Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Microsoft tworzy antywirus na Android, iOS. Defender pojawi się pod koniec roku

Microsoft tworzy antywirus na Android, iOS. Defender pojawi się pod koniec roku

Microsoft tworzy wiele aplikacji i rozwiązań dla firm i użytkowników domowych. Od systemów operacyjnych po aplikacje synchronizujące telefony z komputerami. Gigant z Redmond ogłosił, że do końca roku stworzy mobilną aplikację antywirusową na iOS i Android.

Windows Defender trafi na… telefony

Wśród narzędzi do pracy biurowej Office 365, chmury OneDrive czy platformy Xbox, Microsoft pracuje nad wieloma aplikacjami i usługami na raz. Jedną z mniej znanych, lecz niezwykle ważnych, jest antywirus Defender, działający na praktycznie każdym komputerze z systemem Windows 10.

O Defenderze nie mówi się dużo, jednak spełnia on jedno z najważniejszych zadań: chroni komputer przed większością wirusów i ataków na komputer. Nie jest on jednak niezawodny, przez co warto zainstalować sprawdzony antywirus. Samo rozwiązanie Microsoftu jest lepsze, niż kompletny brak antywirusa.

Niedawno Microsoft ogłosił, że pracuje nad mobilną aplikacją Defender, która ma trafić na mobilne urządzenia z systemem iOS oraz Android. Ma ona zapewniać ochronę antywirusową oraz „pełną obsługę wiersza poleceń”, lecz nie do końca wiadomo co to znaczy na urządzeniu mobilnym.

Mobilny antywirus jaki wybrać

Microsoft Defender na iOS i Android

Mobilny klient Defender prawdopodobnie będzie znacznie różnił się od swojej komputerowej wersji, oraz Defendera na macOS, wprowadzonego rok temu. Windows Defender na mobilne urządzenia Apple prawdopodobnie zmieni nazwę odzwierciedlającą wspierany system: dla macOS jego nazwa została zmieniona na Microsoft Defender. Android posiada wiele narzędzi antywirusowych, jednak iOS może sprawiać problemy dla Giganta z Redmond, ze względu na restrykcje związane ze skanowaniem plików iPhone’ów.

Działanie mobilnego Defendera ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa nie tylko pod względem złośliwego oprogramowania, ale przede wszystkich ochronę przed phishingiem i wyciekami firmowych danych jak hasła czy poufne dokumenty. Nie jest wiadome w jaki sposób Microsoft chce wprowadzić takie opcje, jednak wkrótce możemy dowiedzieć się więcej na temat Defendera na telefony. Aplikacje powinny zostać przedstawione podczas konferencji RSA w następnym tygodniu.