Domeny

Nadchodzą zmiany dla abonentów domen globalnych – na co warto zwrócić uwagę?

Na świecie działa już ponad 100 milionów domen globalnych. Tak duży wzrost popularności adresów z końcówkami .com, .net, .org, .biz wiąże się jednak z coraz częstszymi próbami wyłudzeń i kradzieży. Aby temu zapobiec, międzynarodowa organizacja ICANN (The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) wprowadzi od 1 grudnia 2016 roku zmianę, która wpłynie na bezpieczeństwo m.in. transferu domen do innych operatorów, a także cesji (zmiany abonenta). Zmiana będzie dotyczyła bez wyjątków wszystkich Rejestratorów i Abonentów domen globalnych.

Jakie zmiany pojawią się dla domen globalnych?

Na co powinni przygotować się abonenci? Przede wszystkim na inną procedurę zmiany danych – bez względu na to, czy jest to przeniesienie praw na inny podmiot, czy tylko aktualizacja dotychczasowych informacji o właścicielu usługi.

Modyfikacja np. nazwy firmy, imienia, nazwiska, ale również adresu e-mail będzie wymagała potwierdzenia przez obie strony (nawet jeśli Abonent się nie zmienia – wysłane zostaną 2 wiadomości do zatwierdzenia zmian na adresy kontaktowe). Obie strony mają 14 dni na zatwierdzenie operacji. Jeśli jedna ze stron odrzuci wniosek, cały proces zmiany zostanie anulowany.

Co ważne, po zakończeniu operacji zmiany danych obie strony otrzymają stosowne powiadomienie. To jednak nie ostatnia modyfikacja zasad, wprowadzana przez ICANN.  Po zakończeniu procedury cesji (lub aktualizacji danych) na domenę zostanie nałożona czasowa blokada (60 dni) transferu do innego Rejestratora. Co w przypadku, gdy ważność domeny jest krótsza niż 60 dni i klient opłaci ją na kolejny rok? Mimo odnowienia okres blokady nie ulegnie zmianie. Status i rodzaj abonenta również nie wpłynie na tę sytuację.

Wprowadzane zmiany będą z pewnością miały duży wpływ na rynek domen, zwłaszcza w przypadku transakcji kupna / sprzedaży już zarejestrowanych nazw. Po zakupie domeny na rynku wtórnym nowy Abonent nie będzie mógł (jak wcześniej miało to miejsce) przenieść od razu domenę do wybranego przez siebie Operatora. Będzie musiał odczekać 60 dni na odblokowanie domeny do transferu. Będzie to poniekąd utrudnienie dla tego typu transakcji. – Marta Goc, kierownik produktu domeny w home.pl

Pamiętajmy jednak, iż wprowadzane zmiany w polityce transferów domen, jak podkreśla ICANN, mają głównie na celu podniesienie bezpieczeństwa i zabezpieczenie interesów Abonentów domen.

home.pl wspiera rozwój firm w Internecie

home.pl jest największym w Polsce dostawcą usług internetowych dla klientów biznesowych i indywidualnych. Jako członek globalnej grupy United Internet firma jest liderem branży również w Europie.

#wspieramyrozwójfirm