Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Kopenhaga w 24 godziny

Kopenhaga w 24 godziny

Kopenhaga wygrywa w rankingach komfortu życia. Duńczycy, mistrzowie dizajnu i urbanistyki, uczynili ze swojej królewskiej stolicy miasto nowoczesne, funkcjonalne, wygodne.  

Autor: Jerzy Ziemacki. Artykuł pochodzi z magazynu NG Traveler (nr 3/2016)

SPRÓBUJ!

WYBIERZ SIĘ NA DARMOWY SPACER

Z przewodnikiem mówiącym po angielsku można za darmo przejść Kopenhagę w trzy godziny. I posłuchać anegdot. Start: codziennie rano sprzed ratusza. copenhagenfreewalkingtours.dk

WSIĄDŹ NA ROWER

GO BIKE to darmowy system wypożyczania rowerów. Ponad 120 stacji w całym mieście. Wystarczy wrzucić do automatu 20 koron zwrotnej kaucji (ok. 12 zł). gobike.com

ODWIEDŹ ORESTAD

To najbardziej nowoczesna dzielnica budowana od zera przez duńskich architektów realizujących tutaj najlepsze pomysły urbanistyczne. Od końca lat 90. aż do dzisiaj. Dużo zieleni, mało samochodów. Dojazd metrem.

ZOBACZ CMENTARZ ASSISTENS

To mniej oczywiste miejsce na randkę, a jednak romantyczne. Tutaj, na zabytkowym cmentarzu wśród parkowych drzew, pochowany jest duński bajkopisarz Andersen. I myśliciel Kierkegaard.

3 MIEJSCA, KTÓRE MUSISZ ZOBACZYĆ

OGRODY TIVOLI

Najpopularniejszy w Skandynawii położony w centrum miasta park rozrywki i ogród. Ulubione miejsce turystów, ale też samych kopenhażan.

BIBLIOTEKA KRÓLEWSKA

To ikona duńskiej architektury współczesnej. Czarna bryła z rozświetlonym atrium nosi nazwę Czarny Diament. Z jej okien mamy widok na morze. Wstęp wolny.

WOLNE MIASTO CHRISTIANIA

Hipisowska dzielnica miasta. Od szalonych lat 70. żyje własnym rock’n’rollowym życiem. Tu sprzedaje się ciasteczka z haszyszem i skręty. Duńczycy nie są tym zachwyceni.

INFO

DOJAZD

Z Polski np. przez Malmö, dokąd latają tanie linie (bilety od 39 zł). To miasto w Szwecji połączone jest z Kopenhagą najdłuższym mostem na świecie pomiędzy dwoma państwami. Można też popłynąć promem ze Świnoujścia (unityline.pl, od 200 zł).

NOCLEG

Blisko dworca i ogrodów Tivoli jest hostel Sleep in Heaven, łóżko od 81 zł; sleepinheaven.com.

JEDZENIE

W Kopenhadze restauracje serwują drogie jedzenie. Tanie są budki z hot dogami, 25 koron (15 zł). W Dalle Valle (cafedallevalle.dk) od soboty do wtorku w godzinach 17 – 23 można liczyć na 50 proc. zniżki. Można wtedy zjeść stek za 65 koron (39 zł). Najtańsze piwo: bar Paludan (od 25 koron); paludan-cage.dk.

ZAMÓW ROCZNĄ PRENUMERATĘ National Geographic Traveler 50% taniej niż w kiosku!

Zaplanuj swoje podróże i wypoczywaj regularnie. Tylko teraz dla Klientów home.pl magazyn Traveler jest dostępny za pół ceny. Kliknij na poniższy obrazek i zamów prenumeratę 50% taniej.