Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Tradycyjne rozwiązania hostingowe a chmura. Obalamy mity – odpowiadamy na pytania z webinaru

Tradycyjne rozwiązania hostingowe a chmura. Obalamy mity – odpowiadamy na pytania z webinaru

Za nami kolejny webinar organizowany przez home.pl w ramach projektu Akademia home.pl. Spotkanie online dotyczyło doboru odpowiednich usług internetowych i wyjaśnieniu różnic między klasycznymi hostingami a chmurami obliczeniowymi. Webinar poprowadził Maciej Nieborak – starszy specjalista ds. rozwiązań serwerowych homecloud.pl. Poniżej publikujemy odpowiedzi na pytania zadane przez uczestników podczas webinaru.

Ile kosztuje chmura?

Ceny są bardzo różnorodne i zależą od tego, jaką pojemność będziemy potrzebować i jakie będzie nasze wykorzystanie zasobów. Dlatego trudno podać konkretny cennik, bo u każdego użytkownika będzie wyglądał on inaczej.

Przed złożeniem zamówienia należy oszacować, ile kosztuje wykorzystanie danego zasobu, zestawić to z przewidywanym ruchem i wtedy można wyliczyć szacunkową cenę miesięczną takiego rozwiązania.

Czy SLA to synonim chmury?

Można powiedzieć, że tak. Jeśli chodzi o SLA, to w wypadku chmury często oferowane jest nawet 100% SLA. Wynika to z tego, że rozwiązania chmurowe pozwalają na płynną migrację między maszynami fizycznymi, z zachowaniem działania usługi. Oczywiście nie oznacza to, że jest całkowicie nienarażona na przestoje w działaniu. Jak na każdym innym rozwiązaniu hostingowym takie ryzyko istnieje, ale jest w znacznie mniejsze.

Czy oprócz tego, że teoretycznie zawsze mamy dostęp do naszej strony czy danych, jeśli korzystamy z chmury, to mamy jakieś inne zalety?  Np. w chmurze wszystko działa lepiej?

Głównymi argumentami jest właśnie SLA i autoskalowanie. Musimy mieć na uwadze, że każde rozwiązanie wymaga indywidualnego dopasowania. Dla niektórych lepszym rozwiązaniem będzie serwer dedykowany (np. dla tych, którzy będą na nim trzymać newralgiczne dane), a dla innych chmura (mają regularne skoki ruchu, które trudno określić stałymi parametrami).

Na co uważać, kiedy wybieramy chmurę?

Warto dokonać dokładnego badania rynku. Sprawdzić, czy operator jest zaufany, czy jego data center spełniają wszystkie certyfikowane normy (z reguły im nowsze certyfikaty i im ich więcej, tym lepiej).

A co z migracją? Migracja do chmury jest dużym problemem?

Migracja wymaga takiej samej pracy jak migracja na każdą inną usługę dedykowaną, gdzie to my jesteśmy administratorami. Nie ma tu ukrytego rozwiązania, które umożliwi przeprowadzenie tego procesu w sposób bardziej płynny. Musimy mieć jednak na uwadze, że migrując na chmurę, unikamy konieczności kolejnej migracji, gdy dojdzie do wzrostu wykorzystywanych zasobów, bo nasza usługa stanie się na przykład bardziej popularna.

Czy chmura to opcja dla każdego? Małej firmie też się przyda?

Chmura to rozwiązanie, które jest dobre dla firm przewidujących skoki ruchu. Unikamy wtedy płacenia za zasoby, które w normalne dni są niewykorzystywane. Wielkość firmy nie ma więc znaczenia. Liczy się to, co będzie umieszczane na samej usłudze.

Czy zarządzanie chmurą różni się od zarządzania zwykłym serwerem?

Administracja jest bardzo podobna – jest całkowicie w zakresie użytkownika, ale dochodzą dodatkowe możliwości w zakresie regulacji parametrów. Nie mówię tu oczywiście o rozwiązaniach cloud udostępniających samą przestrzeń.

Od czego zacząć, jeśli chcemy przejść na chmurę?

Przede wszystkim należy dokonać kalkulacji, jaki przewidywany ruch będzie na usługach i jakie będzie zużycie zasobów. Następnie zestawić to z cennikami i zobaczyć, czy na pewno się to kalkuluje.

Drugą sprawą jest badanie rynku i ustalenie, jakie certyfikaty bezpieczeństwa posiada interesujący nas operator.

Szkoła, w której pracuje, interesuje się wdrożeniem platformy edukacyjnej. Ona działa w chmurze czy potrzebujemy do niej standardowego hostingu?

Platforma edukacyjna może działać na praktycznie każdym rozwiązaniu hostingowym. Zależy, co się na niej będzie znajdować i jaki będzie ruch. Raczej odradzałbym chmurę na potrzeby jej hostowania, ponieważ ruch w tym wypadku będzie statyczny i do przewidzenia.

A jak robić backup chmury, żeby zabezpieczyć dane?

Chmura zapewnia wysokie SLA i możliwość płynnego przejścia między maszynami w razie problemów, ale dalej występuje ryzyko utraty danych. Stąd najlepiej wykonywać backup na zewnątrz. Można w tym celu napisać własny skrypt i mieć wykupioną jakąś przestrzeń na przechowywanie kopii, ale ja bardziej polecam korzystanie z narzędzi – na przykład Acronis Backup (https://homecloud.pl/uslugi/acronis-backup/). Jest to rozwiązanie oparte również o chmurę i umożliwia wykonywanie kopii wedle harmonogramu, który ustalimy. Jest to jedna z najbezpieczniejszych opcji na rynku i do tego bardzo prosta w obsłudze.

Zapraszamy do udziału w kolejnych webinarach home.pl