Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Koniec z JPG w OneDrive. Teraz zapiszesz zdjęcia z iOS w formacie HEIF

Koniec z JPG w OneDrive. Teraz zapiszesz zdjęcia z iOS w formacie HEIF

JPG to znany i od dawna wykorzystywany format zdjęć, którego wadą jest kompresja. Wielu użytkowników narzekało na gorszą jakość zdjęć przechowywanych w chmurze, w porównaniu do tego, co znajdowało się na ich urządzeniach. W związku z tym, Microsoft wprowadził zmiany w domyślnym formacie dla aplikacji na iPhone.

Co to HEIF?

HEIF (Hight Efficiency Image File Format) to format plików multimedialnych, który zyskał popularność przez wprowadzenie go systemów iOS i macOS. Apple w 2016 roku zdecydowało się na ustawienie nowego formatu jako domyślny dla swoich urządzeń. W porównaniu do stosowanego od dawna JPG cechuje go m.in. mniejsza utrata jakości przy kompresji obrazów i wsparcie dla zdjęć wieloklatkowych.

Wsparcie dla HEIF w OneDrive

Dotychczas, pliki HEIF zapisywane w chmurze OneDrive konwertowane były do formatu JPG, powodując bardzo zauważalną utratę jakości. Powodowało to duże niezadowolenie wśród użytkowników telefonów iPhone i komputerów Mac, ponieważ starannie wykonane i przetworzone zdjęcia traciły swój urok.

Jak zmienić fotmat na HEIF w OneDrive?

W związku z tym, we wrześniu Microsoft ogłosił, że wsparcie dla nowego formatu zdjęć zostanie wprowadzone do aplikacji OneDrive na iOS. Najnowsza aktualizacja aplikacji w AppStore właśnie wprowadziła wcześniej zapowiadaną funkcję. Jeśli posiadasz iPhone 7 z systemem iOS 11 lub nowsze modele z wyższymi wersjami systemu, aplikacja OneDrive domyślnie będzie zapisywać zdjęcia w formacie HEIF.

Niektórzy z użytkowników mogą jednak chcieć zapisywać swoje pliki z rozszerzeniem JPG. W takim razie jak zmienić format HEIF na JPG w iPhone? Wystarczy otworzyć aplikację OneDrive na iPhone i w wejść w Ustawienia > Aparat > Format i zaznaczyć opcję „Najbardziej zgodny”. Aby ponownie zapisywać pliki w formacie HEIF należy odznaczyć tę opcję.