Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Przenoszenie danych na nowy telefon z Androidem – polecane programy i aplikacje

Przenoszenie danych na nowy telefon z Androidem – polecane programy i aplikacje

Zakup nowego smartfona z Androidem niemal zawsze wiąże się z przenoszeniem danych tj. kontakty, wiadomości SMS, zdjęcia oraz filmy ze starego urządzenia. I zawsze rodzi to pytania – jaką aplikację wybrać, aby cały proces trwał krótko i przebiegał sprawnie? Czy korzystanie z aplikacji rzeczywiście ułatwia przeniesienie danych i czy istnieją alternatywne metody, aby korzystać z nowego smartfona z podobną zawartością, jak w poprzednim?

Jak przenieść dane na nowy telefon z Androidem?

To, jakie dane będą ostatecznie przeniesione na nowy smartfon, zależy od działania danej aplikacji lub usługi. Przyjrzyjmy się 2 popularnym rozwiązaniom, które z powodzeniem stosują użytkownicy telefonów z Androidem.

Kopia zapasowa w chmurze Google

Jedną z najpopularniejszych metod na przeniesienie danych ze starego smartfona z Androidem na nowy jest kopia zapasowa danych w chmurze. W tym celu niezbędne jest posiadanie konta Google (w przypadku korzystania z Androida nie jest to żaden problem, prawda?) oraz włączenie w ustawieniach smartfona synchronizacji danych. Sprawdź, jak aktywować backup na koncie Google.

To rozwiązanie ma ogromną zaletę – jest w pełni darmowe i bardzo intuicyjne, ponieważ za jednym kliknięciem wykonasz backup:

  • Książki z kontaktami
  • Kalendarza i wydarzeń
  • Wiadomości tekstowych
  • Informacji o sieciach WiFI
  • Ustawień ekranu np. tapeta
  • Ustawień kont Gmail
  • Ustawień aplikacji
  • Zdjęć i filmów

Aby odzyskać dane po zmianie telefonu, wystarczy na nowym urządzeniu zalogować się na konto Google i aktywować synchronizację danych. Taka opcja zazwyczaj pojawia się już w momencie pierwszej konfiguracji urządzenia.

Wadą tego rozwiązania jest natomiast ograniczona przestrzeń na dane. Te zapisują się na Dysku Google, który oferuje w wersji darmowej 15 GB. Jeżeli Twój smartfon jest wypełniony po brzegi multimediami to wykonanie takiego backupu będzie problematyczne. W teorii można aktywować opcję zapisu zdjęć w gorszej jakości, które nie będą tyle przestrzeni, ale… no właśnie. Gorsza jakość to nie jest do końca to, na czym nam zależy, jeśli przenosimy dane na nowy telefon.

Innego rodzaju utrudnieniem – w zależności od posiadanej wersji Androida – jest kopia zapasowa wiadomości SMS. Ta funkcja, mimo dostępności w domyślnych ustawieniach systemu, była wielokrotnie zgłaszana przez użytkowników smartfonów reklamowana. Przywrócenie wiadomości SMS za jej pomocą nie jest w 100% skuteczne i w tym przypadku warto posiłkować się zewnętrzną aplikacją.

Kopia zapasowa danych na nowym telefonie w Acronis Mobile Backup

Tworzenie kopii zapasowej całego telefonu jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli nie chcesz przeoczyć żadnego, ważnego pliku. Dzięki Acronis Mobile Backup stworzysz szyfrowaną, bezpieczną kopię zawartości Twojego telefony w chmurze i odtworzysz ją na dowolnym urządzeniu, wyposażonym w aplikację tej firmy. Co ważne, jest to aplikacja płatna z różnymi planami dostępnej przestrzeni już od 25 GB. Oprogramowanie jest proste w obsłudze, intuicyjne oraz pozbawione reklam.

Aplikacja do tworzenia kopii zapasowych Androida - Acronis Mobile Backup

Jakie dane można przenieść na nowy telefon dzięki Acronis Mobile Backup? Kontakty, kalendarz, zdjęcia, filmy, wiadomości SMS.

Sprawdź ofertę Acronis Mobile Backup w home.pl.

