Dla firm

Microsoft Teams – jak prezentuje się następca Skype’a dla firm?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Każda organizacja i firma potrzebuje narzędzia do sprawnej oraz wygodnej komunikacji. Na rynku istnieje wiele aplikacji i programów zawierających czat, rozmowy głosowe, dzielenie się plikami. Są to jednak narzędzia zewnętrzne, a Microsoft widział potrzebę posiadania komunikatora zawartego w pakiecie Office, który mógłby być w pełni z nim zintegrowany oraz dostosowywany do użytkowników i ich rosnących potrzeb.

Co było przed Microsoft Teams?

Microsoft przez lata próbował stworzyć komunikator, który będzie wykorzystywany przez firmy pracujące z narzędziami Office. Od 2007 roku firma z Redmond pracowała nad stworzeniem idealnego komunikatora, lecz po czasie żaden z nich nie spełniał stawianych oczekiwań Microsoftu i wymagał dużych zmian lub zastąpienia nowym programem. W 2015 roku Skype dla Firm zastąpił Microsoft Lync, rozbudowując jego działanie i znacznie poprawiając interfejs.

Skype dla firm

Każdy z komunikatorów miał na celu zapewnienie komunikacji tekstowej, głosowej oraz wideo, a także wprowadzenie narzędzi poprawiających wydajność i wygodę współpracy z innymi użytkownikami. Skype dla Firm posiadał czat, rozmowy głosowe i wideo konferencje, organizowanie czatów grupowych, dzielenie się plikami i wiele innych funkcji. Pomimo szerokiej gamy możliwości, Microsoft nadal obserwował rynek komunikatorów i zdecydował o stworzeniu najlepszego na rynku narzędzia do współpracy oraz komunikacji.

Microsoft Teams – najlepszy komunikator dla firm?

Microsoft Teams - komunikator dla firm

Skype dla Firm przez długi czas był domyślnym komunikatorem pakietu Microsoft Office, lecz jego twórcy potrzebowali narzędzia, które będzie bardziej wygodne i lepiej zintegrowane z ekosystemem giganta z Redmond. W tym samym czasie aplikacje jak Slack i Hipchat zaczynały dynamiczny rozwój na rynku komunikatorów wprowadzając nowoczesne rozwiązania, zgodne ze zmieniającą się kulturą firm i korporacji na całym świecie. Microsoft uznał, że jest to idealny moment na wdrożenie nowej wersji komunikatora.

Skype dla Firm znacząco wpłynął na poprawę komunikacji w wielu firmach na całym świecie, jednak mimo swojej przydatności wymagał kolejnych zmian. W przeciągu 2 lat wyselekcjonowany zespół pracowników stworzył aplikację spełniającą wszystkie wymagania Microsoftu. Podobnie jak w przypadku starych komunikatorów Microsoft Teams spełnia swoje zadanie jako narzędzie do komunikacji w firmie. Jest jednak czymś więcej niż tylko “okienkiem” do wpisywania tekstu.

Czym wyróżnia się komunikator Microsoft Teams?

Aplikacja nie tylko zapewnia wygodną komunikację, porównywalną z popularnymi komunikatorami jak Messenger czy WhatsApp, ale także integruje całe środowisko Office w jednym miejscu. Jest to jedna z najważniejszych cech Microsoft Teams, ponieważ zapewnia użytkownikowi centralną aplikację zawierającą wszystkie potrzebne narzędzia pracy. Z okna programu Microsoft Teams użytkownik ma dostęp do swoich kontaktów, kalendarza i spotkań, udostępnianych plików i innych elementów związanych z kontem Office.

Chat z pełną historią

Microsoft Teams - historia chatu

Jedną z podstawowych funkcji, która została poprawiona w Microsoft Teams jest trwałość czatu. W Skype dla Firm po zamknięciu konwersacji lub zakończeniu dnia roboczego treść konwersacji była usuwana, a historia czatu była zapisywana w programie Outlook lub Exchange. Dodatkowym utrudnieniem był fakt, że po wznowieniu chatu z danym użytkownikiem, nie można było zobaczyć historii rozmowy. W nowym komunikatorze wiadomości są trwale zapisane w konwersacji, niezależnie czy to wiadomość tekstowa, plik lub obraz. Jeśli użytkownik chce wrócić do momentu w konwersacji, wystarczy przewinąć czat i odnaleźć daną wiadomość.

Chat z opcją rozmowy w grupach

Tak samo jak przy konwersacji dwóch użytkowników, czat zespołowy także jest czatem trwałym, zachowującym wszystkie informacje i wiadomości wysyłane przez grupę użytkowników. Użytkownicy zespołu mogą być dodani do czatu ze względu na przynależność do działu, projektu, klienta, z którym pracują, a także ręcznie przez założyciela lub administratora zespołu. Wewnątrz czatu zespołowego można planować lub organizować spotkania ad hoc. Pozwala to na płynne rozpoczęcie wideokonferencji z członkami zespołu.

