Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Kopia zapasowa lokalna i w chmurze – jak zabezpieczyć swój biznes przed utratą danych?

Kopia zapasowa lokalna i w chmurze – jak zabezpieczyć swój biznes przed utratą danych?

Zabezpieczanie danych na wypadek awarii jest dzisiaj fundamentem bezpieczeństwa informatycznego każdej firmy. Kopie zapasowe w każdym formacie to większa szansa na sprawny powrót do pracy na wypadek usunięcia plików przez wirusy, ransomware lub w wyniku fizycznych uszkodzeń sprzętu (np. laptopa). Czy wybór odpowiedniego narzędzia do kopii zapasowej danych ma znaczenie? Jak najbardziej tak!

Czym jest kopia zapasowa danych (backup)?

Kopia zapasowa danych to bezpieczny sposób przechowywania bieżącej kopii swoich plików, która w każdym momencie umożliwia przywrócenie ich na swój komputer, serwer lub urządzenie przenośne. Regularna kopia zapasowa jest tworzona, aby w przypadku np. zgubienia, zniszczenia, wymiany lub kradzieży urządzenia w szybki sposób przywrócić dostęp do firmowych lub prywatnych danych.  Jedną z aplikacji, która łączy możliwości antywirusa z kopią zapasową danych jest Norton 360. Ze szczegółami zapoznasz się po kliknięciu w poniższy przycisk:

Kopia zapasowa danych lokalnie czy backup w chmurze?

Backup danych może być wykonywany lokalnie np. w dużej skali we własnej serwerowni, a w małej skali np. za pośrednictwem drugiego dysku w komputerze, zewnętrznego, fizycznego dysku pamięci, pendrive a także serwerów NAS. W każdym przypadku wymaga to ingerencji informatyka lub specjalisty IT, który stworzy odpowiednią politykę tworzenia kopii zapasowych, a także skonfiguruje odpowiednie programowanie do realizacji tego celu.

Kopia zapasowa danych może być także wykonywana w chmurze i zwolenników tej metody jest zdecydowanie najwięcej. Najważniejszym argumentem za przesyłaniem danych do chmury jest bezpieczeństwo i gwarancja dostępu do danych. Kopia zapasowa danych wykonywana na nośniku fizycznym (serwerze, dysku pamięci, pendrive), tak samo jak sprzęt wykorzystywany do codziennej pracy (komputer, smartfon) może ulec awarii, zaszyfrowaniu, kradzieży bądź zgubieniu. Pamiętaj jednak o kluczowej kwestii – każda kopia zapasowa jest lepszym rozwiązaniem niż jej brak.

Kopia zapasowa danych lokalnie vs. backup w chmurze – porównanie

Oba rozwiązania mają swoje zalety oraz wady. Sprawdź, jak wygląda porównanie lokalnej kopii zapasowej kontra tworzenie backupu danych w chmurze:

Zalety lokalnej kopii zapasowej

 • Stosunkowo szybkie tworzenie i przywracanie danych z kopii zapasowej;
 • Brak konieczności dostępu do Internetu;
 • Pełna kontrola nad nośnikami pamięci/ infrastrukturą przechowującą dane;

Wady lokalnej kopii zapasowej

 • Podatność na uszkodzenie, awarię, kradzież lub zaszyfrowanie fizycznego nośnika pamięci/ infrastruktury serwerowej;
 • Kosztowna rozbudowa infrastruktury / zakupu sprzętu w sytuacji konieczności tworzenia większych kopii zapasowych danych;
 • Konieczność serwisowania i zarządzania dodatkową infrastrukturą teleinformatyczną w firmie lub w sytuacji rozwiązań domowych, dodatkowymi nośnikami pamięci (pendrive, dysk pamięci)

Zalety kopii zapasowej w chmurze

 • Brak konieczności zakupu nośników pamięci oraz rozbudowy infrastruktury serwerowej;
 • Bezpieczeństwo i brak podatności na uszkodzenie mechaniczne, kradzież bądź zaszyfrowanie danych;
 • Proste wdrożenia automatyzacji wykonywania kopii zapasowej danych;

Wady kopii zapasowej w chmurze

 • Wolniejsze tworzenie i przywracanie kopii zapasowej danych (uzależnione od szybkości łącza internetowego);
 • Konieczność posiadania dostępu do sieci internetowej;
 • Zależność od firm trzecich świadczących usługi kopii zapasowej w chmurze.

