Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Platforma homecloud.pl z technologią firmy Intel

Platforma homecloud.pl z technologią firmy Intel

Dobór zaplecza technicznego w firmie oferującej rozwiązania serwerowe wymaga wielomiesięcznych testów sprzętu od różnych producentów. W homecloud.pl zdecydowaliśmy się na nawiązanie współpracy z firmą Intel, dzięki której  korzystamy z nowoczesnych i szybkich pamięci masowych oraz wydajnych procesorów. Jak ten wybór przekłada się na działanie platformy?

Jak działa technologia Intel?

Technologia firmy Intel została wprowadzona nie tylko do głównych usług oferowanych na stronie https://homecloud.pl, ale także w samej strukturze obsługującej rozwiązania dedykowane, a także wspomagające.  Jako dobry przykład zastosowania pamięci SSD Intel, które wprowadziliśmy do homecloud.pl jest rozwiązanie SDS. Zaimplementowaliśmy je z wykorzystaniem otwartego projektu CEPH, który w obecnym kształcie realizuje usługę storage’u obiektowego dla zastosowań typu „backup” – wyjaśnia Dariusz Grajnert, kierownik działu IT w home.pl.

Inwestycja w sprzęt marki Intel umożliwiła również zbudowanie odpowiedniej architektury, która jest niezbędna dla obecnych potrzeb homecloud.pl w kontekście zagwarantowania wydajności i bezpieczeństwa usług klientów. Bazując na przykładzie mechanizmów realizujących kopie zapasowe stanęliśmy przed wyzwaniem stworzenia niezawodnej architektury. Stworzyliśmy mocną architekturę bazując na projekcie CEPH. Jej sercem jest grupa serwerów, które posiadają odpowiednią wydajność – procesory Intel (łącznie do dyspozycji mamy 48 wątków), kilkaset GB pamięci RAM oraz 28 dysków 6TB SAS3, które są wspomagane przez 7 dysków SSD Intel serii Enterprise. Do serwera podłączona jest również półka z 36 dyskami 6TB SAS3 oraz kolejne kilkanaście dysków SSD. A jest to tylko jeden z wielu serwerów funkcjonujących w klastrze.  – mówi Dariusz Grajnert.

Przeznaczenie dysków SSD

Dyski SSD firmy Intel służą w dużej mierze jako journal dla pozostałej grupy dysków. Wszystko po to, aby konstrukcja serwera umożliwiła eksport dużej liczby danych z klastra, a także wygodną i szybką replikację danych. Dzięki temu platforma homecloud.pl wyróżnia się wysokim stopniem dostępności na wypadek usterek dysków. Aby zagwarantować najwyższy poziom niezawodności oraz bezpieczeństwa infrastruktura została oparta o interfejsy sieciowe 10G. Każdy serwer podłączany jest poprzez cztery porty 10G, w bondingu 2x10G do dwóch różnych przełączników. W efekcie uzyskaliśmy pełną redundancję w warstwie sieciowej.

Journaling dysków, offloadowany z dysków talerzowych na SSD jest konieczny, aby uzyskać odpowiednie wartości I/O. W tym układzie, oprócz prędkości odczytu/zapisu istotne jest, aby dysk SSD wykazywał minimum awaryjności. Rozwiązania marki Intel, szczególnie serii S35xx, są w tej kwestii rzetelne i godne zaufania. – dodaje Dariusz Grajnert.

W chwili obecnej zbudowany klaster oferuje powierzchnię o łącznej pojemności 7,8 petabajtów. Podczas pracy klaster uzyskuje szybkość wykonywania operacji na poziomie 300 Kops.

Zastosowanie tego rozwiązania pozwoliło nam na znaczne skrócenie czasu wykonywania kopii zapasowej. W porównaniu do klasycznych rozwiązań macierzowych, które z powodzeniem funkcjonowały w firmie, skróciliśmy czas realizacji kopii o ponad 60%. Dodatkowym benefitem było skrócenie czasu pracy administracyjnej, na obsługę awaryjności i nieefektywności rozwiązań macierzowych. W chwili obecnej obsługa klastrów sprowadza się do absolutnego minimum. – komentuje Dariusz Grajnert.