Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Domena .uk – co trzeba o niej wiedzieć?

Domena .uk – co trzeba o niej wiedzieć?

To oficjalna domena narodowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. Przed wprowadzeniem jej do powszechnej rejestracji – w czerwcu 2014, była przyznawana wyłącznie dla organów administracji publicznej. Mimo uwolnienia rozszerzenia  nadal obowiązują  pewne ograniczenia.

Pierwszeństwo do nazwy mają osoby, które posiadają adres w domenie drugiego poziomu np. .co.uk. Otrzymują bezpłatną rezerwacje na 5 lat na tak samo brzmiącą domenę, tylko w rozszerzeniu .uk. W przypadku roszczeń do nazwy w nowej domenie, o tym, kto ją otrzyma decyduje data rejestracji w subdomenie .co.uk.

Istotne – w Wielkiej Brytanii istnieją dwie domeny ccTLD (krajowe najwyższego poziomu): .uk i .gb, ale ta druga jest nieużywana, nie można jej zarejestrować. Kto może rejestrować domenę .uk? Wymagane jest, aby wykupujący mieszkał na terenie Wielkiej Brytanii. Jednak można starać się o kontakt administracyjny na terenie tego państwa, wtedy możliwa będzie rejestracja domeny.

Mimo że Brytyjczycy są przywiązani do adresu .co.uk już dostrzegli potencjał ccTLD. W ciągu doby od uwolnienia domeny zarejestrowano ponad 50 tysięcy rozszerzeń .uk. Według danych Nominetu, brytyjskiego rejestru domen, istnieje już ponad 7 milionów nazw z roszerzeniem .uk. Nie są to wyłącznie nowe strony, ale także adresy, które dotąd funkcjonowały w domenie drugiego poziomu: .co.uk, org.uk czy ac.uk.

Dlaczego pozwolono na rejestrację .uk?

Z badań, które przeprowadził Nominet wynikało, że wielu przedsiębiorców zainteresowanych jest krótszym adresem. Uważali, że w ten sposób łatwiej będzie dotrzeć potencjalnym klientom do ich produktów i usług.

Łatwiejszy, krótszy adres to szansa dla nowych firm, również licznych z Polski, działających na terenie Wielkiej Brytanii. Do zmienienia rejestru przekonują znane marki m.in. Lowdownapp, która dla rozszerzenia .uk zrezygnowała z końcówki z komercyjnej końcówki .co. Zdecydowano się również na nietypową promocję uwolnionego adresu. Na lotnisku w Heathrow odsłonięto wielki napis powitalny „welcometothe.uk”. Czy widać go podczas lądowania? Zobacz realizację tego pomysłu na kanale brytyjskiego rejestru domen.