Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Przydatne funkcje Microsoft Excel – darmowy poradnik dla użytkowników

Przydatne funkcje Microsoft Excel – darmowy poradnik dla użytkowników

Microsoft Excel jest potężnym narzędziem pakietu Office i trudno znaleźć firmę, która nie wykorzystuje arkuszy kalkulacyjnych w swoich biurach. Korzystanie z nich w niejednej branży jest wręcz konieczne. Excel posiada bardzo bogate zasoby funkcjonalności, lecz wielu użytkowników wciąż pyta m.in. nas o podstawy pracy z arkuszami. Dlatego zdecydowaliśmy się odpowiedzieć na nie w jednym miejscu.

Jak zrobić wykres w Excel?

Jednym z podstawowych zadań arkuszy w Excelu jest tworzenie wizualizacji danych. Aby przedstawić dane w postaci wykresu:

 1. Zaznacz dane, z których chcesz stworzyć wykres.
Microsoft Excel - darmowy poradnik
 • Wejdź do zakładki Wstawianie i wybierz opcję Polecane wykresy.
Excel - poradnik dla początkujących
 • Otworzy się okno Wstawianie wykresu, które posiada dwie zakładki. Polecane wykresy to najczęściej używane i najbardziej odpowiadające Twojemu zestawowi danych wykresy. Jeśli chcesz jednak bardziej dostosować grafikę, przejdź do zakładki Wszystkie wykresy. Po znalezieniu odpowiedniego wykresu, zaznacz go i kliknij OK.
Microsoft Excel - darmowy poradnik internetowy
 • W arkuszu pojawi się wykres, który możesz formatować.

Sprawdź 12 przydatnych wskazówek jak edytować tekst w Microsoft Word

Blokowanie wierszy i kolumn w Excel

Pracując z dużymi zestawami danych śledzenie kategorii i opisów staje się uciążliwe. Przewijając arkusz możemy zgubić do czego odnoszą się dane. Blokowanie elementów w Excel rozwiązuje ten problem, wyświetlając wybrane części arkusza bez względu na jego przewijanie.

Jak zablokować wiersz?

 1. Wejdź do zakładki Widok.
 2. Kliknij opcję Zablokuj okienka i wybierz Zablokuj górny wiersz. Ramka wiersza stanie się ciemniejsza, zaznaczając, że wiersz jest zablokowany.
Excel - Office 365, poradnik
 • Przewijając arkusz, górny wiersza pozostanie zablokowany w oknie programu. Aby
 • Aby odblokować, kliknij ponownie w opcję Zablokuj okienka i wybierz z listy Odblokuj okienka.

Jak zablokować kolumnę?

 1. Wejdź do zakładki Widok.
 2. Kliknij opcję Zablokuj okienka i wybierz Zablokuj pierwszą kolumnę. Ramka kolumny zrobi się grubsza i ciemniejsza, zaznaczając, że jest zablokowana.
Microsoft Excel - bezpłatny poradnik
 • Przewijając arkusz, pierwsza kolumna zawsze będzie widoczna.
 • Aby odblokować, kliknij ponownie w opcję Zablokuj okienka i wybierz z listy Odblokuj okienka.

Zablokuj okienka – jak zablokować kilka wierszy i kolumn?

Blokowanie okienek pozwala na wyświetlanie określonych kolumn i wierszy w dowolnej części arkusza. Jeśli chcesz zablokować więcej niż jeden wiersz, kolumnę lub całą sekcję, skorzystaj z opcji blokowania okienek.

 1. Wybierz obszar, który chcesz zablokować, zaznaczając odpowiednią komórkę. Ma ona znajdować się poniżej ostatniego wiersza i po prawej stronie ostatniej kolumny, którą chcesz zablokować. Przykładowo, jeśli chcesz zablokować pięć wierszy i dwie kolumny, zaznacz komórkę w 6 wierszu kolumny C:
Jak blokować okienka w Excelu - poradnik za darmo

W tym przykładzie, takie zaznaczenie komórki zablokuje wiersze i kolumny zaznaczone kolorem czerwonym.

Excel w Office 365 - blokowanie okien
 • Wejdź w opcję Zablokuj okienka i wybierz z listy Zablokuj okienka.
 • W arkuszu pojawią się dwie linie, zaznaczające zablokowany obszar.
 • Aby odblokować okienka ponownie wejdź w opcję Zablokuj okienka i wybierz Odblokuj okienka.

Łączenie komórek w arkuszu Excel

Łączenie komórek jest jedną z podstawowych funkcji formatowania arkusza. Dzięki niej można dostosować środowisko Excel do danych. Jak scalić komórki w Excel?

 1. Zaznacz komórki, które chcesz połączyć.
 2. W zakładce Narzędzia główne kliknij Scal i wyśrodkuj.
Łączenie komórek w Excelu - poradnik za darmo
 • Możesz także rozwinąć listę i wybrać opcję Scal wszystkie, która scali komórki, pozostawiając podział na wiersze.
MS Excel w Office 365 - komórki i łączenie
 • Jeśli chcesz rozdzielić komórki, zaznacz wybrany obszar i z listy przy opcji Scal i wyśrodkuj wybierz Rozdziel komórki.
Scalanie komórek w Excelu - darmowy poradnik

Jak znaleźć zduplikowane dane?

