Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Czy gry komputerowe i gracze to atrakcyjny cel dla cyberprzestępców?

Czy gry komputerowe i gracze to atrakcyjny cel dla cyberprzestępców?

Gry komputerowe to obecnie szybko rozwijająca się gałąź rozrywki, która co roku bije nowe rekordy liczby użytkowników. Obecnie szacuje się, że ponad 2,5 miliarda ludzi to gracze, co stanowi ponad jedną trzecią całej ziemskiej populacji. E-rozrywka to również bardzo ważny element gospodarki, który jedynie w 2019 roku według kilku źródeł wygeneruje przychód na poziomie 152,1 miliarda dolarów.

Takie liczby robią wrażenie nie tylko na ekonomistach czy marketingowcach, ale również cyberprzestępcach. Jak kształtuje się obecnie segment gier komputerowych? Dlaczego gracze to potencjalny cel cyberprzestępców? Jak bezpiecznie wejść w świat wirtualnej rozrywki? Dowiesz się w poniższym artykule.

Jak obecnie wygląda rynek gier komputerowych?

Według analityków portalu statista.com, rynek gier wideo rozwija bardzo dynamicznie i nie przewiduje się spowolnienia tego trendu w najbliższej przyszłości. Podczas gdy w 2014 roku szacowano liczbę graczy na 1,82 miliarda, tak w 2021 roku ma to być aż 2,7 miliarda aktywnych użytkowników gier wideo.

Sercem i centralnym ośrodkiem przemysłu gier wideo jest obecnie obszar Azji i Pacyfiku. Według danych z 2018 roku, w tym regionie było ponad 1,2 miliarda aktywnych graczy, którzy wygenerowali łączny przychód na poziomie 71,4 miliarda dolarów. Porównując drugi co do liczby graczy region – Amerykę Północną, na tym obszarze wygenerowano jedynie połowę przychodu odnotowanego w obszarze Azji i Pacyfiku.

Przecięty gracz wydał średnio przez 3 miesiące 2018 roku aż 123 dolary na zakup gier komputerowych i wsparcie osób transmitujących gry na żywo np. w serwisach Youtube czy Twitch. Preferowaną metodą płatności okazał się bezsprzecznie PayPal, a jedynie 4% graczy wykorzystało przelew bankowy jako metodę płatności za dostęp do najnowszych wersji gier.

W drugim co do wielkości liczby graczy obszarze – Stanach Zjednoczonych – w 2018 gracze stanowili 66% ogólnej populacji USA. W porównaniu do 2013 liczba ta wzrosła aż o 8 punktów procentowych. Stereotypu mówiącego, że gry komputerowe stanowią domenę młodych mężczyzn nie potwierdzają liczby, z których wynika, że z wirtualnej rozrywki korzysta cały przekrój wiekowy użytkowników. Dynamicznie rośnie również udział kobiet w liczbie miłośników gier. W 2007 roku kobiety stanowiły 38% ogółu użytkowników, natomiast już w 2018 roku aż 45% populacji graczy w Stanach Zjednoczonych.

Przeciętny gracz wydał średnio przez 3 miesiące 2018 roku aż 123 dolary na zakup gier komputerowych i wsparcie osób transmitujących gry na żywo np. w serwisach Youtube czy Twitch.

Jeżeli chodzi o platformy, grupa graczy jest dość zróżnicowana. Największy segment branży gier komputerowych zajmują użytkownicy tabletów i smartfonów. Na drugim miejscu są gracze konsolowi, a na trzecim użytkownicy komputerów domowych i laptopów.

Dlaczego gracze to potencjalny cel cyberprzestępców?

Świat gier jest ogromną gałęzią światowej gospodarki, która z każdym rokiem bije kolejne rekordy generowanego przychodu. Od 2015 do 2019 przemysł wirtualnej rozrywki odnotowuje średnio 9,6% przyrostu względem roku ubiegłego. Taki trend nie umyka oczom cyberprzestępców, którzy szukają potencjalnych okazji do nielegalnego zarobku czy przechwycenia danych.

Drugim powodem, dlaczego cyberprzestępcy wybierają graczy jest niedoskonałość zabezpieczeń platform udostępniających gry komputerowe w formie elektronicznej (tzn. bez nośnika fizycznego lub pudełka). Głównym motywem przeprowadzania ataku na graczy jest cel osiągnięcia korzyści finansowej np. poprzez zastosowanie wstrzyknięcia kodu ransomware w plik instalacyjny czy wykorzystanie metod phishingu w celu podania danych uwierzytelniających tj. logowanie do platformy lub konta PayPal oraz zewnętrznych kont bankowych. W innych przypadkach cyberprzestępcy zarabiają na aplikacjach powodujących wyświetlanie złośliwych reklam w telefonie, a także wykorzystują za pośrednictwem botnetu moc obliczeniową komputerów do kopania kryptowalut lub przeprowadzania ataków na kolejne stacje robocze.

