Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jak wykonać kopię zapasową danych hostingu, poczty email lub smartfona?

Jak wykonać kopię zapasową danych hostingu, poczty email lub smartfona?

Tworzenie kopii zapasowej danych jest bardzo dobrym posunięciem, ratującym niejeden biznes przed kryzysem. Jeszcze lepiej, gdy taka kopia jest wykonywana automatycznie bez dodatkowej ingerencji użytkownika. Codziennie otaczamy się różnego rodzaju urządzeniami oraz technologiami – od komputerów osobistych, przez smartfony, pocztę email, dodatkowe aplikacje, a na firmowej stronie WWW kończąc. Jak zapewnić dla nich odpowiednie bezpieczeństwo i stworzyć kopię zapasową na wypadek utraty danych?

Jak można stracić dane?

Każdego roku w amerykańskich firmach awarii ulega blisko 140 tysięcy twardych dysków. Przechowywane są na nich często ważne dane tj. dokumenty, faktury, raporty lub poczta elektroniczna (gdy użytkownik korzysta z programu pocztowego i pobiera zawartość skrzynki email na swój dysk). Dyski twarde – podobnie jak inne urządzenia – z biegiem czasu zużywają się, działają wolniej lub odmawiają posłuszeństwa. Dlatego zawsze warto mieć plan B w postaci kopii zapasowej, którą przywrócimy szybko i łatwo na nowym urządzeniu.  Awaria dysku i brak kopii zapasowej wiąże się z niepowetowanymi stratami finansowymi. Odzyskanie plików z nośników jest czasochłonnym zajęciem i do tego drogim.

Sposobów na pojawienie się awarii urządzenia jest bardzo dużo. Czasem jest to zwykły przypadek np. skok napięcia. Może to być również zwykła nieuwaga w postaci wylanej kawy na klawiaturę laptopa lub działanie czynników atmosferycznych tj. duża wilgotność powietrza. Powodem utraty danych jest także zawirusowanie dysku i jego zaszyfrowanie. Zważywszy na liczbę urządzeń z jakich korzystamy oraz podatność elektroniki na uszkodzenia – ryzyko jest duże. Zresztą nie bez powodu w branży informatycznej mówi się, że użytkownicy Internetu dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą.

Jak wykonać kopię zapasową danych na komputerze?

Jeżeli gromadzisz na swoim dysku dużo elektronicznych dokumentów, faktur lub innych plików ważnych dla Ciebie i Twojego biznesu – inwestycja w kopię zapasową jest wręcz kluczowa. Według statystyk aż 50% przedsiębiorstw, które stały się ofiarą ataku hakera a nie posiadały kopii zapasowych danych ogłasza bankructwo. Jeżeli myślisz, że Twoja firma nie jest łakomym kąskiem dla cyberprzestępców – jesteś w błędzie. Zdecydowana większość ataków w sieci ma charakter wyłącznie zasięgowy, co oznacza, że przestępcy nie celują w firmy o konkretnym rozmiarze lub typie.

Najlepszym rozwiązaniem jest kopia zapasowa:

 • wykonywana automatycznie,
 • zapisywana na zewnętrznym nośniku, który jest trwały i mniej podatny na uszkodzenia,
 • najlepiej w oparciu o dużą przestrzeń.

W nowoczesnej gospodarce coraz częściej odchodzi się od tradycyjnych metod wykonywania kopii tj. płyty CD, pendrive lub dyski zewnętrzne. Najskuteczniejszym sposobem zabezpieczania swojego biznesu przed utratą danych jest kopia zapasowa w chmurze, która gwarantuje dostępność danych przez 100% czasu. W przypadku naszej oferty warto zapoznać się z możliwościami Acronis Backup – czołowego dostawcy usług typu backup na świecie.

Jak wykonać kopię zapasową strony WWW na hostingu?