Duże zestawy danych mogą posiadać zduplikowane wartości, które mogą stwarzać problemy podczas pracy z arkuszem. Aby wykryć zduplikowane dane:

 1. Zaznacz komórki, w których chcesz znaleźć duplikaty.
Poradnik dla użytkowników Excelaa
 • W zakładce Narzędzia główne znajdź opcję Formatowanie warunkowe. Po kliknięciu wybierz Reguły wyróżniania komórek i Duplikujące się wartości.
Poradnik Excel
 • Zostanie otwarte okno, w którym wybierzesz sposób formatowania zduplikowanych treści. Zmieniając opcje formatowania, formatowanie odpowiednich komórek będzie zmieniać się na bieżąco. Po wybraniu sposobu formatowania kliknij OK.
 • Aby usunąć zduplikowane dane nie musisz przechodzić procesu wykrywania. Zaznacz zakres danych, z których chcesz usunąć duplikaty.
 • W zakładce Dane i wybierz opcję Usuń duplikaty.
Bezpłatny poradnik Excel - usuwanie duplikatów
 • Zostanie otwarte okno usuwania duplikatów, w którym możesz jeszcze wybrać kolumny do usunięcia duplikatów. Po zaznaczeniu odpowiednich opcji, kliknij OK.
Darmowy poradnik Excel - Office 365

Jak ukryć i odkryć kolumny lub wiersze?

Ukrywanie części arkusza jest przydatne podczas potrzeby ominięcia danych podczas wyświetlania lub drukowania i pozwala ukryć komórki bez usuwania ich zawartości.

 1. Zaznacz kolumny lub wiersze, które chcesz ukryć. Aby zaznaczyć kolumny i wiersze nie przylegające do siebie, przytrzymaj klawisz Ctrl i kontynuuj zaznaczanie.
 2. Prawym przyciskiem myszy kliknij w zaznaczone elementy i wybierz Ukryj.
Excel - poradnik bez opłat
 • Pomiędzy kolumnami/wierszami pojawi się dodatkowa kreska, informująca, w którym miejscu znajdują się ukryte elementy.
Tabela w MS Excel - bezpłatny poradnik home.pl
 • Aby odkryć wiersze lub kolumny, zaznacz dwa elementy przylegające do miejsca ukrycia. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Odkryj.
Excel w Office 365

Jak dodawać wiersze i kolumny pomiędzy danymi?

Jeśli posiadasz wypełniony arkusz, a chcesz wstawić nowy wiersz lub kolumnę pomiędzy danymi, zaznaczanie i przesuwanie komórek staje się bardzo uciążliwe. Aby dodać wolną przestrzeń wiersz pomiędzy danymi:

 1. Wybierz komórkę w wierszu lub kolumnie, w której miejscu chcesz dodać pustą przestrzeń. Kliknij w komórkę prawym przyciskiem myszy i wybierz z listy opcję Wstaw.
Excel - poradnik dla początkujących
 • Wyświetli się okno, w którym możesz wybrać, co chcesz zrobić. Możesz przesunąć komórki w wybranym wierszu w dół lub w prawo lub przesunąć cały wiersz lub kolumnę.
 • Przykładowo, jeśli wybierzesz opcję Cały wiersz, wszystkie wiersze poniżej wybranego, zostaną przesunięte razem ze swoimi danymi formatowaniem.

Zdarzają się sytuacje, w których potrzeba dodać kilka pustych wierszy lub przesunąć komórki o więcej niż jedno pole. W takim razie – jak dodać kilka wierszy i kolumn pomiędzy danymi?

 • Aby dodać wiele kolumn lub wierszy należy zaznaczyć komórki znajdujące się w wierszach i kolumnach, w których chcesz dodać nowe. Kliknij prawym przyciskiem w zaznaczenie i wybierz z listy opcję Wstaw.
Kolumny w Excelu - poradnik za darmo
 • Podobnie jak w przypadku jednego elementu, wybierz z okna czynność, którą chcesz wykonać. Przykładowo, wybierając opcję Cała kolumna, kolumny znajdujące się w zaznaczeniu zostaną przesunięte w prawo, razem z ich danymi.

Jak usunąć puste wiersze z tabeli Excel?

Przenosząc zestawy danych z różnych arkuszy lub dodając nowe, zdarza się, że pojawiają się puste wiersze lub kolumny. Aby je usunąć:

 1. Zaznacz obszar całej tabeli zaznaczając jedną z jej komórek i wciskając Ctrl + A.
 2. W jednym z nagłówków tabeli kliknij na strzałkę w prawym dolnym rogu komórki. W otwartym menu odznacz wszystkie opcje oprócz (Puste) i kliknij OK.
Office 365 - poradnik Microsoft Excel
 • Wyświetlone zostaną wszystkie puste wiersze, a ich numer zostanie podświetlony na niebiesko. Zaznacz całe wiersze.
 • Prawym przyciskiem myszy kliknij na zaznaczone wiersze i wybierz opcję Usuń wiersz.
 • Ponownie kliknij w strzałkę w komórce nagłówka i zaznacz wszystkie widoczne opcje. Wiersze z danymi pojawią się w arkuszu, bez pustych wierszy.

