Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Darmowy komunikator z opcją wideokonferencji – Google Meet dobrą alternatywą dla Zooma

Darmowy komunikator z opcją wideokonferencji – Google Meet dobrą alternatywą dla Zooma

Firmy korzystające z komunikatorów wiedzą już, że bez takiej aplikacji praca zespołowa nie jest możliwa. Wciąż jednak duża grupa przedsiębiorców rezygnuje z takiego rozwiązania w obawie o wysokie koszty i konieczność zakupu odpowiedniego sprzętu. Google zaskoczyło jednak użytkowników swoich bezpłatnych kont i zaczyna udostępniać aplikację Meet za darmo. Dzięki Google Meet przeprowadzisz m.in. zdalne szkolenia przez Internet.

Warunki korzystania nie ograniczają użytkowników w żaden sposób, a więc aplikacja, która do tej pory była dostępna jedynie dla komercyjnych licencji Google Workspace oraz rozwiązań dla edukacji, teraz będzie dostępna dla każdego użytkownika posiadającego konto Google.

Darmowe Google Meet – jakie warunki trzeba spełnić?

Google poinformowało, że każdy użytkownik posiadający konto w usługach Google otrzyma możliwość bezpłatnego tworzenia spotkań aż do 100 uczestników za pomocą aplikacji Meet. Obecnie długość spotkania jest nieograniczona, choć po 30 września czas bezpłatnej sesji może ulec skróceniu do 60 min.

Tworzenie konta Google
Utworzenie konta Google zajmuje kilka minut i pozwala na korzystanie z wielu przydatnych narzędzi. Jednak do rozwiązań biznesowych rekomenduje się rozszerzony pakiet z pocztą email w własnej domenie – Google Workspace.

Jednym z warunków jakie będą musieli spełnić użytkownicy spotkania, to zalogowanie się swoim własnym, indywidualnym kontem do usługi Google Meet. To ograniczenie wpłynie z pewnością nie tylko na zwiększenie liczby bezpłatnych użytkowników usług Google, ale także zwiększy bezpieczeństwo prowadzonych rozmów.

Brak możliwości dołączenia do rozmowy bezpośrednio z udostępnionego linku zabezpieczy prowadzącego przed tzw. Zoombombingiem oraz zwiększy kontrolę administratora (właściciela spotkania( nad dołączającymi uczestnikami.

Czym jest Zoombombing?

Zoombombing to zjawisko, które powstało stosunkowo niedawno. Polega ono na niekontrolowanym dołączeniu do wideokonferencji przez niepowołaną osobę, która w ten sposób powodujące zakłócenia wideokonferencji. Określenie zoombombing stało się popularne w 2020 roku podczas pandemii COVID-19, której efektem jest wzrost zainteresowania narzędziami do wideokonferencji m.in. aplikacją Zoom.

Braki w zabezpieczeniach spowodowały jednak, że do wideokonferencji (również tych używanych przez nauczycieli do sesji nauczania zdalnego) dołączały osoby niepożądane. Udostępniały one użytkownikom kontrowersyjne materiały i nieodpowiednie lub nielegalne teksty aż do momentu zakończenia bieżącej sesji przez administratora.

Komunikator zooom - zjawisko Zoombombingu
Zoomboming to nowe niebezpieczne zjawisko, zagrażające użytkownikom korzystającym z mniej bezpiecznych platform do prowadzenia wideokonferencji.

Jak Google dba o bezpieczeństwo użytkowników aplikacji Meet?

Aplikacja Meet została zaprojektowana w taki sposób, aby czerpać jak najwięcej z sprawdzonych rozwiązań bezpieczeństwa, wykorzystywanych w innych narzędziach Google. Dzięki temu, korzystanie z Google Meet jest nie tylko bezpieczne, ale także zapewnia poufność prowadzonych rozmów i przekazywanych informacji. Do najważniejszych środków bezpieczeństwa, zastosowanych w aplikacji Google Meet należą:

  • Możliwość dopuszczenia lub odmowy wstępu na spotkanie przez administratora oraz wyciszenie bądź usunięcie wybranych uczestników ze spotkania podczas połączenia;
  • Brak możliwości dołączania anonimowych użytkowników (nieposiadających konta Google) do rozmów;
  • Zastosowanie złożonych kodów dołączenia do spotkania, przeciwdziałających przypadkowemu odgadnięciu przez osoby niepowołane;
  • Dedykowane aplikacje do korzystania z Meet również na urządzeniach mobilnych, korzystających z systemów Android (pobierz Meet z Google Play Store) i iOS (pobierz Meet z Apple App Store);
  • Usługi Google, w tym Meet podlegają rygorystycznym audytom bezpieczeństwa, dzięki czemu są zgodne z RODO i z powodzeniem mogą być wykorzystywane przez użytkowników prywatnych oraz jako narzędzia dla edukacji, administracji publicznej i biznesu;
  • Wszelkie dane i informacje przekazywane za pośrednictwem aplikacji Meet są chronione. Google nie będzie wykorzystywał ich do celów reklamowych ani udostępniał osobom trzecim.

Jak korzystać z bezpłatnego Google Meet?

Korzystanie z Google Meet jest niezwykle proste, a ponad to nie wymaga instalacji żadnego dodatkowego oprogramowania. W łatwy i intuicyjny sposób utworzysz lub dołączysz do spotkania za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Wystarczy, że zalogujesz się na swoje konto Google i wejdziesz na stronę Google Meet.

Jak uzyskać bezpłatny dostęp do Google Meet
Po zalogowaniu się swoim kontem Google uzyskasz bezpłatny dostęp do Google Meet, który do tej pory był dostępny jedynie dla użytkowników Google Workspace.

Aby rozpocząć spotkanie bezpośrednio na stronie Google Meet, kliknij Rozpocznij Spotkanie. Możesz także dołączyć do już trwającej wideokonferencji za pośrednictwem kodu. Wpisz go w pole Wpisz kod spotkania. Aby zaplanować nowe spotkanie, kliknij Zaplanuj spotkanie wideo w Kalendarzu Google, a następnie ustal datę, godzinę, temat i dodaj uczestników. Zostaną oni poinformowani o wideokonferencji osobnym mailem, a zaplanowane spotkanie wyświetli się również w ich kalendarzu. Spotkanie w Google Meet można rozpocząć lub do niego dołączyć również bezpośrednio z konta Gmail. Opcje Meet znajdują się w lewym pasku narzędzi w interfejsie poczty Gmail.

Komunikator i wideokonferencje Google Meet bezpośrednio w Gmail
Google Meet jest również dostępny bezpośrednio po zalogowaniu się do poczty Gmail

Czy udostępnienie Google Meet za darmo wpłynie na decyzję użytkowników?

Google rozpoczął globalne wdrażanie bezpłatnego Google Meet w połowie kwietnia i jest on już dostępny dla polskich użytkowników konta Google. Darmowy Meet stanie się poważną konkurencją dla innych rozwiązań służących do prowadzenia wideokonferencji, takich jak Microsoft Teams czy Zoom, który w ostatnim czasie zanotował rekordowe wyniki wśród aktywnych użytkowników, ale również zaliczył kilka poważnych wpadek bezpieczeństwa. Niezaprzeczanie ruch Google będzie miał również wpływ na wzrost liczby użytkowników i zwiększenie zainteresowania jego bezpłatnymi usługami Google oraz narzędziami Google Workspace.