Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Ulepszone narzędzia do pracy zdalnej w Google Workspace – poznaj lepszy dom do pracy

Ulepszone narzędzia do pracy zdalnej w Google Workspace – poznaj lepszy dom do pracy

Wirtualne spotkania, elastyczne godziny pracy, możliwość pogodzenia obowiązków domowych z życiem zawodowym – to niewątpliwe część z wielu atutów, które posiada tryb pracy home office. Jednak taka forma pracy wymaga odpowiednio skonfigurowanych narzędzi, które będą wspierać efektywną pracę wykonywaną z domu. W odpowiedzi na te potrzeby Google wprowadził Lepszy dom do pracy – zintegrował najważniejsze narzędzia do pracy zdalnej: wideo, czat, email, zarządzanie plikami i zadaniami w Google Workspace.

Praca zdalna posiada wiele zalet, jednak istnieją także zagrożenia, które są już dostrzegane przez polski biznes. Pracownicy czują się przeciążeni z powodu konieczności analizowania dużych ilości informacji. Frustracji dopełnia fakt, że gdy pracują z domu, muszą łączyć słabo zintegrowane narzędzia z różnych, często nieznanych środowisk roboczych.

Czy nie byłoby łatwiej, gdyby np. poczta email była doskonale zintegrowana z komunikatorem, czatem, narzędziami biurowymi czy listą zadań? Właśnie takie środowisko pracy przygotował Google, poprzez jeszcze lepsze zintegrowanie swoich narzędzi zgromadzonych w pakiecie Google Workspace.

Jak Google Workspace wpływa na jakość pracy zdalnej?

Nowy projekt Google, czyli lepszy dom do pracy to inteligentny i innowacyjny sposób, który łączy i integruje współpracowników, zadania oraz informacje.  W intuicyjny sposób pokaże Ci to, czego w tej chwili potrzebujesz, aby jak najlepiej wykorzystać swój czas. W lepszym domu do pracy Google Workspace zostały zintegrowane podstawowe narzędzia, takie jak wideo, czat, poczta e-mail oraz pliki i zadania, dzięki czemu użytkownicy pakietu otrzymają jeszcze łatwiejszy dostęp do zasób organizacji, w tym współpracowników, plików czy informacji. Zobacz, jak prezentuje się nowe rozwiązanie:

Wideokonferencje i czat w Gmailu

Podstawową kwestą nad którą skupił się Google była integracja między pocztą Gmail, czatem oraz wideo, czyli 3 podstawowymi filarami cyfrowej komunikacji w biznesie. Zmiany zaczęły od miejsca, w którym większość pracowników rozpoczyna codziennie pracę, czyli od skrzynki odbiorczej email. To co jest chyba najciekawsze i z pewnością spodoba się zespołom pracującym zdalnie to przeniesienie spotkań wideo bezpośrednio do skrzynki odbiorczej Gmail. Już teraz korzystając z biznesowej poczty Gmail w przeglądarce można bezproblemowo przejść do usługi Meet i czatować lub prowadzić wideokonferencje nie wychodząc z zintegrowanego środowiska pracy online, a już niedługo tę samą możliwość otrzymają polscy użytkownicy mobilnej poczty Gmail na Android oraz iOS.

Nowy design poczty Gmail na iOS i Android
Wizualizacja nowego menu z rozszerzoną funkcjonalnością poczty Gmail na iOS i Android

Pokoje w Gmail – przestrzeń wspólnej pracy i komunikacji w zespołach Google Workspace

Ulepszenie funkcjonalności poczty Gmail objęło również pokoje rozmów. Google dodał funkcje takie jak udostępnianie plików oraz zadań, dzięki czemu stworzone pokoje są jeszcze lepszym rozwiązaniem dla komunikacji dla funkcjonujących w firmie projektów lub dużych zadań. Udostępnienie szybkiego dostępu do współdzielonego czatu, istotnych dokumentów oraz zadań w jednym zintegrowanym środowisku znacząco ułatwi pracę w zespołach.  

To, co najistotniejsze w tej zmianie to fakt, że pokoje, które będzie można tworzyć bezpośrednio w czacie, mogą objąć nie tylko członków jednej firmy, ale również osoby spoza organizacji. Tym samym pokoje w Gmail stworzą doskonałą przestrzeń pracy także dla kontrahentów, klientów bądź rozproszonych zespołów projektowych składających się z osób z różnych firm.

Interfejs narzędzia Rooms w Gmail
Widok nowego interfejsu Pokoi (ang. Rooms) w Gmail

Jakby tego było mało, Google nie poprzestał wyłącznie na dodaniu tej nowej funkcjonalności do poczty Gmail. Aby pokoje były jeszcze bardziej użyteczne, zostały wyposażone w funkcję współpracy w czasie rzeczywistym. Dzięki temu zespoły pracujące w przestrzeni wirtualnego pokoju otrzymały opcję otwierania i wspólnej edycji dokumentu, bez konieczności opuszczania poczty Gmail, czyli tym samym bez niepotrzebnego przełączania się między oknami/ aplikacjami.

