Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

WordPress wolno działa? Poznaj 5 sposobów na optymalizację strony

WordPress wolno działa? Poznaj 5 sposobów na optymalizację strony

Szybkość działania strony internetowej ma istotny wpływ nie tylko na doświadczenie odwiedzających ją osób, ale również pozycję witryny w wyszukiwarce. Google preferuje serwisy oferujące komfort i błyskawiczny dostęp do treści. Sami eksperci z Google podkreślają, że witryna nie powinna ładować się dłużej niż 3 sekundy i każdy administrator strony powinien do tego wyniku dążyć. Nie zawsze jest to możliwe (głównie ze względu na dodawanie do kodu strony kolejnych funkcjonalności lub skryptów), ale warto spróbować. Każdy ułamek sekundy jest na wagę złota.

W przypadku WordPressa optymalizacja może zostać wykonana na 2 sposoby: przy użyciu popularnych wtyczek oraz za pomocą samodzielnej modyfikacji kodu. Każda z tych metod ma swoje zalety oraz wady. Wtyczki ułatwiają cały proces i działają w większości przypadków „out of the box” (natychmiast po aktywacji), jednakże pozostawiają po sobie ślad w postaci zagnieżdżonego kodu (im więcej wtyczek tym gorzej działająca witryna). Samodzielna modyfikacja jest bardziej możliwa, ale pochłania więcej czasu i środków. Do tego potrzebujesz dużej wiedzy w zakresie programowania PHP, JS, CSS i ogólnie webdesignu.

Jeżeli chcesz jak najszybciej zoptymalizować stronę, pomyśl o hostingu stworzonym specjalnie pod tę aplikację np. WordPress Hosting w home.pl:

WordPress Hosting w home.pl bazuje na technologii Litespeed, najnowszej i bezpiecznej wersji PHP, a także posiada wysokie parametry wydajności oraz szybkie dyski SSD.

Jak sprawdzić szybkość strony WWW?

Przy optymalizacji WordPressa weź pod uwagę jedną z zasad budowania stron WWW  – nie poświęcaj dla szybkości funkcjonalności, które z biznesowego punktu widzenia będą dla Ciebie kluczowe. Jeżeli usuniesz np. formularz kontaktowy lub skrypt chata, wówczas pozbawisz siebie szansy na pozyskanie klientów. W efekcie Twoja strona będzie szybsza, ale nikt się z Tobą przez nią nie skontaktuje.

Ważne jest, aby przed rozpoczęciem procesu optymalizacji zmierzyć wydajność swojego WordPressa. Dzięki szerokiej gamie dostępnych narzędzi łatwo jest określić prędkość strony internetowej i zidentyfikować obszary, które można poprawić. Do najpopularniejszych narzędzi w Internecie należą:

Google PageSpeed Insights

Narzędzie Google PageSpeed Insights nie informuje co prawda o pełnym czasie ładowania strony, ale podaje czas do załadowania pierwszych widocznych elementów witryny. Jest to o tyle ważne, że współczesne strony internetowe korzystają coraz częściej z tzw. asynchronicznego ładowania – kluczowe elementy pobierane są wcześniej, a inne z kolei później. Dzięki temu czas ładowania pierwszego widoku w przeglądarce nie jest wydłużany i użytkownik otrzymuje kluczową treść szybciej.

Źródło: Gtmetrix.com
Źródło: Gtmetrix.com

W PageSpeed Insights ważne są również sugestie dotyczące ulepszeń, które otrzymują użytkownicy. Są one prezentowane zarówno dla strony WWW w wersji na komputery, jak i mobilnej. Proces analizy podzielony jest na dwie kategorie: doświadczenie użytkownika i aspekty techniczne. Część analizy doświadczeń użytkownika polega na przykład na ustaleniu, czy nawigacja wyświetlana na stronie mobilnej jest wystarczająco duża. Z kolei aspekty techniczne mają wpływ na czas ładowania. Raport ocenia stronę jako „ok”, „z zalecaną korektą” lub „wymagającą korekty”, a także wyświetla odpowiednią punktację. Im lepiej zoptymalizowana witryna tym wyższa pozycja w wyszukiwarce.

