Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Microsoft: prywatność to podstawowe prawo człowieka. Windows 10 z wbudowanym protokołem DNS-over-HTTPS

Microsoft: prywatność to podstawowe prawo człowieka. Windows 10 z wbudowanym protokołem DNS-over-HTTPS

Microsoft w wypowiedziach m.in. Satya Nadelli często zaznacza, że podstawową dla organizacji wartością jest tworzenie rozwiązań zapewniających prywatność użytkownikom. W ślad za słowami, świat dostrzega szereg nowości i zmian mających na celu zwiększenie prywatności w rozwiązaniach Microsoft.

Kolejnym krokiem w kierunku zwiększenia poufności jest pomysł wbudowanego wsparcia dla DNS-over-HTTPS w Windows 10. Sprawdź co zyskają użytkownicy dzięki wbudowaniu nowego protokołu oraz co sądzą o nim eksperci ds. bezpieczeństwa!

Czym jest wbudowany protokół DNS-over-HTTPS?

DNS over HTTPS (DoH) jest to protokół, który służy do zdalnego rozpoznawania nazw domen (DNS) z użyciem szyfrowanego protokołu HTTPS. Zastosowanie tej metody skutkuje zwiększeniem prywatności i bezpieczeństwa użytkowników poprzez blokadę możliwości zastosowania podsłuchów i manipulowaniu danymi DNS. Dzięki zastosowaniu protokołu DoH można zapobiec m.in. atakom typu Man-on-the-middle. DoH może zostać wbudowany w każdą aplikację Microsoft osobno, co pozwoli każdej z nich używać własnych resolwerów DNS, zamiast wykorzystywać system operacyjny.

Oprócz szyfrowania połączenia, drugą zaletą zastosowania protokołu DoH jest zwiększenie wydajności, poprzez zmniejszenie ilości nazw hostów wymaganych podczas ładowania stron internetowych w przeglądarce. Od marca 2018 protokół DoH jest testowany przez zespoły Google i Mozilla Foundation. Obecnie do tego grona dołącza Microsoft, który zapowiada wsparcie dla DoH w systemie Windows 10. Jak powiedzieli Tommy Jensen, Gabriel Montenegro i Ivan Pasho – inżynierowie Windows Core Networking:

DNS-over-HTTPS w Windows zamknie jedną z ostatnich transmisji nazw domenowych w formie otwartego tekstu w powszechnym ruchu sieciowym.

Dlaczego protokół DNS-over-HTTPS budzi kontrowersje?

Zastosowanie protokołu DNS-over-HTTPS budzi kontrowersje, ponieważ uniemożliwia śledzenie aktywności użytkowników przez m.in. dostawców internatu czy agencje rządowe. Z drugiej strony prywatność użytkowników jest wartością kluczową i nie powinna podlegać inwigilacji. Dodatkowo Microsoft zapowiada zwiększenie bezpieczeństwa poprzez wprowadzenie ochrony end-to-end, co oznacza zabezpieczenie całego ruchu sieciowego.

Jak zapewnić sobie pełną prywatność i poufność aktywności w sieci?

Aby mieć pewność, że aktywność użytkownika w sieci jest w pełni zaszyfrowana i chroniona, należy skorzystać z narzędzia VPN. Dzięki niemu użytkownik może zaszyfrować m.in. swoją geolokalizację oraz aktywność w Internecie. Sprawdź rekomendowane przez home.pl rozwiązanie w zakresie zapewniania bezpieczeństwa i poufności w sieci: Najlepszy VPN dla Windows, Androida oraz MacOS na 2020 rok.

TAGI: / /