Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Korzystasz z Firefox? Jak najszybciej zaktualizuj przeglądarkę!

Korzystasz z Firefox? Jak najszybciej zaktualizuj przeglądarkę!

Niedługo po rozpoczęciu nowego roku do użytkowników trafiła wersja Firefox 72, która naprawiła wiele znanych błędów w przeglądarce. Niestety wprowadziła także poważny błąd, który poważnie wpływa na bezpieczeństwo komputerów z zainstalowanym Firefoxem.

Wykryto groźną lukę w przeglądarce Firefox

Luka w zabezpieczeniach Firefox 72 została wykryta przez chińską firmę specjalizującą się w cyberbezpieczeństwie. Qihoo 360 poinformowało o istnieniu luki zero-day, co oznacza, że błąd zabezpieczeń został wykryty i wykorzystany, zanim producent mógł go naprawić. Wykryta luka polega na wykorzystaniu błędu w pamięci przeglądarki Firefox w celu zdalnego wykonywania kodu na urządzeniach. Jest to jedno z poważniejszych zagrożeń, ponieważ może doprowadzić do wielu szkód na komputerze.

Dowiedz się jak i czym zabezpieczyć swoje urządzenia przed atakami!

Mozilla radzi, by jak najszybciej zaktualizować przeglądarki

Twórca przeglądarki Firefox, Mozilla, potwierdziła raport chińskiej firmy, że o luce pierwsi dowiedzieli się hakerzy i wykorzystali ją do przynajmniej dwóch ataków. W związku z tym, zalecane jest by jak najszybciej zaktualizować przeglądarkę do wersji 72.0.1, ponieważ kilka dni po wykryciu luki, została ona załatana przez Mozillę. Powinna zostać ona pobrana i zainstalowana automatycznie, lecz warto upewnić się, że na komputerze działa najnowsza wersja przeglądarki.

Jak sprawdzić wersję przeglądarki Firefox? To niezwykle proste – otwórz przeglądarkę Firefox, kliknij Otwórz menu w prawym górnym rogu (ikona trzech poziomych linii). Kliknij w Pomoc i wybierz opcję O programie Firefox. Zaraz pod nazwą wyświetlona jest wersja przeglądarki oraz informacja, czy jest to najnowsza wersja.

Jak zaktualizować Firefox?

Wraz z Mozillą o zagrożeniu ostrzegł Departament Bezpieczeństwa USA, informując, że taki błąd w zabezpieczeniach może doprowadzić nawet do przejęcia kontroli nad całym komputerem. Aby zabezpieczyć się przed złośliwym oprogramowaniem i innymi zagrożeniami w sieci, zaleca się częste aktualizacje oprogramowania oraz korzystanie z zaufanego oprogramowania antywirusowego.