Ważne – wyniki punktowe w narzędziu PageSpeed Insights mogą doprowadzić do depresji niejednego webadmina. Google podchodzi do kwestii szybkości bardzo restrykcyjnie i nie wybacza nawet 1/10 sekundy w prędkości ładowania. Na część elementów i ich szybkość nie będziesz mieć wpływu np. gdy korzystasz z zewnętrznych zasobów do badania ruchu na stronie WWW, dlatego warto do kwestii optymalizacji podejść bez emocji i postarać się przyśpieszyć te obszary, które rzeczywiście tego wymagają. Jeżeli Twój pierwszy wynik w kategorii „komputery PC” mieści się w przedziale 0-10, a po wdrożeniu zmian wzrósł do 40-60 – to bardzo dobry wynik!

GT Metrix

GT Metrix umożliwia obszerną analizę wydajności Twojej strony przedstawioną w przystępnym raporcie. Wyniki  są posortowane według priorytetów, co pozwala właścicielom witryn internetowych na łatwą optymalizację stron opartych na WordPressie. Lista rzeczy do wykonania jest o wiele bardziej szczegółowa niż w przypadku Google PageSpeed Insights, ponieważ narzędzie bada więcej elementów, a każdy wynik zawiera również krótki komentarz dla każdego kryterium z zalecanymi działaniami do podjęcia. Oprócz ogólnej oceny na stronie głównej, narzędzie zapewnia użytkownikowi także średnią ocenę i możliwość bezpośredniego porównania innych stron – to świetny sposób, aby zmierzyć się ze swoją konkurencją.

Czas ładowania strony blog.home.pl - po lewej wynik z wyłączoną wtyczką WP Super Cache, po prawej z włączoną.
Czas ładowania strony blog.home.pl – po lewej wynik z wyłączoną wtyczką WP Super Cache, po prawej z włączoną.

Wtyczki do sprawdzania szybkości

W zasobach WordPressa znajdziemy również wtyczki, które zmierzą wydajność Twojej strony i przedstawią kluczowe dane, które pozwolą na kolejne optymalizacje.

Plugin Performance Profiler P3, który pobierzesz za darmo z katalogu wtyczek WordPressa analizuje przede wszystkim wpływ zainstalowanych wtyczek na wydajność całej witryny WordPressa. Wśród danych wyświetlanych w raporcie znajdziesz m.in. czas ładowania wtyczek oraz procentowy ich udział w całym ujęciu wczytywania strony.

WAŻNE – z uwagi na fakt, że plugin ten nie jest aktualizowany na bieżąco – nie rekomendujemy jego instalacji] na hostingach WWW.

Do wykonania testów zalecamy popularne dodatki tj. Query Monitor i UsageDD, które są regularnie poprawiane pod kątem zgodności z kodem źródłowym WP.

Jak przyśpieszyć stronę na WordPress?

Optymalizację swojej strony zacznij od poniższych kroków. To podstawowe działania, jakie każdy użytkownik powinien wykonać, gdy zauważy w dłuższej perspektywie wolniejsze ładowanie witryny.

Zmniejszenie rozmiaru obrazów

Częstą przyczyną długiego czasu ładowania się strony są obrazy o zbyt dużych rozmiarach. Kompresja obrazów i grafik jest prostym sposobem na przyśpieszenie pracy WordPressa, ponieważ będzie miała bezpośredni wpływ na czas ładowania podstron, które zawierają np. galerię zdjęć. Zalecane jest aby, obrazy były sformatowane jeszcze zanim zostaną załadowane na serwer. Tego typu kompresję można wykonać  za pomocą programów takich jak Photoshop lub narzędzi online np. TinyPNG. Niektóre wordpressowe wtyczki takie jak WP Smush oferują automatyczną optymalizację plików graficznych. Po aktywacji wtyczka optymalizuje i kompresuje obrazy w bazie danych WordPressa.

