Wiadomości

Google zamyka Kreator Aplikacji – sprawdź, czy korzystasz z niego w G Suite

Google podjął decyzję o wygaszeniu Kreatora Aplikacji. Aktualny harmonogram zakłada stopniowe wyłączanie kolejnych komponentów usługi do stycznia 2021, kiedy narzędzie zostanie całkowicie zamknięte. Google zaleca użytkownikom, aby nie czekać do końca okresu przejściowego i już teraz sprawdzić czy wygaszenie Kreatora Aplikacji Google nie wpłynie na funkcjonowanie procesów na koncie G Suite.

Czym jest Kreator Aplikacji Google?

Kreator Aplikacji Google to narzędzie pozwalające użytkownikom G Suite na tworzenie autorskich rozwiązań, w celu jeszcze lepszego dostosowania narzędzi pakietu do swoich potrzeb. Jednak z uwagi na małe zainteresowanie dostosowywaniem i personalizowaniem pod kątem organizacji aplikacji pakietu, Google podjął decyzję o stopniowym wyłączeniu oferowanej funkcjonalności.

Kiedy Kreator Aplikacji Google zostanie wyłączony? – sprawdź harmonogram

Kreator Google zostanie wyłączony 19 stycznia 2021, ale już w kwietniu 2020 Google zamknie możliwość tworzenia nowych aplikacji. Harmonogram wygaszania usługi Kreatora Aplikacji Google wygląda następująco:

Data Działanie
27 stycznia 2020 Kreator przestaje otrzymywać aktualizacje z wyjątkiem naprawy krytycznych błędów.  
15 kwietnia 2020 Zostanie wyłączona możliwość tworzenia nowych aplikacji w kreatorze.  
19 stycznia 2021 Aplikacje stworzone za pomocą Kreatora Google przestaną działać.  

Jakie są dostępne alternatywy dla Kreatora Aplikacji Google?

Z uwagi na to, że aplikacje stworzone w Kreatorze Google wykorzystują specyficzny kod źródłowy, na chwilę obecną nie ma możliwości ich migracji na inne platformy. Jeżeli Twoja organizacja korzysta z aplikacji stworzonych w Kreatorze Google, sprawdź czym zastąpić obecnie wykorzystywane rozwiązanie narzędziami dostępnymi w G Suite. Jeżeli korzystałeś z Kreatora Aplikacji Google do:

  • automatyzacji złożonych procesów biznesowych – sprawdź aplikację AppSheet. Jest to nowa usługa Google, służąca do tworzenia aplikacji. Co ważne, nie wymaga umiejętności kodowania i posiada funkcje zbliżone do Kreatora Aplikacji. AppSheet korzysta z baz danych Cloud SQL, a więc istnieje możliwość przeniesienia gotowych paczek danych, obsługiwanych obecnie przez Kreator Aplikacji Google.
  • Tworzenia nowych aplikacji – sprawdź platformę App Engine, która umożliwia tworzenie i wdrażanie aplikacji GCP (Google Cloud Platform). Platforma korzysta z baz danych Cloud SQL, a więc umożliwia bezproblemowe wykorzystanie paczek danych wykorzystywanych w kreatorze.
  • Zbierania danych – skorzystać z Formularzy Google. Posiadają one wiele funkcji umożliwiających efektywne zbieranie i zarządzanie zbiorami danych.

Dodaj komentarz