Hosting

Drupal czy WordPress? Porównanie popularnych CMSów

Drupal czy WordPress – co użytkownicy wybierają do stworzenia swojej strony internetowej? Wg serwisu W3techs WordPress jest niezmiennie na pierwszej pozycji wśród systemów zarządzania treścią z ogromnym udziałem w rynku wynoszącym ponad 34%. Drupal zajmuje trzecie miejsce z udziałem w rynku wynoszącym 1,8% . Różnica jest więc… spora. Nie oznacza to jednak, że jedna bądź druga aplikacja jest lepsza/gorsza.

Jeśli ciągle zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego systemu zarządzania treścią na stronie zapoznaj się z poniższym artykułem. Przyjrzymy się bliżej tym dwóm systemom i pomożemy Ci zdecydować, który z tych CMS-ów będzie najlepszy dla Twoich potrzeb.

Jakie argumenty warto brać pod uwagę podczas wyboru CMS’a?

Wybierając oprogramowanie CMS należy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: do czego będzie wykorzystywany ten system? Jakie wymagania musi spełniać? Jaki mam na to budżet?

Porównując WordPressa i Drupala skoncentrujemy się na sześciu kryteriach podejmowania decyzji: łatwość obsługi, zakres funkcji, opcje personalizacji, bezpieczeństwo, optymalizacja pod kątem wyszukiwarek i cena.

Czy obsługa oby CMS jest tak samo łatwa?

Nawet początkujący użytkownicy hostingu powinni być świadomi znaczenia łatwości obsługi jako czynnika wyboru systemu CMS. Dzięki 5-minutowej instalacji i intuicyjnemu backendowi WordPress ma na tym polu przewagę. System ten został opracowany jako narzędzie do blogowania i umożliwia szybką, nieskomplikowaną integrację wtyczek, a tym samym ułatwia użytkownikom przekształcenie WordPressa np. w stronę firmową, sklep internetowy lub portal informacyjny.

Intuicyjność i prostota działania panelu w WordPressie to jeden z głównych powodów, dla których oprogramowanie to cieszy się dużą popularnością wśród hobbystów i półprofesjonalnych administratorów stron internetowych. Sam WordPress idealny jednak nie jest i pewne utrudnienia pojawiają się np. podczas zarządzanie treścią zoptymalizowaną pod kątem wielu języków i systemu wielodomenowego (tzw. Multisite).

Drupal do zarządzania treścią ma zupełnie inne podejście. Ten system CMS oferuje uproszczoną instalację podstawową, ale jego modułowa struktura umożliwia użytkownikom budowanie różnorodnych projektów internetowych o niezwykle złożonych strukturach. Ponieważ dodatkowe moduły muszą być później instalowane ręcznie, konfiguracja systemu jest znacznie bardziej rozbudowana niż WordPress.

Modułowa konstrukcja dodatkowo obciąża zarządzanie aktualizacjami, ponieważ wiele modułów jest od siebie zależnych, a niektóre nie zapewniają kompatybilności wstecz. Mimo wszystko, administratorzy stron WWW, którzy sami pracują na Drupalu lub zatrudniają do obsługi profesjonalistów, korzystają z niego w wielu różnych projektach.

WordPress vs Drupal – porównanie funkcjonalności

Podczas, gdy głównym celem oprogramowania WordPress jest dostarczanie oprogramowania do tworzenia i zarządzania blogami, Drupal jest bardziej nastawiony na publikacje społeczne oraz zaawansowane projekty. Widać to przede wszystkim na etapie konfiguracji ról do zarządzania stroną WWW. WordPress oferuje jedynie podstawowe ustawienia w postaci 5 zdefiniowanych odgórnie profili (np. Administrator, Redaktor) i uprawnień. Drupal pod tym względem jest o wiele bardziej elastyczny, a administrator może tworzyć dodatkowo własne role, z odpowiednimi uprawnieniami do danych.

WordPress wiedzie prym jeśli chodzi o pomysły na motywy i rozszerzenia, korzystając z ogromnej społeczności użytkowników i programistów. Dzięki tym osobom dostępnych jest ponad 50000 wtyczek i około 5000 darmowych motywów i o wiele więcej płatnych, wspieranych oraz aktualizowanych przez twórców. Pomimo skromnego udziału w rynku Drupal nie jest aż tak daleko w tyle, ponieważ posiada ponad 39 000 modułów i ponad 2500 tematami do wyboru.

Opcje personalizacji w CMS

Systemy zarządzania treścią traktują opcje personalizacji do potrzeb klienta za niezwykle kluczowy czynnik. Podczas gdy wtyczki i moduły pozwalają użytkownikom na dodawanie nowych funkcji do ich strony, motywy są wykorzystywane do zmiany wyglądu strony internetowej. Jeśli posiadasz wiedzę programistyczną – możesz również zaprojektować własny temat dla WordPressa lub motyw do Drupala od podstaw. Początkujący użytkownicy z pewnością docenią jednak wstępnie zaprojektowane bezpłatne motywy, gotowe  do pobrania. Szeroki wybór motywów staje się ważnym czynnikiem, jeśli chodzi o wybór odpowiedniego systemu CMS dla własnej strony internetowej.