Wtyczki do optymalizacji obrazów

Innym sposobem na dodatkowe oszczędności danych jest zastosowanie plików graficznych WEBP oraz SVG – nowoczesnych formatach, które gwarantują wysoką jakość grafiki przy mniejszym rozmiarze pliku w stosunku do JPG. Wsparcie dla tego typu plików wymaga jednak odpowiedniej konfiguracji WordPressa – domyślnie wgrywanie plików WEBP i SVG jest zablokowane. Funkcję tą odblokuje odpowiednia wtyczka.

Minimalizacja CSS

Na liście rzeczy do zrobienia, które przyśpieszą pracę Twojego WordPressa znajdzie się na pewno optymalizacja kodu CSS i redukcja skryptów JavaScript. To dość enigmatyczna diagnoza, ale w gruncie rzeczy chodzi o zmniejszenie ilości kodu na stronie WWW oraz eliminację skryptów, które spowalniają ładowanie innych elementów. Zadanie to wymaga dość dużej wiedzy programistycznej, ale część rzeczy wykonasz samodzielnie dzięki wtyczkom do WordPressa. Kompresję pliku CSS wykonasz za pomocą takich rozwiązań jak CSS Minifier.

Inne narzędzia do optymalizacji kodu to:

Cache’owanie zasobów

Z każdą odsłoną strona i jej kod musi być przetworzona przez serwer, a następnie „przetłumaczona” przez przeglądarkę na zrozumiały dla użytkownika język. To właśnie ten proces zawiera się w czasie ładowania witryny. Wtyczki do cache’owania zasobów przyśpieszają go ponieważ generują statyczną wersję strony, która jest ładowana przez przeglądarkę internetową. W efekcie użytkownik otrzymuje tzw. gotowca, który nie musiał być wygenerowany i przetworzony od nowa przez hosting.  Wtyczki cache działają często od razu po aktywacji i zapisaniu podstawowej konfiguracji, inne z kolei oferują rozbudowane opcje przechowywania danych. Dla każdego elementu lub typu pliku można zdefiniować indywidualne ustawienia buforowania.

Przykładowe wtyczki cache do WordPressa to:

Czyszczenie bazy danych ze zbędnych informacji

Duża baza danych MySQL nie wpływa korzystnie na szybkość jej działania. A WordPress ma tendencję do zapisywania w niej nie tylko artykułów i danych użytkowników, ale także szkiców, komentarzy i usuniętych treści. Aby to zmienić, użytkownicy powinni regularnie porządkować swoje bazy danych – ręcznie lub używając dedykowanych do tego wtyczek.

Polecane wtyczki do czyszczenia bazy danych:

Zmniejszanie liczby wtyczek

Ogromną zaletą programu WordPress jest ogromny wybór darmowych wtyczek. Trzeba jednak pamiętać, że w pewnych okolicznościach mają one negatywny wpływ na wydajność. Właściciele stron internetowych powinni zatem sprawdzić, które wtyczki są niepotrzebne lub rzadko używane i je odinstalować. Niektóre pluginy mają swoje również prostsze i bardziej wydajne alternatywy.

Wtyczki do WordPressa – o czym warto wiedzieć?

Wtyczki do WordPressa są jego ogromną zaletą, ale mają również swoją mroczną stronę – to przez nie dokonuje się ataków na strony WWW. Dlatego mając na uwadze rozwój swojego biznesu lub hobby, korzystaj z wtyczek dla których oferowane jest regularne wsparcie i aktualizacje. Jeżeli któraś z Twoich wtyczek nie była aktualizowana od roku – jest to wyraźny sygnał, aby poszukać zamiennika. Zgodność wtyczek z Twoją wersją WordPressa jest sprawdzana na etapie instalacji i aktualizacji w menu Kokpit – Aktualizacje.

Chcesz wiedzieć jak uniknąć zawirusowania strony? Zapoznaj się z naszym poradnikiem o zabezpieczaniu WordPressa.

TAGI: / /