Jakie zagrożenia wynikają z braku kopii zapasowej swoich danych?

Zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym ciężko jest funkcjonować bez stałego dostępu do naszych cyfrowych danych i informacji. Brak wykonywania kopii zapasowej naraża je na bezpowrotną utratę. Jakie zagrożenia mogą dotknąć Twoje dane?

Awaria nośnika pamięci

Brak wykonywania kopii zapasowej danych powoduje, że użytkownik posiada je tylko na jednym urządzeniu. W przypadku awarii komputera lub smartfona istnieje duże ryzyko braku możliwości odzyskania ważnych informacji. Dotyczy to zwłaszcza usterki dysku twardego W przypadku awarii innego podzespołu niż dysk twardy istnieje jeszcze szansa wyeksportowania części danych z urządzenia, lecz jeżeli sytuacja wynika z uszkodzenia nośnika – odzyskanie plików może okazać się nie tyle kosztowne, co niemożliwe.

Kradzież lub zgubienie komputera lub telefonu

Urządzenie fizyczne np. laptop lub tablet mogą paść łatwym łupem złodzieja. Wystarczy chwila nieuwagi, aby stracić zgromadzone na nich dane. To samo dotyczy zgubienia sprzętu na lotnisku, w pociągu czy kawiarni – jego utrata oznacza bezpowrotny brak dostępu do istotnych danych.

Przypadkowe usunięcie

Nikt nie jest perfekcyjny i przypadkowe usunięcia danych również potrafią się zdarzyć. W pośpiechu użytkownik może skasować ważny dokument, projekt lub cały folder. Istnieje jeszcze szansa na odzyskanie go z kosza, aczkolwiek po dłużej przerwie, jeżeli funkcja kosza czyści go automatycznie, będzie to trudne.

Katastrofa żywiołowa

Zarówno w skali makro (np. pożar biura czy zalanie domu) jak i w skali mikro (spięcie prądu spowodowane zalaniem ściany przez sąsiada) – to wszystko może doprowadzić do uszkodzenia komputerów i urządzeń mobilnych wraz przechowywanymi na nich danymi.

Zainfekowanie komputera lub smartfona złośliwym oprogramowaniem

W sieci istnieje wiele zagrożeń mogących spowodować uszkodzenie (złośliwe oprogramowanie destrukcyjne) lub zaszyfrowanie (ransomware) danych znajdujących się na komputerze lub smartfonie. Brak kopii zapasowej w przypadku ataku ransomware może doprowadzić do utraty dostępu do prywatnych bądź biznesowych danych, nawet po opłaceniu wysokiego okupu.

Biznes bez dostępu do danych – jak ochronić firmę przed ransomware?

Ransomware, czyli złośliwe oprogramowanie szyfrujące komputer, a nierzadko całą infrastrukturę znajdująca się w sieci organizacji, staje się coraz poważniejszym problemem. Po zainfekowaniu komputera użytkownik zmuszony jest zapłacić okup w celu otrzymania klucza odszyfrowującego. Brak współpracy z cyberprzestępcami i brak kopii zapasowej danych najczęściej kończy się utratą wszystkich, zgromadzonych danych. Szacuje się, że w 2021 roku wpływy z tytułu okupów zapłaconych przez światowy biznes i administrację mogą wzbogacić cyberprzestępców aż o 20 miliardów dolarów, a atak z wykorzystaniem oprogramowania szyfrującego będzie następować średnio co 11 sekund. (Źródło: cybersecurityventures.com).