Funkcja spotkań – wszystko w jednym oknie chata

Funkcjonalność organizowania i przeprowadzania spotkań w aplikacji Teams jest bardzo podobna do Skype dla Firm, przez co adopcja nowej aplikacji jest łatwa i intuicyjna. Takie opcje jak nagrywanie rozmowy, rysowanie na tablicy, udostępnianie ekranu i dzielenie się plikami zostały zachowane w nowym komunikatorze. Użytkownicy, którzy nie są obecne w czacie zostają powiadomieni o trwającym spotkaniu w swoim zespole i mogą do niego dołączyć przy pomocy jednego kliknięcia.

Zaawansowane funkcje Microsoft Teams dla administratorów

Bez względu czy zmiana na nowy komunikator zostaje przeprowadzona manualnie, czy przez automatyczną aktualizację Skype dla Firm, Microsoft Teams zapewnia dużo nowych funkcji i możliwości, o których powinien wiedzieć każdy użytkownik.

Integracja z Microsoft Teams

Skype dla Firm pozwalał na integrację z różnymi aplikacjami przez narzędzia zewnętrzne, lecz od 1 kwietnia  2019 roku przestali wspierać tę funkcjonalność. Jest to jeden ze znaków wskazujących na przestawienie się Microsoftu na nowy komunikator, w którym narzędzia integracji są o wiele bardziej rozbudowane. W oknie komunikatora znajduje się zakładka Aplikacje, w której można dodać zintegrowane ze środowiskiem Teams często używane i ważne aplikacje. Znajdują się tam setki programów wykorzystywanych przez pracowników na całym świecie, a dodanie ich do swojego okna programu eliminuje potrzebę minimalizowania i otwierania okien, przez co zwiększa się wygoda i wydajność pracy.

Chat udostępniany dla gości

Udostępnianie chata dla gości - Microsoft teams

Istnieją sytuacje, w których trzeba komunikować się z osobami poza swoją organizacją. W Skype dla firm odbywało się to przez Federacje, do których można było dodawać użytkowników i nawiązywać kontakt spoza swojej organizacji. Podobna funkcja istnieje w Teams, lecz dodawanie gości przeprowadzane jest w inny sposób.

Użytkownicy z kontem w Teams mogą zostać zaproszeni do organizacji przy pomocy ich adresu e-mail. Właściciel zespołu może w oknie ustawień decydować do jakich zasobów zespołu mają dostęp goście. Różnicą między dwoma komunikatorami jest taka, że w Skype dla Firm Federacja dawała dostęp dla użytkowników całej domeny, natomiast w Teams dostęp przyznawany jest poszczególnym użytkownikom.

Jak przechowywane są pliki w komunikatorze Teams?

Razem z założeniem konta Microsoft Teams zostaje utworzona strona w SharePoint w zasobach konta użytkownika. Ze względu na to, że każdy udostępniony plik – w czacie osobistym, zespołowym lub w zakładce Pliki – zostaje zapisany w SharePoint. Pozwala to zachować wszystkie udostępniane pliki w jednym miejscu, przez co wyszukiwanie i pracowanie z plikami jest szybkie i wygodne.

Przyszłość Skype dla Firm i Microsoft Teams

Od dawna jest już wiadome, że gigant z Redmond wycofuje się z usługi Skype dla Firm i będzie w pełni skoncentrowany na swoim nowym, lepszym komunikatorze. Microsoft nie ogłosił żadnej daty zakończenia usługi, lecz użytkownicy zachęcani są do zmiany na Microsoft Teams.

Pomimo tego, że Skype dla Firm Server dalej posiada znaczną bazę użytkowników, a Microsoft zobowiązał się do dalszego wspierania aplikacji, w listopadzie 2018 roku część funkcjonalności wyłączona. Takie decyzje oznaczają, że użytkownicy przyzwyczajeni do wygody i szybkości komunikacji współczesnych aplikacji w pewnym momencie będą musieli skorzystać z komunikatora Microsoft Teams.

Podsumowując, Teams wydaje się być aplikacją, którą Microsoft od zawsze chciał stworzyć, a która powstała w oparciu o wieloletnie doświadczenie zebrane podczas prac nad Skypem dla firm. Jest to komunikator z funkcjonalnością centralnej aplikacji pakietu Office, której działanie może zostać rozszerzone przez zewnętrzne aplikacje instalowane wewnątrz okna programu – jest to ogromna zaleta tego rozwiązania. Obserwując decyzje Microsoftu można domyślać się, że po czasie kompletnie wycofają wsparcie Skype dla Firm i pozostanie tylko Teams jako jedyny, pełnoprawny komunikator ze stajni w Redmond.

Dodaj komentarz