Wiadomości

Bezpieczeństwo użytkowników Facebook – biometria w Messengerze?

Facebook rozważa wprowadzenie dodatkowych narzędzi bezpieczeństwa w celu uwierzytelnienia do komunikatora Messenger. Nowa funkcja ma być oparta o biometrię użytkownika i choć rozwiązanie jest dopiero w fazie koncepcji, istnieje duże prawdopodobieństwo, że już niedługo aplikacja Messenger będzie korzystać z danych biometrycznych w celu zwiększenia bezpieczeństwa użytkownika Facebook.

Komunikator Messenger – czy jest bezpieczny?

Komunikator Messenger jest podstawowym narzędziem do komunikacji dla użytkowników smartfonów posiadających konto na portalu Facebook. Setki prywatnych wiadomości wymienianych każdego dnia wymagają zastosowania szczególnych środków bezpieczeństwa. Istnieje bowiem duże ryzyko, że prywatna konwersja zostanie odczytania, np. przez rodzinę, przyjaciół czy inne przypadkowe osoby, które znajdą się w pobliżu smartfona. Dlatego oprócz zastosowania podstawowej ochrony smartfona np. Kaspersky for Android i skonfigurowania opcji dostępu do urządzenia przez użytkownika, Facebook planuje stworzyć dodatkowe zabezpieczenie wewnątrz aplikacji Messenger oparte o dane biometryczne użytkownika.

Czy użycie biometrii w aplikacji Messenger będzie możliwe?
Czy użycie biometrii w aplikacji Messenger będzie możliwe?

Biometria w aplikacji Facebook Messenger?

W chwili obecnej, część smartfonów nowszej generacji posiada funkcję odblokowania urządzenia za pomocą skanu twarzy. Dodatkowo za pomocą aplikacji zewnętrznych można skonfigurować smartfon tak, aby wymagał zeskanowania twarzy w celu odblokowania wybranych zainstalowanych aplikacji.

Jak się wydaje, już niedługo użytkownicy nie będą musieli obchodzić procesu naokoło, ponieważ Facebook planuje zaimplementowanie dodatkowego uwierzytelniania bezpośrednio w aplikacji Messenger. Pozwoli to na zwiększenie poufności korespondencji użytkowników oraz ochroni wiadomości przed niepowołanymi osobami. Skan twarzy to nie jedyny planowany rodzaj uwierzytelniania. Użytkownicy starszych urządzeń będą mogli wybrać do odblokowania aplikacji również funkcję odczytu linii papilarnych. Bardzo przydatną opcję będzie również możliwość ustawienia, po jakim czasie od zamknięcia aplikacji Messenger, smartfon ma wymagać ponownego uwierzytelnienia.

Zaplanuj kiedy urządzenie ma ponownie poprosić użytkownika o uwierzytelnienie
Zaplanuj kiedy urządzenie ma ponownie poprosić Cię o uwierzytelnienie

Kiedy uwierzytelnienie za pomocą biometrii wejdzie do Messengera?

Wykorzystanie biometrii, tj. skanu twarzy i odczytu linii papilarnych w aplikacji Messenger jest obecnie w fazie koncepcji i w chwili obecnej nie wiadomo czy i kiedy doczeka się realizacji. Stąd użytkownicy Messengera na urządzeniach mobilnych powinni położyć szczególny nacisk na zapewnienie ochrony swoim smartfonom oraz skonfigurować opcje bezpieczeństwa, dostępu i odblokowywania ekranu.

home.pl wspiera rozwój firm w Internecie

home.pl jest największym w Polsce dostawcą usług internetowych dla klientów biznesowych i indywidualnych. Jako członek globalnej grupy United Internet firma jest liderem branży również w Europie.

#wspieramyrozwójfirm