanie do promocji portali informacyjnych? [część 2]

Jak wykorzystać pozycjonowanie do promocji portali informacyjnych? [część 2]

Autorami wpisu są eksperci pozycjonowania z firmy Performance Media. Artykuł jest czwartym z cyklu wpisów na temat korzyści jakie pozycjonowanie daje firmom o różnym profilu działalności.

W poprzednim artykule przedstawiliśmy sposoby wykorzystania pozycjonowania do promocji sklepu internetowego. Pierwsza część wpisu o pozycjonowaniu portalu informacyjnego znajduje się tutaj.

Wydarzenia

Portale informacyjne mogą publikować zapowiedzi i harmonogramy nadchodzących wydarzeń. Taka sytuacja ma choćby miejsce w przypadku portali sportowych lub muzycznych.

Oznaczenie na stronie internetowej nadchodzących wydarzeń odpowiednimi metadanymi pozwala wyszukiwarce Google na ich rozpoznanie i wyświetlenie w wynikach wyszukiwania szczegółowych danych, takich jak nazwa, data i miejsce zdarzenia.

Fragmenty rozszerzone - wydarzenia

Fragmenty rozszerzone – wydarzenia

Szczegółowe informacje na temat oznaczania wydarzeń na stronach internetowych można znaleźć w artykule pomocy Google: Zdarzenia.

Autorstwo artykułów

Wraz z uruchomieniem usługi Google+ wyszukiwarka Google umożliwiła „podpisywanie” artykułów swoim profilem Google+. Cały system nazywany jest przypisywaniem autorstwa, które ma zmniejszyć poziom anonimowości dokumentów internetowych.

Treści publikowane w portalach informacyjnych składają się głównie z artykułów pisanych przez konkretne osoby, inaczej niż jest to w przypadku stron firmowych, czy sklepów internetowych. Znaczniki autorstwa mogą więc być wykorzystane w sposób jak najbardziej naturalny i zgodny z zaleceniami Google. Daje to duży potencjał przyciągania uwagi użytkowników w SERPach (ang. Search Engine Results Page).

Wzajemne powiązanie profilu Google+ autora i strony artykułu pozwala na wyświetlenie w wynikach wyszukiwania opisu rozszerzonego o zdjęcie profilowe oraz imię i nazwisko autora.

Autor artykułu w wynikach wyszukiwania

Autor artykułu w wynikach wyszukiwania

Poza samym wizualnym wzbogaceniem wyniku wyszukiwania, pewną rolę w podejmowaniu decyzji o kliknięciu strony może odgrywać rozpoznawalność i autorytet autora.

Dodatkową korzyścią jest przygotowanie serwisu na czynnik rankingu stron w wynikach wyszukiwania, który prawdopodobnie będzie odgrywał w przyszłości coraz większą rolę, a mianowicie autorytet autora, tzw. AuthorRank.

Przykład jak AuthorRank może wpływać na kolejność wyników wyszukiwania

Przykład jak AuthorRank może wpływać na kolejność wyników wyszukiwania

Autorytet autora może być oceniany na przykład na podstawie liczby śledzących go osób oraz interakcji w postaci komentarzy czy kliknięć przycisku +1. Strona z przypisanym autorem o wysokiej reputacji będzie miała szanse pojawić się wyżej w wynikach wyszukiwania.

Do tego dochodzi element personalizacji. Użytkownikom zalogowanym w Google na wyższych pozycjach wyników wyszukiwania wyświetlane są artykuły napisane przez autorów, których obserwują. Dlatego, poza samym wykorzystaniem mechanizmu przypisywania autorstwa, ważne jest budowanie rozpoznawalności i reputacji poszczególnych autorów artykułów.

Uniwersalne wyniki wyszukiwania

W 2007 roku w wyszukiwarce Google zaimplementowano uniwersalne wyniki wyszukiwania – rozwiązanie polegające na wyświetlaniu w wynikach nie tylko stron internetowych, ale także newsów, obrazków, czy filmów wideo. Obecność portalu informacyjnego w poszczególnych rodzajach wyników wyszukiwania pozwala na docieranie do użytkowników z różnymi oczekiwaniami i preferencjami.

Google News

Sekcja z wynikami wyszukiwania wiadomości w usłudze Google News pojawia się, kiedy algorytm wyszukiwarki „uzna”, że dla danego zapytania użytkownicy mogą oczekiwać jak najświeższych informacji.

Artykuły z Google News w uniwersalnych wynikach wyszukiwania

Artykuły z Google News w uniwersalnych wynikach wyszukiwania

W przypadku informacji, które nagle zaczynają być intensywnie wyszukiwane przez użytkowników, pojawienie się w sekcji z wynikami wyszukiwania wiadomości może generować dla serwisu znaczącą liczbę nowych odwiedzin.

