Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

E-Clematis to #MistrzowieeCommerce – jak sprzedawać rośliny przez Internet?

E-Clematis to #MistrzowieeCommerce – jak sprzedawać rośliny przez Internet?

Po krótkiej przerwie urlopowej cykl #MistrzowieeCommerce powraca, aby ponownie zainspirować nowych przedsiębiorców! W nowej odsłonie odkryjemy tajemnice e-handlu w branży ogrodniczej. Czy rośliny, ozdoby i sprzedaż materiałów do budowy ogródków mają w Polsce perspektywę? Jak umiejętnie wykorzystać usługę sklepu internetowego do sprzedaży czegoś, co ma nadać naszemu otoczeniu szczególną barwę i znaczenie? Jak zacząć sprzedawać przez Internet mając do dyspozycji stacjonarne stoisko z kwiatami na osiedlu?

Pomocy w poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania udzielili nam klienci home.pl, którzy korzystają na co dzień usługę sklepu internetowego i z sukcesem prowadzą aktywną sprzedaż produktów w sieci.

Internet i rośliny? Jeszcze do niedawna ciężko było sobie wyobrazić takie połączenie, prawda? Przecież na zakupy kwiatów wybieramy się osobiście ponieważ jesteśmy wzrokowcami. Okazuje się jednak, że bohaterka tego odcinka odmieniła ten trend i udowodniła, że sprzedaż oraz urządzenie ogrodu przez Internet po prostu działa! Poznajcie sklep E-Clematis.

E-Clematis korzysta z platformy sklepu internetowego w home.pl od maja 2010 roku. Działalność firmy zaczęła się niewinnie, ponieważ e-sklep w pierwszej kolejności nie był głównym źródłem zysków. Jedna sytuacja zmieniła jednak wszystko, o czym przekonacie się czytając poniższy wywiad z właścicielką. E-Clematis podbija Internet dzięki swojej bogatej ofercie, w której zawarto ponad 1200 roślin – to bardzo rzadko spotykane zjawisko, zupełnie odmienne od tego co widzimy w sklepach ogrodniczych, znajdujących się w centrum miast. Aby zapewnić najwyższą jakość produktów sklep współpracuje z 4 szkółkami. Dzięki temu do rąk klientów trafiają wyłącznie wyselekcjonowane, najlepsze rośliny.

Determinacja w udoskonalaniu swojej oferty została również zauważona przez instytucje zewnętrzne. W 2014 roku firma została doceniona i określona jako profesjonalny ogrodniczy sklep internetowy przez Agencję Promocji Zieleni. Co ważne, E-Clematis nie zostawia klientów samych sobie ponieważ na swojej stronie oferuje pokaźny zestaw poradników, związanych z pielęgnacją kupowanych roślin. Elementem wartym podkreślenia jest domena, którą E-Clematis „pielęgnuje” w swoich materiałach oraz w komunikacji. Skorzystanie z końcówki .com daje większe szanse na rozpoznawalność na rynku globalnym, a możliwość włączenia sklepu w wersji angielskiej ułatwia zakupy osobom z zagranicy.

CIEKAWOSTKA

Sprzedaż roślin przez Internet rośnie, ale wg E-Clematis obecny trend ma również inne, pozytywne strony tj. różnego rodzaju zapytania od zagranicznych klientów i docenienie jakości roślin uprawianych w Polsce:

Zapytania o możliwość realizacji zamówień płyną nawet ze Stanów Zjednoczonych, Chin, Kanady, Madery. Niestety na chwilę obecną rośliny wysyłamy jedynie do krajów Unii Europejskiej. Polskie rośliny są dobrej jakości i w przystępnych cenach  już zdobyły serca klientów z innych krajów. Rośliny są odpowiednio zabezpieczane i podlewane przed wysyłką i choć czasami dostawa trwa kilka dni to docierają w dobrej kondycji.

 

 

home.pl: Skąd pomysł na taki biznes? Dlaczego branża ogrodnicza?

E-Clematis: Jeszcze parę lat temu sprzedaż roślin przez internet była zupełną nowością. Nie wszyscy byli przekonani do takiej formy zakupów, ale rosła chęć posiadania nowych, ciekawych gatunków, które nie były dostępne w pobliskich centrach ogrodniczych. Skończyłam studia ogrodnicze na SGGW -kierunek Ogrodnictwo i Architektura Krajobrazu w Warszawie, zatem temat ogrodniczy nie był mi zupełnie obcy. Ponieważ trudno mi było znaleźć pracę w zawodzie, postanowiłam spróbować swych sił i założyłam swoja firmę o profilu odpowiadającym mojemu wykształceniu.

Jak wspomina Pani pierwsze zamówienie w sklepie? Co to było?

To było zupełne zaskoczenie, gdyż początkowo sprzedaż prowadziłam za pośrednictwem serwisu aukcyjnego i nie zaglądałam do panelu sklepu. Jakież było moje zdumienie, gdy zobaczyłam zamówienie. Klientka zakupiła kilkanaście powojników i to od nich wszystko się zaczęło. To był sygnał, że zainteresowanie na takie produkty będzie. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem wzbogaciłam ofertę o byliny, drzewa i krzewy ozdobne, rośliny owocowe, roślinne rarytasy, niskie rośliny okrywowe i zioła.

[…]początkowo sprzedaż prowadziłam za pośrednictwem serwisu aukcyjnego i nie zaglądałam do panelu sklepu. Jakież było moje zdumienie, gdy zobaczyłam zamówienie. Klientka zakupiła kilkanaście powojników i to od nich wszystko się zaczęło.

Jakim kryterium się Pani kieruje wybierając produkty do swojego sklepu?

Dobierając asortyment kieruje się między innymi sugestiami Klientów, jak również współpracuje z renomowanymi szkółkami zrzeszonymi w Związku Szkółkarzy Polskich, które oferują rośliny wysokiej jakość. Staram się na bieżąco śledzić rynek ogrodniczy i odwiedzać branżowe wystawy, by móc sprowadzać do swojego sklepu same perełki roślinne i ciekawe odmiany nagradzane na wystawach krajowych oraz zagranicznych.

Dlaczego zdecydowała się Pani na sklep w home.pl?

Zdecydowałam się na założenie sklepu na platformie home.pl ze względu na profesjonalną, szybką i całodobową obsługę klientów. Zawsze mogę liczyć na pomoc w różnych sprawach. Poza tym platforma cały czas prężnie się rozwija oferując coraz to nowe usługi. Wraz z nią rozwija się mój sklep.

Dobierając asortyment kieruje się między innymi sugestiami Klientów, jak również współpracuje z renomowanymi szkółkami zrzeszonymi w Związku Szkółkarzy Polskich, które oferują rośliny wysokiej jakość.

Wyzwania i plany na najbliższe miesiące?

W najbliższym czasie będziemy uzupełniać ofertę o kolejne nowości i udoskonalać organizację pracy, jak również dbać o jak najwyższy poziom obsługi Klienta.

===

Sylwetka Mistrza Ecommerce – E-Clematis

Nazwa sklepu: E-Clematis

W home.pl od: maj 2010

Adres sklepu: https://e-clematis.com/

Branża e-commerce: ogrodnicza

Wyzwanie: sprzedaż roślin przy użyciu nowoczesnych technologii

Cechy sprzedawanych produktów: wysoka jakość, unikalność

===

Poznaj inne sklepy internetowe działające w home.pl, które są Mistrzami eCommerce TUTAJ.