Biznes bez dostępu do danych, który padł ofiarą ransomware w zasadzie nie może kontynuować swojej działalności. Z jednej strony firma traci dostęp do wszystkich danych – plików faktur, umów lub bazy klientów. Przedsiębiorstwo jest skazane na zapłacenie dużego okupu, bez gwarancji, iż cyberprzestępcy odszyfrują firmową infrastrukturę.  

Rozwiązaniem zabezpieczającym biznes i administrację, ale również osoby prywatne jest regularne tworzenie kopii zapasowej danych. W zależności od skali, w przypadku zaszyfrowania sprzętu oprogramowaniem ransomware, można w szybki sposób przywrócić dostęp do danych, a tym samym zachować ciągłość działalności organizacji.

Polecany antywirus z funkcją kopii zapasowej danych w chmurze – Norton 360

W przypadku dużych organizacji, potrzebujących setki GB pamięci na wykonywanie kopii zapasowej danych najlepszym rozwiązaniem są skalowane usługi tworzenia backupu w chmurze. Jednak dla rozwiązań prywatnych jak i dla firm MŚP potrzebujących zabezpieczyć swoje dane idealnym rozwiązaniem może okazać się antywirus z wbudowaną funkcją backupu np. Norton 360.

Antywirus Norton 360 z funkcją kopii zapasowej i kontroli rodzicielskiej.
Interfejs antywirusa Norton 360 posiadający m.in. VPN, backup, menedżer haseł oraz moduł kontroli rodzicielskiej

Jak wygląda tworzenie kopii zapasowej w chmurze za pomocą Norton 360?

Norton 360 oprócz klasycznej ochrony antywirusowej dla domu i biznesu, to także zestaw narzędzi wspierających bezpieczeństwo – serwery VPN, menedżer haseł i funkcja kopii zapasowej danych. Backup od Norton 360, w zależności od wybranego wariantu produktu, może pomieścić aż do 75 GB danych dla komputerów PC z systemem operacyjnym Windows. Co ważne, backup można zautomatyzować, dzięki czemu po początkowej konfiguracji nie trzeba o nim pamiętać – kopia wykonywana jest w tle, zgodnie z zapisanym harmonogramem.

Ustawienia kopii zapasowej Norton 360
Norton 360 posiada proste narzędzie do tworzenia kopii zapasowej danych dla domu i biznesu.

Plany kopii zapasowej Norton 360 – który wybrać?

 W zależności o wersji produktu, Norton 360 oferuje zróżnicowane parametry dostępnej pojemności na backup w chmurze. Sprawdź jak dużo danych posiadasz, a następnie wybierz wariant najbardziej dopasowany do Twoich potrzeb. Warto pamiętać, że z czasem ilość danych będzie rosła, dlatego warto już teraz pomyśleć o zapasie wolnej przestrzeni na kopię zapasową.

Porównanie pakietów Norton 360
Przestrzeń na kopię zapasową w Norton 360 wg danego wariantu produktu: Norton 360 Standard, Norton 360 Deluxe i Norton 360 Premium.

Pakiety narzędzi ochrony Norton 360, oprócz kopii zapasowej, to zestaw narzędzi sprawdzających się zarówno do zabezpieczenia urządzeń domowych, jak i komputerów biznesowych. W zależności od wybranego wariantu program antywirusowy Norton 360 posiada:

 • Bezpieczny VPN;
 • Moduł kontroli rodzicielskiej;
 • Ochronę przed zagrożeniami pochodzącymi z Internetu;
 • Firewall dla komputerów z Windows lub MacOS;
 • Inteligentny menadżer haseł;
 • Ochronę kamery internetowej;
 • Kopię zapasową danych – backup w chmurze.
Porównanie planów Norton 360 Standard, Deluxe i Premium
Porównanie wariantów Norton 360

Zapoznaj się z porównaniem pakietów Norton 360, które znajdziesz m.in. w ofercie antywirusów w home.pl.