Wyniki z wyszukiwarki wiadomości mogą być dodatkowo wzbogacone o miniaturkę graficzną, datę publikacji i nazwę wydawcy, co zwiększa ich klikalność względem pozostałych wyników.

Artykuł z Google News z miniaturką graficzną

Artykuł z Google News z miniaturką graficzną

Informacje o czasie lub dacie publikacji artykułu mogą się również pojawiać obok standardowych wyników wyszukiwania.

Informacja o czasie jaki upłynął od publikacji artykułu

Informacja o czasie jaki upłynął od publikacji artykułu

Informacja o czasie jaki upłynął od publikacji artykułu ma szczególne znaczenie w przypadku, gdy intencją użytkownika jest znalezienie jak najświeższych informacji na dany temat.

Wyszukiwarka grafik

Artykuły są zwykle ilustrowane zdjęciami. Częstym rodzajem zawartości w portalach informacyjnych są również galerie zdjęć. Obecność materiałów graficznych w serwisie informacyjnym, często unikalnych i wysokiej jakości, stwarza potencjał generowania dodatkowego ruchu z wyników wyszukiwarki grafik.

Wyszukiwarka grafik jest dostępna jako odrębna wyszukiwarka, ale wyniki wyszukiwania grafik są dla wybranych zapytań prezentowane w uniwersalnych wynikach wyszukiwania.

Obrazki z wyszukiwarki grafik w uniwersalnych wynikach wyszukiwania

Obrazki z wyszukiwarki grafik w uniwersalnych wynikach wyszukiwania

Grafiki to kolejny wizualny element wyników wyszukiwania, który może zachęcić użytkowników do odwiedzenia witryny internetowej.

Wyszukiwarka filmów

Multimedialność uniwersalnych wyników wyszukiwania dopełniają wyniki w postaci linków do materiałów wideo.

wyszukiwarka-filmow-google

W wynikach wyszukiwania pojawiają się zarówno filmy ze znanych serwisów wideo, w szczególności YouTube, ale także filmy osadzone w portalach informacyjnych.

Film wideo z serwisu YouTube w wynikach wyszukiwania

Film wideo z serwisu YouTube w wynikach wyszukiwania

Film wideo z portalu informacyjnego w wynikach wyszukiwania

Film wideo z portalu informacyjnego w wynikach wyszukiwania

Niezależnie od tego czy portal informacyjny posiada kanał w serwisie z filmami wideo, czy publikuje materiały wideo wewnątrz własnej witryny, wskazana jest optymalizacja SEO on-site.

Artykuły zgłębiające temat

W sierpniu ubiegłego roku w anglojęzycznych uniwersalnych wynikach wyszukiwania Google.com został udostępniony nowy rodzaj wyników wyszukiwania – artykuły zgłębiające zagadnienie (ang. in-depth articles). Ich celem jest dostarczenie użytkownikom wyników wyszukiwania, które dogłębnie przedstawiają zagadnienie zawarte w zapytaniu przesłanym do wyszukiwarki. Pojawienie się w sekcji artykułów „in-depth” z dodatkowymi informacjami, takimi jak miniatura oraz nazwa i logo wydawcy, będzie pozytywnie wpływało na CTR oraz budowanie autorytetu.

Dlatego, mimo że ten typ wyników nie pojawił się jeszcze w wyszukiwarce Google.pl, już teraz w optymalizacji portali informacyjnych należy wykorzystywać wskazówki optymalizacyjne dotyczące artykułów zgłębiających temat. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule: Artykuły zgłębiające temat (in-depth articles) w wynikach wyszukiwania.

Branding za pomocą Google+

Wyszukiwarki internetowe stwarzają także możliwość zwiększenia rozpoznawalności portalu informacyjnego jako marki, między innymi przez wzbogacenie wyników wyszukiwania o dodatkowe elementy i wyróżnienie się na tle konkurencji.

Stworzenie i aktywne prowadzenie oficjalnej strony Google+ dla portalu informacyjnego pozwala na dodatkowe wyeksponowanie witryny dla zapytań brandowych (zawierających nazwę portalu). Obok standardowego wyniku wyszukiwania pojawia się wizytówka strony Google+ z logo, linkiem do strony Google+ oraz najnowszych wpisów w strumieniu.

Wizytówka strony Google+ obok wyników wyszukiwania

Wizytówka strony Google+ obok wyników wyszukiwania

Podsumowanie

Pozycjonując portal informacyjny, docierasz do osób zainteresowanych konsumpcją informacji, które tworzysz. W kolejnym artykule dowiecie się o korzyściach jakie pozycjonowanie przynosi oficjalnym serwisom znanych marek.