WordPress czy Drupal – który CMS jest bardziej bezpieczny?

Wiele popularnych rozwiązań internetowych i programowych to główne cele dla hakerów. W idealnym świecie WordPress i Drupal są bezpieczne, wymagają jednak od użytkownika odpowiedniej troski tj. aktualizacje oprogramowania, zabezpieczanie dostępów silnym hasłem korzystanie z certyfikatu SSL i ograniczenie działających wtyczek do minimum.

W przypadku WordPressa, problemy z bezpieczeństwem wynikają raczej z jego popularności niż większej liczby podatności na włamania. Z tego właśnie powodu szeroki wybór wtyczek opracowanych przez społeczność WordPressa jest uważany za słabość – szczególnie jeśli operator strony internetowej nie instaluje regularnie najnowszych aktualizacji dla wszystkich rozszerzeń.

Drupal również miał problemy z bezpieczeństwem, szczególnie z atakami poprzez moduły rozszerzeń. Mimo to, Drupal jest szczególnie polecany dla administracji publicznej i firm średniej wielkości. Na Drupalu zbudowano już ponad 1000000 stron internetowych, w tym np. stronę Komisji Europejskiej lub Harvardu.

Który CMS ułatwia pozycjonowanie?

Wyszukiwarki nie oceniają stron internetowych w zależności od tego na jakim systemie zostały zbudowane. Z perspektywy administratora każdy wybór będzie dobry, ponieważ to od optymalizacji treści i jej jakości w dużej mierze zależy pozycja strony w wyszukiwarce Google. Oba systemy zarządzania treścią oferują funkcje SEO, a także dodatkowe rozszerzenia wpływające na szybkość witryny.

Drupal został opracowany do obsługi dużych ilości treści i oferuje natywne cache’owanie danych, które z kolei służy do przyspieszenia ładowania stron. WordPress nie oferuje tego w standardzie, ale w swoim katalogu wtyczek posiada dodatki optymalizujące działanie witryny.

Co jest droższe w utrzymaniu – WordPress czy Drupal?

Zarówno Drupal, jak i WordPress są licencjonowane na podstawie Licencji Otwartego i Wolnego oprogramowania (GNU (GPL) w wersji 2.0). Oznacza to, że użytkownicy stron internetowych mogą bezpłatnie pobierać oba systemy zarządzania treścią i korzystać z nich w ramach ograniczeń licencyjnych dotyczących oprogramowania. Motywy i wtyczki są dostępne również w wersji bezpłatnej, ale w przypadku tzw. wersji rozszerzonych należy liczyć się uiszczeniem opłaty.

Oba CMSy mogą pochwalić się również dużą bazą firm, które oferują dodatkowe usługi tj. projekty stron internetowych, programowanie wtyczek/modułów, a nawet specjalistyczne szkolenia.

Drupal czy WordPress? – porównanie

Poniższa tabela jest podsumowaniem najważniejszych czynników, które mają wpływ na wybór pomiędzy systemami CMS WordPress i Drupal:

Czynnik WordPress Drupal
Udział w rynku 34,1% 1,8%
Liczba dostępnych motywów (darmowe) +5000 +2500
Liczba dostępnych rozszerzeń +50000 +39000
Instalacja Łatwa Średnia
Konfiguracja Średnia Trudna
Łatwość obsługi Wysoka Średnia
Obsługa aktualizacji oprogramowania Łatwa Średnia
Zakres funkcji (na podstawie wstępnej instalacji) Średnia Średnia
Podatność na rozszerzenia Wysoka Wysoka
Personalizacja Wysoka Średnia
Bezpieczeństwo Średnie Średnie
Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek (bez wtyczek) Średnia Średnia
Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek (z wtyczkami) Wysoka Wysoka
Cena Darmowy Darmowy

Podczas gdy WordPress ze swoją szybką i prostą instalacją i łatwością obsługi, jest skierowany przede wszystkim do blogerów i innych użytkowników prywatnych, Drupal koncentruje się na oferowaniu bezpiecznego i elastycznego systemu CMS dla firm i organów administracji państwowej.

Dzięki szerokiej gamie darmowych szablonów WordPress przemawia do użytkowników, którzy przykładają dużą wagę do wyrafinowanej i stylowej estetyki, ale nie posiadają umiejętności programowania. Dla użytkowników, którzy chcą tworzyć treści na prostej stronie internetowej online bez większego wysiłku WordPress oferuje intuicyjne oprogramowanie, które może być zainstalowane w ciągu kilku minut.

Użytkownicy Drupala z kolei powinni posiadać już pewną wiedzę na temat tworzenia stron internetowych (lub zatrudnić kogoś, kto to robi). Ten system CMS doskonale nadaje się do tworzenia stron internetowych o złożonej strukturze oraz w sytuacji, gdy za treść strony odpowiada kilka osób.

home.pl wspiera rozwój firm w Internecie

home.pl jest największym w Polsce dostawcą usług internetowych dla klientów biznesowych i indywidualnych. Jako członek globalnej grupy United Internet firma jest liderem branży również w Europie.

#wspieramyrozwójfirm