Wiadomości

Google Play: ponad 80% aplikacji na Android szyfruje dane poprzez HTTPS

Google pochwalił się, że 4/5 (80%) aplikacji na system Android, znajdujących się na oficjalnej platformie Google Play szyfruje ruch sieciowy za pośrednictwem protokołu HTTPS. Nie jest to jednak koniec i gigant technologiczny dąży to zapewnienia szyfrowanego protokołu wśród jak największej liczbie aplikacji na system Android.

Na czym polega wykorzystywanie protokołu HTTPS w aplikacjach Android?

Aplikacje na system Android mogą zamiast standardowego http, wykorzystywać szyfrowane połączenie HTTPS, dzięki któremu ruch przychodzący lub wychodzący jest szyfrowany. Dzięki temu aktywność użytkownika nie może zostać przechwycona ani odczytana przez niepowołane osoby trzecie.

Czy Google planuje rozszerzać zakres aplikacji na Android korzystających protokołu HTTPS?

Google przewiduje, że ilość aplikacji wykorzystujących szyfrowanie protokołem HTTPS będzie w najbliższym czasie rosła. Gigant prowadzi wiele działań na rzecz wzrostu świadomości deweloperów i twórców aplikacji w zakresie wdrażania w aplikacjach protokołu HTTPS, m.in. ostrzeżenia w konsoli programisty Google Play.

Android czy iOS: który bezpieczniejszy?

Google o wiele lepiej od Apple wdraża protokół HTTPS w aplikacjach. Podczas gdy ponad 80% oprogramowania na Android posiada szyfrowanie ruchu sieciowego, to wg portalu informacyjnego Zdnet w przypadku urządzeń z iOS jedynie 33% korzysta z analogicznego protokołu szyfrowania – ATS.

Czy ruch sieciowy w Chrome jest zabezpieczony?

Dobre wyniki Google dot. zabezpieczania protokołem HTTPS aplikacji na Android to nie koniec dobrych wiadomości. Gigant poinformował dodatkowo za pośrednictwem przygotowanego raportu przejrzystości, że w zależności od platformy od 85% – 95% stron www przechodzących przez przeglądarkę chrome jest zabezpieczona protokołem HTTPS. Przykładowo można zauważyć, że 89% stron załadowanych w chrome na smartfonach i tabletach z system Android było zabezpieczone protokołem HTTPS.

Zabezpieczenie ruchu sieciowego protokołem HTTPS szacowane jest między 85-95% w przeglądarce Chrome
Zabezpieczenie stron internetowych protokołem HTTPS wyświetlanych w przeglądarce Chrome w zależności od wykorzystywanej platformy. Źródło: Raport przejrzystości Google w zakresie szyfrowania HTTPS w internecie

Google podejmuje szereg działań w celu zabezpieczenia aplikacji na platformie Google Play oraz zapewnieniu bezpieczeństwa użytkowników w Internecie. Jednym z nich było ogłoszenie powstania nowego sojuszu technologicznego na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa aplikacji na Android – Google App Defense, w którego skład wszedł m.in. partner technologiczny home.pl – ESET NOD32.

home.pl wspiera rozwój firm w Internecie

home.pl jest największym w Polsce dostawcą usług internetowych dla klientów biznesowych i indywidualnych. Jako członek globalnej grupy United Internet firma jest liderem branży również w Europie.

#wspieramyrozwójfirm