Marketing

Jak zareklamować jedzenie na dowóz w Google? Poznaj gastronomiczne case study!

Portale, dzięki którym można zamówić jedzenie z niemalże dowolnej restauracji w mieście dowozem pod wskazany adres to koncepcja, która na przestrzeni ostatnich kilku lat zyskała ogromną popularność. Pojawiające się szczególnie w dużych miastach nowe firmy oferujące tego typu usługi nie mają jednak łatwego zadania, konkurując z gigantami takimi jak UberEats czy Pyszne.pl. W ramach współpracy z jednym z naszych Klientów musieliśmy jednak znaleźć sposób na podniesienie świadomości marki wśród użytkowników i zwiększyć ilość zamówień złożonych na portalu działającym we Wrocławiu, wykorzystując w tym celu między innymi Google Ads. Jak może przebiegać promocja portalu oferującego dostawy jedzenia w dużym mieście i jak skutecznie włączyć do niej system reklam Google? 

Opracowanie strategii – jak wypromować portal z jedzeniem na dowóz?

Podejmując współpracę z naszym Klientem wiedzieliśmy, że konieczne będzie wykorzystanie wielu współpracujących ze sobą rozwiązań marketingowych i opracowanie przejrzystej strategii działania rozłożonej na kilka kluczowych etapów. Jako główne cele strategii marketingowej założyliśmy:

  • Zaistnienie w świadomości użytkowników w danym mieście;
  • Przedstawienie zalet korzystania z portalu, oraz
  • Wzrost zamówień złożonych przez portal.

Jako młoda marka działająca w mieście o dużym potencjale sprzedażowym, nasz Klient potrzebował kampanii, która nie tylko podkreśli ciekawe rozwiązania stosowane przez portal w celu dostarczania klientom ciepłego i świeżego jedzenia z dowolnej restauracji, ale i przekona użytkowników, że rozwiązania te są lepsze od pomysłów stosowanych przez konkurencję. Po wstępnej analizie portalu Klienta, lokalnego rynku gastronomicznego, konkurencji oraz docelowej grupy odbiorców, którą określiliśmy jako osoby w młodym i średnim wieku, aktywne zawodowo i ceniące niezależność; przeszliśmy do określania konkretnej strategii działań, która pozwoli osiągnąć założone na początku cele.

Trzy fazy promocji – przygotowanie podstaw pod kampanię Google Ads

Jednym z głównych założeń od początku planowania strategii promocyjnej dla portalu naszego Klienta było pełne wykorzystanie potencjału Google Ads. Aby tego dokonać, w początkowej fazie działań skupiliśmy się na jak najlepszym przygotowaniu portalu pod kątem napływu nowych użytkowników – stronę przystosowaliśmy do najnowszych trendów UX tak, aby od razu zwiększyć szanse na konwersję i zatrzymać użytkowników dzięki wygodzie i prostocie użytkowania portalu. Do samej promocji potrzebne były nam jednak informacje o grupie docelowej oraz odpowiednio dobrane słowa kluczowe. Przy określaniu tych ostatnich wykorzystaliśmy między innymi Planer Słów Kluczowych Google, dzięki któremu sprawdziliśmy które elementy oferty naszego Klienta okażą się najbardziej efektywnym punktem promocyjnym.

Podsumowując, w fazie wstępnej postawiliśmy na:

  • określenie grupy docelowej,
  • dobór słów kluczowych przy wykorzystaniu Planera Słów Kluczowych Google,
  • określenie produktów i usług wartych wypromowania,
  • przystosowanie portalu do najnowszych trendów UX.

Przygotowanie zaplecza analitycznego – Google Tag Manager i kampania remarketingowa

Przygotowując się do rozpoczęcia kampanii Google Ads musieliśmy skupić się także na przygotowaniu analitycznym do prowadzenia tego typu działań marketingowych. Dla uzyskania pełnego obrazu działania portalu i możliwości skutecznego podejmowania działań poprawiających widoczność i konwersję promowanej strony zdecydowaliśmy się na wdrożenie narzędzia Google Tag Manager i opracowanie za jego pomocą tagów, które w rezultacie przyniosły nam konkretne cele konwersyjne.

Ostatecznie zdecydowaliśmy, że celami konwersyjnymi naszej kampanii stanie się sekwencja działań użytkownika: złożenie zamówienia, ściągnięcie aplikacji, zapisanie się newslettera, odebranie kuponów promocyjnych. Zachęcenie użytkowników do wykonania powyższej sekwencji działań pozwoliło nam z kolei stworzyć listy remarketingowe, które są dziś podstawą budowania bazy klientów.