Pokoje w Gmail do pracy wspólnej
Pokoje w Gmail zostały doskonale dostosowane do potrzeb współpracy w rozproszonych zespołach, umożliwiając współdzielenie zadań i dokumentów w czasie rzeczywistym

Google nie ogranicza się wyłącznie do narzędzi znajdujących się w pakiecie Google Workspace. Już od dawna w Google Workspace uruchomisz i zapiszesz dokumenty stworzone w innych pakietach aplikacji biurowych min. Microsoft 365. Tym razem Google zintegrował również dostęp do innych aplikacji często wykorzystywanych w biznesie m.in. DocuSign Salesforce czy Trello, dzięki czemu użytkownicy będą mogli nimi zarządzać bezpośrednio z obszaru roboczego Gmail – w poczcie, na czacie czy w pokojach.

Integracja G Suite z Trello i Salesforce
Wizualizacja integracji środowiska Google Workspace z aplikacją Salesforce

Nowe funkcjonalności w Pokojach, o których warto jeszcze wspomnieć to:

  • możliwość przypięcia ważnych pokoi w celu ich łatwiejszego odnalezienia;
  • funkcja ustawienia swojej dostępności na „Nie przeszkadzać”;
  • możliwość ustawienia statusu „Poza biurem”.

Czy zmniejszenie niepotrzebnych przeklików między oknami wpływa na wydajność pracy?

Wyobraźmy sobie sytuację, gdy dzwoni niecierpliwy klient i prosi o raport, a Ty masz jednocześnie otwarte foldery, przeglądarkę, pocztę, osoby czat, kilka innych programów. W skrócie – wiele okien w których po chwili zaczynami się gubić. Frustrujące, prawda?

Google w odpowiedzi na doświadczenia użytkowników zrewolucjonizował pracę w Google Workspace, dzięki zmniejszeniu ilości przeklików do innych okien. Zwiększyło to płynność i efektywność pracy, a jednocześnie pozwoliło pracownikom zwiększyć koncentrację i zadowolenie z płynniejszej pracy. Przykładowo w czacie Google Meet użytkownik Pakietu Google Workspace może:

  • szybko i wygodnie dołączyć do rozmowy wideo;
  • przekazać wiadomość wysłaną w czacie bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej Gmail;
  • utworzyć zadanie wykorzystując otrzymaną wiadomość.

Aby jeszcze bardziej usprawnić płynność procesów i wyszukiwania informacji – Google przeprojektował funkcję wyszukiwania w Gmail oraz rozszerzył ją o możliwość odnajdywania elementów i informacji z czatu Meet. Dzięki temu, użytkownik może odnaleźć wszystkie potrzebne informacje bez niepotrzebnych przeklików, pozostając w zintegrowanym środowisku poczty email.

Wyszukiwanie wiadomości w Gmail
Nowa ulepszona wyszukiwarka w Gmail pozwoli na odnalezienie informacji i plików pozostających w zasobach komunikatora Google Meet.

Czy firmy czerpią korzyści z aplikacji do pracy zdalnej?

Google Workspace sprawdza się doskonale zarówno w małych firmach oraz organizacjach, jak i w dużych korporacjach. Jednym z gigantów światowego biznesu, znanym również na polskim rynku, który przetestował nowe rozwiązanie od Google jest korporacja Colgate-Palmolive. Po wdrożeniu usługi Google w swoich strukturach wyraziła ona bardzo dobrą opinię o przygotowanym zintegrowanym środowisko obszaru roboczego Google Workspace.

Podobną opinię wyraził Wiceprezes ds. Technologii użytkowników końcowych IT w firmie Iron Mountain – Gene Molloy. O nowym rozwiązaniu od Google powiedział, że: „spójnie łączy to co najlepsze w Google Workspace, poprawiając naszą wydajność przez lepsze przełączanie się między aplikacjami, dzięki czemu możemy skupić się na tym co ważne, bez niepotrzebnego rozpraszania się”.

Nie tylko światowy biznes wyraża dobre opinie o rozwiązaniach od Google. Sprawdź jak przebiegło wdrożenie pakietu w polskiej firmie Coffeedesk.pl oraz czy pracownicy firmy zajmującej się m.in. dostarczaniem aromatycznej kawy są zadowoleni z pracy w zintegrowanym środowisku Google Workspace.

W chwili obecnej polscy użytkownicy mogą zapisywać się do testów zapoznawczych nowej usługi. To znak, że te bardzo ciekawe nowości usprawniające komunikację, kooperację i płynność pracy w niedługim czasie zostaną udostępnione szerokiemu gronu użytkowników niezawodnego pakietu aplikacji biurowych – Google Workspace.