Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Powrót do biura – wyzwania i organizacja pracy w nowej rzeczywistości – odpowiadamy na pytania z webinaru

Powrót do biura – wyzwania i organizacja pracy w nowej rzeczywistości – odpowiadamy na pytania z webinaru

Dziekujemy Wam za udziła w kolejnym webinarze organizowany przez home.pl w ramach Akademii home.pl. Nasze spotkanie związane było z tematem powrotu do biura po etapie pracy zdalnej. Poniżej publikujemy odpowiedzi na pytania, które pojawiły się podczas webinaru prowadzonego przez nasz dział HR – Annę Miśko i Aleksandrę Lachowicz

Jaką macie procedurę w razie pojawienia się pracownika zero w Waszym biurze?

Procedura określa krok po kroku co należy zrobić, jeśli okaże się, że jeden z naszych pracowników, który pracuje w biurze jest chory.

Zaczynając od tego w jaki sposób ustalamy kto miał kontakt z nią w biurze, kogo o tym fakcie informujemy, co robimy z pracownikami, którzy mieli z nią kontakt. Wskazana jest osoba koordynująca temat oraz dalsze kroki jakie podejmujemy (dezynfekcja pomieszczeń, powrót do pracy zdalnej w 100%). Mamy też przygotowaną ścieżkę kontaktu z mediami/klientami jeśli będą pytania w sprawie tego zachorowania.

Polecam stworzenie takiej prostej procedury, ponieważ w sytuacji  napięcia, stresu warto wiedzieć co robić krok po kroku.

Co z wakacjami, czy pracownicy którzy jada na wakacje powinni zgłaszać?

Jesteśmy jeszcze przed podjęciem decyzji co robimy z tym faktem. Rozważamy taką opcję, że osoby wracające z wakacji będą musiały przez 2 tygodnie pracować zdalnie.

Z jakim wyprzedzeniem zorganizowaliście spotkanie online pracowników z zarządem, aby omówić temat powrotu do biura i czy wpłynęło ono na Wasze plany ?

Rozmowy o tym, kiedy wracamy do biura rozpoczęliśmy w drugiej połowie kwietnia. Początkowo na poziomie Zarządu i managerów. Ustaliliśmy wstępne zasady powrotu do biura. Następnie na początku maja zorganizowaliśmy zdalnie spotkanie z pracownikami, na którym poinformowaliśmy ich o tym, że jest możliwość (dla chętnych) powrotu do biura od 01.07.

Na początku czerwca uruchomiliśmy ankietę, w której pracownicy deklarowali się, kto chce wrócić do biura. Po uzyskaniu tych informacji podejmiemy decyzję ile osób wróci do biura i czy będzie to rotacyjny powrót.

Jak wygląda sytuacja z rekrutacją ewentualnych nowych pracowników? Czy cała rekrutacja odbywa się zdalnie?

Tak, rekrutacja cały czas odbywa się zdalnie i prawdopodobnie jeszcze długo tak będzie. Ograniczamy do minimum ilość  osób, które przebywają w biurze by zminimalizować ryzyko zakażenia. Dodatkowo zdalne rekrutacje idą nam naprawdę sprawnie ?

Jak rozwiązaliście szkolenie pracowników (bhp), oraz czy BHP pracuję u Was zdalnie i nie ma z tym problemu?

Tak, Specjalista ds. BHP pracuje także zdalnie. Szkolenia wstępne i okresowe odbywają się online.

Jakie zastosować rozwiązanie jeśli zabraknie nam miejsc do pracy przy powrocie pracowników do biura aby zachować odpowiednie wymagania sanitarne ?

Polecam wprowadzenie rotacyjnej pracy – tzn. tydzień pracuje w biurze jedna część pracowników, w kolejnym pracuje zdalnie, a w tym czasie druga część pracowników jest w biurze.

Czy będziecie stosować pomiar temperatury dla osób, które przychodzą do biura? Czy badania temperatury są zgodne z prawem ?

Tak, osoby wchodzące do biura będą miały pomiar temperatury, by zminimalizować ryzyko zakażenia. Te dane nie będą przechowywane, dodatkowo sytuacja pandemii pozwala nam na sprawdzanie tego.

Zapraszamy do udziału w kolejnych webinarach Akademii home.pl