Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Smominru: jak usunąć i ochronić się przed botnetem?

Smominru: jak usunąć i ochronić się przed botnetem?

Botnet jest to sieć przejętych komputerów lub innego rodzaju sprzętu, które służą do przejmowania bądź atakowania kolejnych urządzeń. W ostatnim czasie zauważono bardzo dużą ilość infekcji botnetem Smominru. Więcej o Botnecie oraz innych zagrożeniach czyhających w Internecie, przeczytasz w tekście: Czym jest Malware i Botnet? Poznaj największe zagrożenia w sieci. Sprawdź czym jest botnet Smominru oraz jak ochronić swój sprzęt przed botnetem.

Kto jest zagrożony botnetem Smominru?

W chwili obecnej Smominru jest jednym z najszybciej rozprzestrzeniających się szkodliwych wirusów w sieci. Tylko w sierpniu 2019 odnotowano 90 tysięcy nowo zainfekowanych komputerów na całym świecie. Największą aktywność Smominru odnotowano w Chinach, na Tajwanie, w Rosji, w Brazylii oraz Stanach Zjednoczonych. Największa pojedyncza sieć zainfekowanych sprzętów została wykryta we Włoszech i liczyła 65 komputerów. Jednak mniejsze ataki odnotowano również w innych krajach, w tym w Polsce. Poniżej znajduje się mapa, która przedstawia propagację Smominru. Im ciemniejszy kolor tym więcej wykrytych ataków botnetu.

Globalna propagacja botnetu Smominru. Im ciemniejszy kolor, tym więcej ataków
w danym kraju. Źródło: Kaspersky

W jaki sposób Smominru wybiera i infekuje komputer ofiary?

Smominru atakuje od 2017 roku i nie jest ukierunkowany w konkretne firmy bądź gałęzie gospodarki. Wśród ofiar znalazły się zarówno instytucje oświatowe jak i ośrodki służby zdrowia. Większość ataków, bo aż 85%, miało miejsce na komputerach z systemem operacyjnym Windows 7 oraz Windows Server 2008. Jest to szczególnie istotna informacja, ponieważ w styczniu 2020 Microsoft kończy wsparcie dla systemu operacyjnego Windows 7. Pozostałe systemy, w których doszło do infekcji, to Windows Server 2012, Windows XP oraz Windows Server 2003. Co istotne, aż u 1/4 użytkowników, u których zdiagnozowano i unieszkodliwiono Smominru, doszło do ponownej infekcji botnetem. Jest to związane z ignorowaniem aktualizacji zawierających łatki bezpieczeństwa chroniące przed wykorzystywaniem lub bezpieczeństwa w systemach Windows.

Jak uchronić swój komputer przed zaatakowaniem botnetem?

Botnet jest trudnym do wyeliminowania rodzajem wirusa, które jeszcze przez długi czas będzie atakować użytkowników i ich sprzęt. Aby zminimalizować ryzyko zainfekowania Twojego komputera botnetem:

  • Aktualizuj systemu operacyjne oraz programy i aplikacje zainstalowane na Twoim sprzęcie,
  • Twórz i stosuj silne hasła, korzystaj z oprogramowania do bezpiecznego przechowywania haseł,
  • Nie pozostawiaj komputera i urządzeń mobilnych bez ochrony, korzystaj z sprawdzonego oprogramowania antywirusowego.

W sytuacji, gdy Twój komputer jest zainfekowany oprogramowaniem botnet, wykorzystaj oprogramowanie antywirusowe, które przeskanuje system oraz unieszkodliwi złośliwy kod.