Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Błąd 503 – dlaczego pojawia się na stronie WWW i jak go usunąć?

Błąd 503 – dlaczego pojawia się na stronie WWW i jak go usunąć?

Błąd HTTP 503 jest jednym z najpopularniejszych komunikatów błędów, na jakie można trafić przy korzystaniu ze stron WWW. Jego pojawienie się zazwyczaj wiąże się z wykorzystaniem dostępnych zasobów na serwerze wirtualnym i aby go usunąć – wystarczy poczekać kilkanaście sekund i odświeżyć witrynę. Często jednak takie rozwiązanie nie przynosi efektu. Jak w tej sytuacji poradzić sobie z usunięciem błędu 503?

Na jakich urządzeniach można otrzymać błąd 503?

Z uwagi na fakt, że w większości przypadków jest to komunikat ze strony serwera – błąd będzie widoczny bez względu na urządzenie, z którego korzystasz. Komunikat 503 informuje bowiem użytkownika o niedostępności usługi (strony WWW), dlatego też obok liczby widoczny jest najczęściej dopisek „Service Unavailable” (ang. niedostępność usługi). W tym artykule dowiesz się, jakie są najczęstsze powody pojawienia się błędu 503 w oknie przeglądarki.

Jaki jest powód błędu 503?

Pojawienie się błędu 503 uniemożliwia wyświetlenie strony internetowej. O ile efekt jest prosty i łatwy do odnotowania, to wskazanie źródła problemu może okazać się dla początkującego webmastera bardzo trudne.

Komunikat 503 jest jednym z kodów HTTP, który informuje o błędzie po stronie serwera, a konkretnie o błędzie w przetworzeniu żądania wysłanego z przeglądarki użytkownika sieci. Najczęściej oznacza to niedostępność serwera, na którym znajduje się strona internetowa. Co ważne, sam typ błędu 503 może się wyświetlać nieco inaczej w zależności od konfiguracji serwera. Przykładowe komunikaty tożsame z 503 to:

 • Status code HTTP Error 503
 • 503 Service Temporarily Unavailable
 • HTTP 503
 • HTTP Error 503
 • HTTP Error 503 The service is unavailable
 • HTTP Server Error 503

Jak widać – typów komunikatów może być kilka, ale nie powinno to powodować problemu z odczytaniem błędu.

W jakich sytuacjach wyświetla się błąd 503 (Service Unavailable )?

Zgodnie z powyższym opisem, błąd 503 oznacza niemożność dostarczenia wyniku zapytania wysłanego przez przeglądarkę użytkownika. Taka sytuacja może być związana m.in. z:

 • Pracami administracyjnymi na serwerze tj. aktualizacje serwera www, pracami przy bazach danych lub tworzeniem kopii zapasowej. Wszystkie te procesu wykorzystują zasoby mocy procesora i pamięci fizycznej, w związku z czym do obsługi zapytań użytkowników zostaje przydzielone mniej zasobów niż zwykle.
 • Przeciążeniem serwera wirtualnego w wyniku nieoczekiwanego, nagłego wzrostu liczby zapytań do danej strony WWW. Może to świadczyć o nagłym wzroście ruchu kierowanego na stronę np. w wyniku kampanii reklamowej, popularności artykułu, który udostępniono w serwisach społecznościowych itp. Błąd 503 może być również efektem brakiem dostępnych zasobów do regularnej obsługi ruchu na stronę WWW – warto w tym miejscu przemyśleć przejście na mocniejszy typ serwera lub serwer dedykowany, w którym zasoby fizyczne są przeznaczone tylko i wyłącznie dla Ciebie.
 • Błędnie działającym skryptem strony WWW/aplikacją. Nierzadko powodem wyświetlenia błędu 503 jest wykorzystanie wszystkich dostępnych zasobów przez dany skrypt i sposób jego działania np. zapętlenie. Nie ma wówczas znaczenia, czy na stronie internetowej znajduje się 1 lub 100 użytkowników – błędnie działająca aplikacja może spowodować przeciążenie serwera i uniemożliwić wyświetlanie treści. Tego typu skrypt należy usunąć lub poprawić, aby nie wpływał negatywnie na funkcjonowanie usługi.

Jak usunąć błąd 503 z przeglądarki?

Błąd 503 jest komunikatem, który z pewnością nie jest pożądany przez odwiedzających oraz administratorów stron. Rozwiązania problemu dla obu typów odbiorców są jednak nieco inne i należy mieć na względzie rolę, jaką pełnisz w danej sytuacji.

Komunikat z błędem 503 z perspektywy użytkownika

Jednym z najczęściej stosowanych sposobów na usunięcie błędu 503 jest odświeżenie strony w przeglądarce – użyj do tego celu odpowiedniego przycisku lub kombinacji klawiszy Ctrl + R. Być może błąd jest chwilowy i po kilku sekundach przestanie się wyświetlać.

Jeżeli tak się nie stanie (błąd 503 wyświetla się cały czas), poczekaj kilka minut na ponowne wyświetlenie strony – być może w tym czasie na serwerze pojawią się wolne zasoby i kolejne zapytania zostaną już zwrócone poprawnie.

Co zrobić, gdy błąd 503 dotyczy to mojej strony internetowej?

Najczęstszym powodem pojawienia się błędu 503 jest wzmożony ruch i idące za tym wykorzystanie wszystkich zasobów na serwerze. Zastanów się i przeanalizuj, czy ma to związek z nową kampanią reklamową lub popularnością witryny (warto do tego celu zainstalować kod Google Analytics) w ostatnim czasie. Dodatkowym czynnikiem jest tutaj sezonowość – w okresie świątecznym musisz liczyć się z większą liczbą użytkowników szukających np. prezentów.

Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się błędu 503 wykonaj takie czynności jak:

 • aktualizacja oprogramowania na serwerze oraz jego dodatków (np. WordPress z wtyczkami),
 • jeżeli korzystasz z WordPress – obowiązkowo zainstaluj wtyczkę cache,
 • sprawdź, czy któryś z Twoich skryptów łączy się z serwerami zewnętrznymi – jeżeli nie może się z nimi połączyć, również otrzymasz błąd 503.
 • zaplanuj już wcześniej obsługę większego ruchu na stronie i przenieś ją na dedykowany do tego hosting z dyskami SSD (np. WordPress Hosting SSD) lub serwer VPS. Pamiętaj, że taka inwestycja może Ci się zwrócić nawet w ciągu 1 dnia – większy ruch na stronie to więcej zamówień oraz zysk.