Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jak zrobić kopię zapasową WordPressa bez wtyczki?

Jak zrobić kopię zapasową WordPressa bez wtyczki?

Stworzenie i bieżące aktualizowanie strony internetowej to klucz do sukcesu w polityce marketingowej oraz sprzedażowej. I dlatego musisz go chronić. Przypadkowe usunięcie danych na FTP lub włamanie wymagają nie tylko szybkiego działania, ale również skutecznej metody odzyskania plików przez całą dobę. Sprawdź, jak możesz tego dokonać i zabezpieczyć swój serwis.

Po co robić kopię zapasową strony internetowej?

Dzięki kopii zapasowej jesteś w pełni zabezpieczony w sytuacji, gdy dostęp do Twojej strony zostanie ograniczony lub zablokowany w wyniku:

  • awarii serwera, na którym hostowana jest witryna;
  • ataku lub przejęcia strony WWW przez cyberprzestępców;
  • aktualizacji, np. WordPress, która może spowodować problemy kompatybilności wtyczek i motywów;
  • przypadkowego, trwałego usunięcia części lub całości danych strony internetowej podczas przeglądania zawartości na FTP

Dzięki skutecznemu backupowi WWW jesteś w stanie przywrócić dane i dostęp do witryny w każdej z powyższych sytuacji.

Własny backup i backup operatora hostingu – które rozwiązanie jest lepsze?

Każdy backup jest dobry, jeżeli umożliwi Ci odtworzenie strony internetowej. Firmy hostingowe oferują usługę kopii zapasowych i przechowują je przez pewien okres. Na przykład w home.pl uzyskasz dla hostingu backup do 3 dni wstecz, a dla usług WordPress Hosting 7 dni wstecz. Jeżeli tworzysz własne kopie zapasowe – zyskujesz dodatkową pewność i gwarancję ich przywrócenia.

Pamiętaj jednak, że operatorzy usług hostingowych (również home.pl) posiadają odpowiednie procedury związane z tworzeniem kopii. Są to m.in. mechanizmy sprawdzające poprawność wykonania oraz sposób ich przechowywania np. na oddzielnym serwerze, co w efekcie zwiększa niezawodność kopii.

Tworzenie kopii zapasowej wybranego katalogu (usługa Backup WWW w home.pl)
Tworzenie kopii zapasowej wybranego katalogu WordPressa w usłudze Backup WWW w home.pl.

Kopia zapasowa strony – jak często ją robić?

Częstotliwość backupów zależy od tego, jak często aktualizujesz swój portal. Jeżeli jest to mały blog, gdzie zamieszczasz wpisy raz na 1-2 miesiące, nie musisz robić kopii zapasowej codziennie. Z drugiej strony, jeżeli jesteś administratorem dużego portalu lub sklepu internetowego, warto robić kopię zapasową jak najczęściej, aby zabezpieczyć dane firmowe czy informacje o klientach przed utratą.

Automatyczna kopia zapasowa – czy warto?

Automatyzacja backupów jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem, polecanym przez ekspertów. Dzięki temu nie musisz pamiętać i przejmować się ręcznym uruchamianiem procesu tworzenia kopii – całą operację wykonuje za Ciebie odpowiednia aplikacja. Automatyczny backup WWW co kilka godzin ma również dodatkową zaletę w postaci tzw. gęstości kopii – jest to przydatne przy konieczności przywrócenia strony z konkretnej daty lub nawet godziny.

Kopia zapasowa WordPressa - częstotliwość wykonywania
Przykład ustawień automatycznej kopii zapasowej w usłudze Backup WWW w home.pl

Czym robić kopię zapasową strony internetowej np. WordPressa?

Społeczność WordPressa wprowadziła do jego repozytorium kilkadziesiąt wtyczek do tworzenia kopii zapasowej. Z reguły jednak wtyczki wykonują kopię i przechowują ją na tym samym serwerze, co strona internetowa. Nie jest to zbyt bezpieczne rozwiązanie z kilku powodów:

  • kopia dalej znajduje się na serwerze objętym potencjalną awarią lub atakiem ze strony cyberprzestępców,
  • kopia wykonywana lokalnie wykorzystuje zasoby serwera tj. procesor i pamięć, co w przypadku dużej liczby danych może skutkować błędem 503,
  • wtyczka, jak każdy dodatek do WordPressa, to kolejny element osłabiający zabezpieczenia witryny.

Rekomendowanym rozwiązaniem do tworzenia kopii zapasowej stron internetowych jest Backup WWW od home.pl. W odróżnieniu od klasycznych wtyczek jest to usługa do zdalnego zarządzania backupem, bez konieczności logowania do panelu np. WordPressa. W ramach Backup WWW skorzystasz z takich funkcji jak:

  • Ustawienia częstotliwości tworzenia kopii zapasowej witryny;
  • Tworzenie kopii zapasowej na żądanie,
  • Dla entuzjastów WordPressa – tworzenie kopii pojedynczych wtyczek i plików.

Jedną z największych zalet Backup WWW jest nie tylko automatyzacja, ale również elastyczność – dostępne plany 10, 30 i 50 GB są skierowane do użytkowników o różnych potrzebach. Zarówno administratorów prostych blogów, jak i serwisów zajmujących na hostingu kilka lub kilkanaście GB przestrzeni.