Od 2015 do 2019 przemysł wirtualnej rozrywki odnotowuje średnio 9,6% przyrostu względem roku ubiegłego. Taki trend nie umyka oczom cyberprzestępców, którzy szukają potencjalnych okazji do nielegalnego zarobku czy przechwycenia danych.

Nie wiesz czym jest ransomware, phishing czy botnet? Sprawdź znaczenie zagrożeń w Internecie i zostań świadomym użytkownikiem czytając nasz słownik cyberzagrożeń.

Jak bezpiecznie korzystać z platform do gier?

Aby móc cieszyć się wirtualnym światem gier razem z przyjaciółmi czy dziećmi, bez obaw o opisane wyżej zagrożenia, powinieneś znać zasady bezpiecznej instalacji i korzystania z oprogramowania służącego rozrywce.

  • Korzystaj z gier i aplikacji wyłącznie z oficjalnych źródeł. – oprogramowanie znalezione w Internecie na losowej stronie WWW niesie za sobą ryzyko zainfekowania Twojego komputera wirusami i złośliwym kodem. Zawsze kupuj lub pobieraj gry z oficjalnych stron platform dystrybuujących wersje elektroniczne (przykładami takich platform są Steam oraz Origin). Nie ufaj plikom instalacyjnym, znajdującym się na podejrzanych stronach, forach czy blogach, które są udostępniane najczęściej w formie archiwum. Nigdy nie wiesz, co taki plik może zawierać.
  • Aktywuj dostępne zabezpieczenia weryfikacji przy logowaniu do gier i platform – największe firmy świadczące usługi elektronicznej rozrywki oferują dodatkowe zabezpieczenia tj. podwójna weryfikacja (na email lub token w aplikacji mobilnej). Jest to bardzo przydatne w sytuacji, gdy Twoje hasło jakimś sposobem wycieknie w wyniku ataku na bazę użytkowników danego serwisu.
  • Nie ufaj linkom zawierającym ułatwienia, kody lub narzędzia Premium – szukając kodów lub tutoriali do gier, korzystaj jedynie z oficjalnych źródeł, takich jak blog czy forum gry prowadzonych przez producenta. Są one bezpieczniejsze, ponieważ są moderowane pod kątem występowania cyberzagrożeń. Jednak w głównej mierze takie fora tworzą inni gracze, dlatego nie klikaj w linki zamieszczane w postach. W takich sprawach staraj się kontaktować bezpośrednio z dystrybutorem bądź moderatorami forum.
  • Aktualizuj gry – w sytuacji, gdy dystrybutor wypuści aktualizację oprogramowania, staraj się instalować ją na bieżąco. Może ona zawierać np. poprawione pod kątem bezpieczeństwa łatki, które zapobiegną atakom z wykorzystaniem exploitów. Jeżeli korzystasz z popularnych platform oferujących gry w wersji elektroniczne – upewnij się, że opcję autoaktualizacji masz włączoną.
  • Korzystaj z niezawodnego oprogramowania antywirusowego – niezależnie czy do grania używasz smartfona, komputera czy obu narzędzi, powinieneś pamiętać o włączeniu dodatkowej ochrony w postaci antywirusa. ESET NOD 32, oprócz bardzo dobrych wyników osiąganych w testach skuteczności antywirusów (np. w badaniu AV-TEST) posiada dodatkowo narzędzie ochrony zwane trybem dla graczy. Pozwala ono cieszyć się wirtualną rozrywką jednocześnie chroniąc Cię i Twój sprzęt przed zagrożeniami.
  • Zwracaj uwagę na uprawnienia przyznawane aplikacjom instalowanym na smartfonie z Android – darmowe aplikacje bardzo często kuszą swoją „ceną”, w rzeczywistości jednak mogą okazać się groźne dla Twojego urządzenia mobilnego. Instalując niszową bezpłatną aplikację np. z sklepu Google Play, płacisz danymi takimi jak Twoja aktywność, informacje o geolokalizacji, przeglądane treści czy zasoby telefonu (multimedia, książka kontaktowa, SMSy). Zwracaj uwagę jakich uprawnień żąda aplikacja. Jeżeli wzbudza ona Twoją wątpliwość, dla własnego bezpieczeństwa lepiej zrezygnuj z instalacji. Jeżeli instalujesz ze sklepu np. aplikację latarki, która prosi o dostęp do zawartości telefonu i historii połączeń – powinno Ci to dać wiele do myślenia.

Jeżeli interesuje Cię tematyka bezpieczeństwa lub chciałbyś zdobyć więcej informacji jak zwiększyć ochronę podczas korzystania z Internetu, sprawdź artykuł: Jak bezpiecznie korzystać z Internetu? Poznaj 12 sposobów na ochronę przed zagrożeniami.