Jak zrobić tabelę w arkuszu?

Tabele w Excel są jednym z częściej wykorzystywanych narzędzi. Poza szybkim porządkowaniem i łatwiejszym sortowaniem danych, tabele pozwalają także na większe możliwości przetwarzania danych. Jak stworzyć tabelę w Excel?

 1. Zaznacz wszystkie komórki zawierające dane, które mają znaleźć się w tabeli.
Tabela w Excel - Office 365
 • W zakładce Narzędzia główne kliknij w opcję Formatuj jako tabelę i wybierz styl tabeli.
 • Pojawi się okno Formatowania, w którym możesz poprawić rozmiar tabeli i zaznaczyć, czy Twoja tabela posiada nagłówki (nazwy kolumn).
 • Po kliknięciu przycisku OK, zaznaczenie i dane w nim zawarte zostanie przetworzone w tabelę.
 • Po utworzeniu tabeli, każdy nagłówek będzie posiadał strzałkę, w prawym dolnym rogu. Pozwala ona wejść w menu sortowania i filtrowania treści w poszczególnych kolumnach.
Office 365 - poradnik Excel
 • Dodatkowym udogodnieniem korzystania z tabel, jest szybkie i wygodne formatowanie. W prawym dolnym rogu tabeli znajduje się interaktywny element, który po kliknięciu i przeciągnięciu myszką, zmienia rozmiar tabeli. Dodając kolejne kolumny i wiersze, zostają automatycznie dodane kolejne nagłówki i formatowanie graficzne.

Jak usunąć spacje z tekstu w Excel?

Kopiowanie danych z różnych źródeł może łączyć się z niechcianymi przerwami pomiędzy danymi. Ręczne usuwanie jest czasochłonne i niedokładne. Jeśli w komórkach znajduje się tekst ze zbyt wieloma spacjami:

 1. Zaznacz komórkę, w której docelowo mają znajdować się poprawione dane i wpisz formułę: =USUN.ZBEDNE.ODSTEPY(), w nawiasie podając pierwszą komórkę ze zbędnymi spacjami.
Excel - poradnik dla początkujących
 • Aby usunąć spacje z kolejnych wierszy, przeciągnij formułę w dół, do kolejnych wierszy. Zbędne spacje zostaną usunięte ze wszystkich wierszy wybranej kolumny.

Po usunięciu spacji możesz skopiować dane (Ctrl + C) i wkleić (Ctrl + Alt + V) w odpowiednie miejsce, zaznaczając opcję Wartości w oknie wklejania.

Jak usunąć spacje z ciągu liczb?

Kopiując dane z dokumentów lub innych arkuszy, ciągi liczb mogą zawierać niechciane spacje. Aby usunąć znaki spacji z pomiędzy liczb:

 1. Zaznacz tabelę lub zestaw danych z liczbami.
Excel - usuwanie pustych spacji
 • W zakładce Narzędzia główne kliknij Znajdź i zaznacz, wybierz z listy opcję Znajdź i w nowo otwartym okienku przejdź do zakładki Zamień. Aby dojść do tego okna szybciej, możesz użyć skrótu klawiszowego Ctrl + H.
 • W polu Znajdź wprowadź znak spacji, a pole Zamień na pozostaw puste. Następnie kliknij Zamień wszystko.

Jak stworzyć listę rozwijaną w Excel?

Listy rozwijane w komórkach arkuszy ułatwiają użytkownikom efektywniejszą pracę. Aby utworzyć listę rozwijaną:

 • Wypisz pozycje, które mają być wyświetlane na liście rozwijanej.
excel - pozycje na listę rozwijaną
 • Przejdź do karty Dane i wybierz ikonkę z podpisem Poprawność danych.
excel - sprawdzanie poprawności danych
 • W oknie Sprawdzanie poprawności danych, w zakładce Ustawienia rozwiń listę i wybierz Lista.
excel - wybór kryterium poprawności
 • Zaznacz przedział ze słowami, które mają pojawić się na liście rozwijanej i zatwierdź klikając na ikonę.
excel - wybór pozycji na listę rozwijaną
 • Pole Źródło uzupełni się automatycznie. Zapisz zmiany klikając OK.
excel - zapisanie wybranych pozycji
 • Lista jest już widoczna zaznaczonej na początku w komórce.
microsoft excel - gotowa lista rozwijana

Jaki pakiet Office wybrać?

Jeśli szukasz odpowiedniej licencji Microsoft Office do domu lub firmy, sprawdź polecane licencje dostępne w home.pl: