Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Microsoft Edge dzięki nowej ikonie oddala się od Internet Explorera. (Aktualizacja)

Microsoft Edge dzięki nowej ikonie oddala się od Internet Explorera. (Aktualizacja)

Microsoft Edge to najnowsza przeglądarka internetowa od Microsoft, wprowadzona w życie wraz z systemem Windows 10. Miała ona zastąpić starą przeglądarkę, Internet Explorer, znacznie rozbudowując jej funkcjonalność oraz poprawiając wygląd. Jednak jednym z większych problemów Edge’a była jego… ikona.

Aktualizacja: Microsoft podczas konferencji Ignite 2019 ogłosił, że nowa przeglądarka Edge, oparta na technologii Chromium, będzie dostępna 15 stycznia 2020 roku. Wraz z jej premierą wprowadzone zostanie nowe logo, opisane w artykule.

Problem ikony Edge

Dzisiejsi użytkownicy komputerów są bardzo lojalni swoim przeglądarkom i bardzo ciężko jest przekonać ich do zmiany. Zadanie to staje się o wiele trudniejsze, kiedy jest się następcą Internet Explorera, który dla wielu służył do pobierania innych przeglądarek na nowym komputerze. Nie pomaga również fakt, że ikona Edge wygląda bardzo podobnie do Internet Explorer.

Stare ikony Edge i Internet Explorer
Ikony Internet Explorer i Edge

Nowe logo Microsoft Edge

Wbrew negatywnym opiniom, często wywodzącym się  z niewiedzy, Edge wcale nie jest złą przeglądarką. W celu zdystansowania się od swojej wątpliwej przeszłości i zaznaczenia, że Edge jest współczesnym i konkurencyjnym rozwiązaniem, Microsoft zdecydował się na kompletną zmianę ikony:

Microsoft Edge Chromium ma nowe logo

Nowa ikona przeglądarki kształtem wciąż przypomina literę „e”, jednak odbiega od surowego wyglądu, znanego z Internet Explorera. Nowoczesny projekt jest zgodny ze stylistyką Fluent Design, znaną z nowych ikon aplikacji pakietu Office 365. Tak drastyczna zmiana może wiązać się z zapowiedzianym przejściem Edge na Chromium, czyli ogólnodostępny projekt na którym zbudowany jest m.in. Google Chrome.

Zmieniona ikona została odkryta przez użytkowników korzystających z testowej wersji przeglądarki Edge Canary. Po odkryciu kilku sekretów uzyskali dostęp do ukrytej mini gry, wpisując adres „edge://surf/” w oknie przeglądarki. Po przejściu gry o serfowaniu pojawiło się nowe logo.

To, że akurat teraz odkryto nową ikonę nie może być przypadkiem. W pierwszy tydzień listopada odbywa się konferencja Ignite, na której Microsoft prawdopodobnie powie więcej na temat nowego wyglądu oraz funkcjonalności przeglądarki Edge.