Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Ile zarabia Microsoft? Największy zysk z Office i chmury w Q1 2020.

Ile zarabia Microsoft? Największy zysk z Office i chmury w Q1 2020.

Microsoft opublikował pierwsze, kwartalne wyniki finansowe na rok podatkowy 2020. W raporcie znajdują się informacje o ogólnym obrocie firmy oraz najważniejszych produktach, z którymi gigant z Redmond wiąże swoją przyszłość.

Kwartalny raport finansowy Q1 2020

W pierwszym kwartale nowego roku – FY20 Q1, wypadającym na koniec roku 2019, Microsoft osiągnął naprawdę imponujące wyniki, zwiastujące dobry rok. W raporcie z 23 października 2019 podano następujące dane:

  • Przychód: 33,1 mld USD – wzrost 14%,
  • Dochód operacyjny: 12,7 mld USD – wzrost 27%,
  • Dochód netto: 10,7 mld USD – wzrost 21%,
  • Rozwodniony zysk na jedną akcję: 1,38 USD – wzrost 21%.
Pierwszy kwartał roku podatkowego wygląda dobrze dla Microsoftu
Źródło: Microsoft

Dane w raporcie porównane zostały do odpowiadającego okresu czasu w poprzednim roku. Wzrost o średnio 20% jest dobrym znakiem dla Microsoftu, który inwestuje w wiele produktów i usług, z których korzysta coraz więcej użytkowników.

Office i rozwiązania chmurowe przodują w zyskach

Pierwsze skrzypce w raporcie Microsoftu gra usługa Office 365, przychody z której wzrosły o 13%, jednak rośnie nie tylko wartość sprzedaży. Liczba użytkowników komercyjnego pakietu biurowego wzrosła o 30% ze 155 mln w zeszłym roku do 200 mln w FY20 Q1. Powiększa się także grono konsumentów korzystających z rozwiązań Office w swoich domach – ich liczba wzrosła z 32 do 35 milionów.

Razem z Office, w górę idzie liczba użytkowników systemu Windows 10, co Microsoft wiąże z zakończeniem wsparcia technicznego dla Windows 7. Część z nich decyduje się na rozwiązanie Microsoft 365, które łączy Office 365 z profesjonalną licencją na system operacyjny. Popularność tych usług świadczy o rosnącym zapotrzebowaniu na narzędzia poprawiające współpracę i komunikację wśród profesjonalistów na całym świecie.

Microsoft zauważył także duży wzrost w zyskach pochodzących z usług chmurowych, które wzrosły o 27% w porównaniu do poprzedniego roku, w czym sama platforma Azure wzrosła o aż 59%. Satya Nadella, CEO Microsoft powiedział: „Firmy wiodące na całym świecie wybierają naszą chmurę, by zbudować swoje cyfrowe możliwości. Przyspieszamy nasze innowacje w każdej technologii, aby zapewnić nową wartość dla konsumentów oraz inwestujemy w duże i rosnące rynki, posiadające okazję na rozwój.”

Na czym zarabia Microsoft?

Office i rozwiązania chmurowe to nie jedyne źródła przychodów dla Microsoftu. Ogólne działania można podzielić na trzy gałęzie, odpowiedzialne za różne produkty i usługi:

  • Productivity and Business Processes – Office, LinkedIn, Dynamics
  • Intelligent Cloud – Azure, rozwiązania chmurowe dla dużych organizacji
  • Presonal Computing – Windows, Xbox, produkty Surface

Personal Computing nie widzi tak aż tak dużych wzrostów, jednak nie odstępuje od reszty. W jej skład wchodzą platforma rozrywkowa Xbox, gry jak Minecraft (do którego Microsoft kupił prawa za 2 mld USD) oraz sprzęt marki Surface.

Odpowiednie zarządzanie i rozwój każdej z nich, między gałęziami operacji zachowana jest równowaga. Każda z nich odpowiada za około 11 mld USD, czyli 1/3 przychodów giganta z Redmond. Dzięki każdej z nich Microsoft może rozwijać się na wielu rynkach na raz, rewolucjonizując je przez nowe, innowacyjne rozwiązania i technologie.