W przypadku hostingu sytuacja jest dość łatwa, ponieważ operator usługi powinien regularnie tworzyć kopie zapasowe danych za Ciebie. Upewnij się jedynie, w jakim zakresie (czy tylko dane na FTP, czy może również pocztę email oraz bazy MySQL) oraz przez ile dni przechowuje kopie na wypadek konieczności przywrócenia. Ważną informacją może być również miejsce zapisywania kopii, czy kopie zapasowe są wykonywane wyłącznie lokalnie (np. zapisywane tylko na serwerze użytkownika), czy może w dodatkowych lokalizacjach. Drugie rozwiązanie jest o wiele bardziej bezpieczne, ponieważ zwiększa skuteczność przywracania danych na wypadek niedostępności jednego serwera.

W przypadku home.pl i usługi WordPress Hosting SSD kopie zapasowe stron WWW, poczty email oraz baz danych są dostępne nawet do 7 dni wstecz i utrzymywane na nowoczesnym klastrze o łącznej powierzchni 10 000 TB. Aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo, dane są replikowane na osobnych serwerach, a następnie transferowane do dodatkowej lokalizacji. Dostęp do kopii plików oraz baz danych jest możliwy za pomocą połączenia FTP lub aplikacji WebFTP w Panelu Klienta. W przypadku konieczności przywrócenia danych z poczty email wystarczający jest kontakt z biurem obsługi klienta pod bezpłatnym numerem 504 502 500.

Kiedy przydaje się kopia zapasowa danych na hostingu?

 • kiedy edytujesz swoją stronę WWW,
 • gdy korzystasz z WordPressa i aktualizujesz wtyczki lub samo oprogramowanie,
 • gdy przechowujesz na FTP dane tj. dokumenty PDF, archiwa, multimedia, które np. udostępniasz w ramach szkoleń,
 • kiedy hosting stron WWW oraz poczty jest Twoim podstawowym narzędziem do pracy i prowadzenia firmy.

Kopia zapasowa skrzynki email – jak ją wykonać?

Poczta email to kluczowe narzędzie w codziennej komunikacji, praktycznie w każdej branży. Poczta elektroniczna wchodzi w skład usług hostingowych, a więc powinna być objęta kopią zapasową, wykonywaną przez operatora. Pamiętaj jednak, że żaden operator na świecie nie oferuje wiecznych kopii zapasowych. Nawet tak zaawansowane rozwiązania jak Google Workspace od Google oferuje pewien zakres czasowy przechowywania usuniętych danych na skrzynce email. Co w sytuacji, gdy będzie nam potrzebna wiadomość, którą usunęliśmy 4-5 miesięcy temu ?

Aby w pełni zabezpieczyć się przed utratą cennych danych i bez stresu podchodzić do w/w sytuacji, z pomocą przychodzą usługi Dropsuite E-mail Backup oraz Dropsuite Basic Backup. Pierwsza z nich oferuje nielimitowaną przestrzeń oraz czas przechowywania wykonanej kopii zapasowej pojedynczej skrzynki e-mail. Druga natomiast zabezpiecza dane dowolnej liczby skrzynek w ramach wybranej przestrzeni w chmurze. W ten sposób możesz pracować bezpiecznie praktycznie przez cały czas – kopia zapasowa jest wykonywana codziennie. Niezależnie czy posiadasz skrzynkę w usłudze Microsoft Exchange, Google Gmail, czy IMAP/POP3 w home.pl, usługa Dropsuite Backup zabezpieczy każdą wiadomość oraz załącznik w ten sam sposób, z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa oraz z wykorzystaniem szyfrowanego połączenia z centrum danych, w którym Twoje dane będą przechowywane.

Kiedy przydaje się kopia zapasowa danych skrzynki email?

 • gdy poczta email to Twoje główne narzędzie do komunikacji z klientami,
 • gdy konfigurujesz program pocztowy i przez przypadek wybierzesz protokół POP3 zamiast IMAP,
 • gdy korzystasz z poczty na wielu urządzeniach,
 • gdy dana skrzynka email jest używana przez kilku pracowników.

