Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Raport NASK Q3 2016 – czy zainteresowanie domenami .pl spada?

Raport NASK Q3 2016 – czy zainteresowanie domenami .pl spada?

Według raportu NASK, w trzecim kwartale tego roku o 6 tysięcy spadła liczba aktywnych nazw domen z końcówką .pl.  – Zaczyna brakować już po prostu wolnych i atrakcyjnych adresów internetowych – analizuje Marta Goc, kierownik produktu domeny w firmie home.pl. ­­– Polacy coraz częściej wybierają domeny nTLD (np. .pizza, .fitness, .tech, .love, .city) – W ciągu niecałego roku ich liczba wrosła aż o 36 tysięcy!

Wyniki raportu NASK za Q3 2016

W raporcie Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej można wyczytać, że trzeci kwartał 2016 r. przyniósł spadek aktywnych nazw domen .pl o 6 tysięcy. Teraz jest ich ponad 2 707 080 mln. Utrzymuje je 1 022 234 abonentów. Liczba nowych rejestracji domen .pl wyniosła 255 993.

– Szacujemy, że ten trend jest spowodowany brakiem wolnych, atrakcyjnych nazw domen .pl.  – mówi Marta Goc, kierownik produktu domeny w firmie home.pl. – Pozostaje wykup ciekawej od właściciela lub rejestracja nowej, ale w alternatywnym rozszerzeniu. Ostatnio sporą popularnością cieszą się domeny nTLD (nowe domeny globalne).

Jest to taki rodzaj domen, która zamiast końcówki wskazującej na konkretne państwo, posiada tematyczną. Przykładem mogą być domeny .pizza, .fitness., .love, .city czy .shop. Takich rozszerzeń na rynku jest już ponad tysiąc.

– Jak wynika ze statystyk dostępnych na stronie nTLDStats.com, od niedawna znacznie wzrosło zainteresowanie Polaków tymi nowymi rozszerzeniami. –  Jeszcze w ostatnim kwartale zeszłego roku w Polsce było zarejestrowanych niecałe 10 tys. aktywnych. A teraz? Jest ich prawie 46 tys!

Według raportu NASK za trzecim kwartał 2016 r., niezmiennie pierwsze miejsce w obsłudze domen .pl, z wynikiem 33 proc., utrzymuje grupa home.pl. Może się ona także pochwalić najlepszym wynikiem jeśli chodzi o rejestracje nowych. Uzyskała wynik na poziomie prawie 40 proc.

Źródło: centrum prasowe home.pl
TAGI: / / /

Podobne artykuły