Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Wtyczki WordPress, którymi warto się zainteresować

Wtyczki WordPress, którymi warto się zainteresować

Kilka tygodni temu na naszym forum zapytano nas, jakie wtyczki polecamy osobom, które dopiero zaczynają pracę z WordPressem. Dyskusja miała miejsce w momencie dodania do naszej oferty WordPress Hosting SSD, czyli hostingu dla tej właśnie aplikacji. Świeża instalacja oprogramowania umożliwia błyskawiczne zbudowanie własnej witryny, ale doświadczeni użytkownicy wiedzą, że sercem WordPressa są wtyczki. Które z nich warto doinstalować w swoim panelu, aby strona była bardziej estetyczna i ciekawsza?

Zdajemy sobie sprawę, że poniższy zestaw wtyczek nie wyczerpuje absolutnie tematu. Dodatków do WordPressa w chwili obecnej jest ponad 40 tysięcy. Wiele z nich różni się od siebie liczbą opcji, typem licencji oraz specyfiką działania (niektóre są pisane tylko pod konkretne wersje WordPressa). Jeżeli jednak dopiero planujesz uruchomienie strony opartej na WordPressie — poniższy zestaw będzie dla Ciebie przydatny i pozwoli Ci oswoić z oprogramowaniem bez posiadania specjalistycznej wiedzy.

WTYCZKI WORDPRESS — BEZPIECZEŃSTWO I DZIAŁANIE

Akismet — jedna z podstawowych wtyczek. Jest szczególnie przydatna dla osób, które publikują treści nastawione na komentowanie/interakcję z czytelnikami. Akismet weryfikuje komentarze pod kątem spamu i niebezpiecznych odnośników dodawanych przez boty internetowe. Instalacja i uruchomienie wtyczki w trybie standardowym (bez modyfikacji ustawień) to kwestia zaledwie kilkunastu sekund.

Redirection — narzędzie usprawniające poruszanie się po Twojej stronie. Z punktu widzenia czytelnika niewidoczne, z perspektywy administratora bardzo przydatne, gdyż monitoruje i raportuje elementy strony, dla których potencjalny użytkownik otrzymuje komunikat 404. Wtyczka pozwala skonfigurować również przekierowania 301, przydatne w trakcie migracji strony z serwera na serwer.

Insert PHP — przydatny dodatek dla blogerów, którzy lubią programować. Dzięki niemu możemy w typowym wpisie dodać fragment kodu PHP. Kod zostanie wówczas „przetłumaczony” i efekt jego działania zobaczymy we wpisie.

WP Super Cache — im szybciej strona się ładuje, tym lepszy nastrój czytelnika. WordPress Hosting SSD to najlepsze rozwiązanie, aby uniknąć długiego wczytywania witryny. Jeżeli jednak chcesz podrasować szybkość ładowania jeszcze bardziej, skorzystaj z tej wtyczki. Dzięki niej WordPress nie będzie musiał generować zawartości za każdym razem, gdy użytkownik wejdzie na stronę. Jest to bardzo przydatne zwłaszcza dla serwisów nastawionych na fotografię.

Jetpack — wtyczka kryjąca w sobie wiele różnych funkcjonalności. W wersji darmowej umożliwia m.in. monitorowanie dostępności strony oraz automatyzację w publikacji postów w social media. W wersji płatnej opcji jest jeszcze więcej, ale do podstawowych zastosowań wystarczy wersja darmowa.

Duplicator — wtyczka umożliwiająca wykonywanie kopii zapasowych wewnątrz samego WordPressa z opcją przechowania archiwum na serwerze FTP. Dzięki temu w łatwy sposób można m.in. skopiować stronę lub zabezpieczyć dane na wypadek błędnie działających skryptów.

WTYCZKI WORDPRESS — WYGLĄD

Envira Gallery — prosta, ale elastyczna wtyczka WordPress do tworzenia galerii zdjęć. Jej atutami jest przejrzystość działania (galerie zebrane są w panelu jako osobna zakładka, z której możemy skopiować niezbędny kod i dodać go do wpisu) oraz… cena. Bezpłatna wersja Lite w zupełności wystarcza do podstawowych zastosowań, a i zaawansowani użytkownicy znajdą w niej coś dla siebie.

TablePress — domyślnie WordPress nie umożliwia tworzenia tabel, ale ta wtyczka to zmienia. Duża liczba opcji konfiguracji na pewno wzbogaci wasze wpisy o zestawienia, rankingi etc. Każda tabela jest również interaktywna — dane z poszczególnych kolumn mogą być sortowane przez czytelników z poziomu samego wpisu.

Instagram Feed — galeria zdjęć z Instagrama na stronie? To ciekawe rozwiązanie dla blogerów mody, czy osób pasjonujących się fotografią. Dzięki temu rozwiązaniu nie musisz dublować zawartości i wgrywać zdjęć na stronę oraz Instagrama. Wtyczka sama pobierze odpowiednie dane z profilu.

BBpress — Twoja strona skupia wokół siebie jakąś społeczność? Możesz ułatwić ludziom komunikację poprzez dodanie forum dyskusyjnego, wbudowanego w WordPressa.

WTYCZKI WORDPRESS — POZYCJONOWANIE I MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

All in One SEO — bez choćby podstawowego pozycjonowania swojego bloga daleko nie zajdziesz. Czytelnicy będą mieli duży problem, aby znaleźć Twoje wpisy w wyszukiwarce. Wysoki wskaźnik odwiedzin organicznych (czyli wejścia na Twojego bloga z Google) będzie działać na Twoją korzyść. Wspomniana wtyczka pomaga poprawnie zindeksować stronę WWW poprzez dodanie poprawnego nagłówka, opisu, nazwy i adresu witryny.

Google Analytics — prosty skrypt do obsługi Google Analytics na Twojej stronie. Dzięki niemu będziesz w stanie przeanalizować liczbę wizyt na podstronach, zidentyfikować źródło wizyt, geolokalizację czytelników czy typ urządzenia, za pomocą którego czytelnik korzysta z Twojej strony i wiele innych.

Add to Any — zestaw odnośników do najpopularniejszych serwisów społecznościowych ułatwi zwiększenie zasięgu dla Twoich wpisów. Czytelnicy za pomocą kilku kliknięć będą mogli podzielić się artykułem np. na Facebooku lub Twitterze.

Contact Form 7 — formularz kontaktowy, który z powodzeniem zastąpi tradycyjne wpisanie adresu email (co jest bardzo niebezpieczne). Z wtyczką warto zainstalować także osobny skrypt do generowania kodu Captcha, który zabezpieczy Cię przed działalnością botów.

WP Polls — ankiety to dobre rozwiązanie, jeżeli zależy Ci, aby czytelnicy poczuli, że mają jakiś wpływ na Twoją twórczość. Wtyczka jest bardzo prosta w obsłudze i ma ogromne możliwości. Przykładowo, pozwala na uruchomienie wielu ankiet jednocześnie i umieszczenie ich na różnych podstronach lub w kilku wpisach.