Jak wykonać kopię zapasową danych na smartfonie?

Współczesne smartfony oparte na systemie Android oraz iOS nieustannie korzystają z bezpłatnych usług w chmurze oferowanych przez firmę Google oraz Apple. Po akceptacji odpowiednich uprawnień zabezpieczane są takie dane jak kontakty, zdjęcia, filmy oraz dokumenty, dzięki czemu użytkownik po wymianie urządzenia może z łatwością przywrócić zawartość. Jedną z wad wspomnianych usług jest ich ograniczona pojemność – odpowiednio 15 GB dla Google i 5 GB dla Apple. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest rezygnacja z synchronizacji danych z chmurą operatora lub wykupienie dodatkowej przestrzeni na pliki. Kluczowym tutaj aspektem jest sam cennik usługi dodatkowej przestrzeni, który powinien być elastyczny i dostosowany do różnych potrzeb.

Jeżeli w Twojej firmie pracownicy korzystają z różnych systemów na smartfonach, wykupienie dodatkowej przestrzeni na kopię zapasową będzie dotyczyć każdego urządzenia osobno (ponieważ każdy użytkownik ma oddzielne konto w usługach Google i Apple). To z kolei powoduje, że obsługa kopii zapasowych smartfonów będzie kosztowna i również trudna w konfiguracji. W tej sytuacji warto zainteresować się innymi usługami tj. Acronis Mobile Backup, w której dodasz dowolną liczbę urządzeń mobilnych na Androidzie lub iOS, w ramach wykupionej przestrzeni. W ten sposób kopia zapasowa smartfonów jest zapisywana w jednej usłudze, z jedną, stałą ceną, a przywrócenie kopii kontaktów lub innych plików nie wymaga dostępu do osobnych aplikacji na każdym urządzeniu.

Kopie zapasowe – robić, czy nie robić?

Zdecydowanie robić! Kopia zapasowa jest czymś, co z perspektywy przedsiębiorcy wydaje się niewidoczne, czasem niepotrzebne. Dzieje się tak do pierwszej, kryzysowej sytuacji, w której:

 • skasujesz przypadkowo ważny plik strony WWW na swoim serwerze,
 • koniecznie potrzebujesz załącznika z wiadomości email, którą usunięto ze skrzynki kilka tygodni temu,
 • awarii doznał dysk twardy, na którym trzymałeś bazę danych swoich klientów,
 • smartfon odmówił posłuszeństwa i straciłeś listę kontaktów ze swoimi kluczowymi partnerami biznesowymi.

Najczęstszym argumentem użytkowników, którzy nie wykonują kopii zapasowych jest ten, mówiący o braku potrzeby, ponieważ „nie używają jej na co dzień”. Owszem, kopia zapasowa nie jest czymś, czego używamy codziennie, a nawet raz na miesiąc. Jest to jednak coś, co uratuje każdy biznes przed katastrofą w jednym, konkretnym przypadku, który może wydarzyć się raz w roku, z dnia na dzień.

Współczesny biznes opiera się w dużej mierze na mobilności, a to z kolei wiąże się z używaniem przynajmniej 2 urządzeń (laptop i smartfon) do kontaktu z klientami. Pomyśl o tym, że Twój plan na rozwój firmy – który od kilku lat pieczołowicie wprowadzałeś w życie – może w ciągu kilkunastu godzin zmienić się w plan ratunkowy. Tylko firmy inwestujące w bezpieczeństwo wyjdą z tej sytuacji obronną ręką.

W przypadku kopii zapasowych na hostingu niezmiernie ważne jest, aby była ona łatwo dostępna dla użytkownika i możliwie szybka do przywrócenia. Dlatego jako lider usług IT szczególną uwagę przykładamy do jak najlepszego zabezpieczania danych klientów poprzez replikację i przechowywanie kopii zapasowych w alternatywnej lokalizacji. Dzięki temu klienci home.pl mogą skupiać się na rozwijaniu swoich pomysłów na biznes w Internecie.