Działania reklamowe w branży gastronomicznej z wykorzystaniem Google Ads

Narzędzie reklamowe Google Ads to jeden z najskuteczniejszych sposobów na osiągnięcie szybkich i zauważalnych efektów wzrostu ruchu na stronie, szczególnie istotny z punktu widzenia branży usługowej. Przygotowanie skutecznych kampanii Ads dla sieci wyszukiwania i sieci reklamowej było więc dla nas największym priorytetem. Przygotowując reklamy skupiliśmy się na trzech najważniejszych kwestiach:

  • stworzeniu banerów reklamowych o różnych formatach, zgodnych z szatą graficzną portalu i wymaganiami Google Display Network;
  • przygotowaniu chwytliwych haseł reklamowych na banery, stworzonych w oparciu o zainteresowania i charakterystykę grupy docelowej,
  • wykorzystaniu pełnego potencjału kampanii remarketingowej opartej o zaangażowanie użytkowników.

Warto w tym miejscu rozwinąć kwestię samej kampanii remarketingowej, która okazała się zaskakującym sukcesem i spowodowała, że aż 15 procent kliknięć w banery kończyło się pobraniem kodu zniżkowego i zamówieniem jedzenia przez portal naszego Klienta. Kampanię oparliśmy o przyciąganie użytkowników, którzy pojawili się na stronie, jednak w ostatniej chwili wycofali się ze złożenia zamówienia. Klienci tacy zostali zapisywani do listy remarketingowej, na podstawie której podczas przeglądania innych portali w sieci wyświetlały im się banery prowadzące do specjalnej podstrony naszego Klienta umożliwiające wygenerowanie kodu z 10% rabatu na zakupy.

Efekty działań – jak osiągnęliśmy postawione sobie cele?

Kampanie reklamowe stanowią podstawę zarówno marketingu tradycyjnego, jak i internetowego. Osiągnięte podczas współpracy z naszym Klientem rezultaty pokazują doskonale, że dotarcie do świadomości odbiorców w branży tak konkurencyjnej jak branża gastronomiczna wymaga oparcia działań nie tylko o działania czysto informacyjne, a próbę zaangażowania użytkowników. Remarketing oparty o wezwanie do działania (call-to-action, CTA) może dać zaskakująco dobre efekty, jeśli użytkownik decydujący się na podjęcie działania będzie mógł wyciągnąć z niego coś dla siebie. W przypadku naszego Klienta postawiliśmy na tradycyjną akcję promocyjną, przyznającą prawo do zniżki na kolejne zamówienie złożone na portalu.

Branża gastronomiczna - reklama w Google

Wzrost konwersji na stronie, który był dla nas jednym z najważniejszych celów opracowanych w strategii marketingowej doskonale widać na załączonym powyżej wykresie. W zaledwie dwa miesiące udało nam się nie tylko osiągnąć wysoką liczbę wyświetleń banerów reklamowych dla portalu Klienta, ale też przede wszystkim uzyskać znaczącą liczbę kliknięć w banery i wysoki poziom konwersji, przekładającej się bezpośrednio na wzrost liczby zamówień składanych przez portal. Klienci, do których trafiła nasza kampania reklamowa mieli nie tylko okazję skorzystania z korzystnej dla siebie promocji, ale też poznania zalet korzystania z portalu naszego Klienta, dzięki czemu dziś szanse na ich powrót oraz organiczną promocję portalu wśród ich znajomych są jeszcze wyższe.

Łącząc kampanię Google Ads z innymi działaniami z zakresu marketingu internetowego jesteśmy w stanie zbudować dziś dość szybko dobrą widoczność portalu w sieci opartą o wyświetlenia przekładające się na realną konwersję i wzrost zysków ze sprzedaży.

Reklama w Google – od czego zacząć?

Na opracowanie strategii reklamowej w Google potrzeba dużo czasu. Analiza treści strony, badanie rynku, sprawdzenie grupy docelowej oferty – to czynności, które zajmują kilka a nawet kilkanaście godzin miesięcznie. Prowadząc biznes w sieci i odpowiadając za kampanie reklamowe w Google nie będziesz w stanie znaleźć dobrego kompromisu między obowiązkami specjalisty od marketingu oraz specjalisty ds obsługi klientów. Dlatego warto skorzystać z oferty naszych ekspertów. Sprawdź naszą ofertę i wypełnij formularz kontaktowy na https://home.pl/reklama-internetowa/kampanie-adwords – otrzymasz bezpłatną wycenę działań reklamowych w Google.

home.pl wspiera rozwój firm w Internecie

home.pl jest największym w Polsce dostawcą usług internetowych dla klientów biznesowych i indywidualnych. Jako członek globalnej grupy United Internet firma jest liderem branży również w Europie.

#wspieramyrozwójfirm