Wiadomości

Google zamyka Kreator Aplikacji – sprawdź, czy korzystasz z niego w G Suite

Google podjął decyzję o wygaszeniu Kreatora Aplikacji. Aktualny harmonogram zakłada stopniowe wyłączanie kolejnych komponentów usługi do stycznia 2021, kiedy narzędzie zostanie całkowicie zamknięte. Google zaleca użytkownikom, aby nie czekać do końca okresu przejściowego i już teraz sprawdzić czy wygaszenie Kreatora Aplikacji Google nie wpłynie na funkcjonowanie procesów na koncie Google Workspace.

Czym jest Kreator Aplikacji Google?

Kreator Aplikacji Google to narzędzie pozwalające użytkownikom Google Workspace na tworzenie autorskich rozwiązań, w celu jeszcze lepszego dostosowania narzędzi pakietu do swoich potrzeb. Jednak z uwagi na małe zainteresowanie dostosowywaniem i personalizowaniem pod kątem organizacji aplikacji pakietu, Google podjął decyzję o stopniowym wyłączeniu oferowanej funkcjonalności.

Kiedy Kreator Aplikacji Google zostanie wyłączony? – sprawdź harmonogram

Kreator Google zostanie wyłączony 19 stycznia 2021, ale już w kwietniu 2020 Google zamknie możliwość tworzenia nowych aplikacji. Harmonogram wygaszania usługi Kreatora Aplikacji Google wygląda następująco:

Data Działanie
27 stycznia 2020 Kreator przestaje otrzymywać aktualizacje z wyjątkiem naprawy krytycznych błędów.  
15 kwietnia 2020 Zostanie wyłączona możliwość tworzenia nowych aplikacji w kreatorze.  
19 stycznia 2021 Aplikacje stworzone za pomocą Kreatora Google przestaną działać.  

Jakie są dostępne alternatywy dla Kreatora Aplikacji Google?

Z uwagi na to, że aplikacje stworzone w Kreatorze Google wykorzystują specyficzny kod źródłowy, na chwilę obecną nie ma możliwości ich migracji na inne platformy. Jeżeli Twoja organizacja korzysta z aplikacji stworzonych w Kreatorze Google, sprawdź czym zastąpić obecnie wykorzystywane rozwiązanie narzędziami dostępnymi w Google Workspace. Jeżeli korzystałeś z Kreatora Aplikacji Google do:

  • automatyzacji złożonych procesów biznesowych – sprawdź aplikację AppSheet. Jest to nowa usługa Google, służąca do tworzenia aplikacji. Co ważne, nie wymaga umiejętności kodowania i posiada funkcje zbliżone do Kreatora Aplikacji. AppSheet korzysta z baz danych Cloud SQL, a więc istnieje możliwość przeniesienia gotowych paczek danych, obsługiwanych obecnie przez Kreator Aplikacji Google.
  • Tworzenia nowych aplikacji – sprawdź platformę App Engine, która umożliwia tworzenie i wdrażanie aplikacji GCP (Google Cloud Platform). Platforma korzysta z baz danych Cloud SQL, a więc umożliwia bezproblemowe wykorzystanie paczek danych wykorzystywanych w kreatorze.
  • Zbierania danych – skorzystać z Formularzy Google. Posiadają one wiele funkcji umożliwiających efektywne zbieranie i zarządzanie zbiorami danych.

home.pl wspiera rozwój firm w Internecie

home.pl jest największym w Polsce dostawcą usług internetowych dla klientów biznesowych i indywidualnych. Jako członek globalnej grupy United Internet firma jest liderem branży również w Europie.

#wspieramyrozwójfirm