Inne programy do przenoszenia danych na nowy telefon z Androidem

W sklepie z aplikacjami (sklep Play) znajdziesz również inne, przydatne aplikacje do transferu danych między urządzeniami. Poniżej przedstawiamy wybrane programy, które ułatwią Ci przeprowadzenie całego procesu.

Smart Switch – dobry program dla posiadaczy smartfonów Samsung

Smart Switch to program do przenoszenia danych, który został stworzony dla posiadaczy smartfonów od marki Samsung. Przeniesienie danych na telefon od koreańskiego producenta jest banalnie proste i wymaga jedynie instalacji aplikacji na obu telefonach i wyborze, czy przeniesienie ma się odbyć poprzez połączenie USB lub bezprzewodowe w obrębie tej samej sieci WiFi.

Przenoszenie danych na nowy telefon w Samsung Smart Switch

Co przeniesiesz na nowy telefon dzięki aplikacji Smart Switch? Historię połączeń, kontakty, wiadomości SMS, aplikacje (wraz z ustawieniami), ustawienia systemowe, wygląd ekranu głównego, multimedia.

Pobierz aplikację Samsung Smart Switch w sklepie Google Play.

ShareIT – darmowa alternatywa dla posiadaczy smartfonów z Androidem

ShareIT to jedna z bardziej popularnych, darmowych aplikacji do przesyłania danych między urządzeniami mobilnymi z systemem Android. Jej darmowość jest jednak okupiona bardzo dużą liczbą reklam wyświetlanych po uruchomieniu, a także ograniczona w kilku aspektach funkcjonalność. Do podstawowych zastosowań będzie jednak w pełni wystarczająca.

Przesyłanie plików na smartfon z ShareIT

Jakie dane można przenieść na nowy telefon dzięki ShareIT? Multimedia, pojedyncze pliki, pojedyncze kontakty, aplikacje.

Pobierz aplikację ShareIT w sklepie Google Play.

AirDroid – program do przenoszenia danych w sieci WiFi

AirDroid jest aplikacją, która działa nieco na innej zasadzie w kontekście przesyłania plików. Otóż domyślną funkcją jest tutaj połączenie smartfona z laptopem/komputerem stacjonarnym i zarządzanie zawartością telefonu przy użyciu myszki i klawiatury. AirDroid umożliwia synchronizację i przesłanie dowolnej liczby danych na komputer użytkownika (i odwrotnie – z komputera na smartfon) o ile oba urządzenia są połączone w tej samej sieci WiFi.

Jeżeli korzystasz wyłącznie z połączenia Bluetooth – limit przesyłu danych wynosi zaledwie 200 MB. Warto dodać, że płatna wersja Premium aplikacji AirDroid odblokowuje kilka przydatnych funkcji tj. transfer całych folderów, dostęp do zewnętrznej kamery oraz zwiększa limit transferu pojedynczego pliku do 1 GB (domyślnie jest to 30 MB).

Aplikacja AirDroid - przesyłanie danych na smartfon z Androidem w sieci WiFi

Jakie dane można przenieść na nowy telefon dzięki AirDroid? Praktycznie wszystkie dane, jakie masz zapisane w telefonie.

Pobierz aplikację AirDroid w sklepie Google Play.

CloneIT – aplikacja do przenoszenia SMS i innych danych na telefon z Androidem

CloneIT to kolejna aplikacja, która do przenoszenia danych podchodzi kompleksowo. Wśród jej funkcjonalności znajdziesz m.in. podział na „Odbierającego” i „Wysyłającego” (Receiver/Sender), dzięki czemu transfer plików na nowy telefon przebiega szybko w obrębie tej samej sieci WiFI. Jej atutem – biorąc pod uwagę darmowość – jest o wiele mniejsza liczba wyświetlanych reklam i przyjazny interfejs.

CloneIT - aplikacja do przenoszenia danych na nowy telefon

Jakie dane można przenieść na nowy telefon dzięki CloneIT? Kontakty, SMS, MMS, dowolne pliki multimedialne, aplikacje, ustawienia systemowe.

Pobierz aplikację CloneIT w sklepie Google Play.

Copy My Data – aplikacja do transferu plików (bez SMS)

Copy My Data jest popularną aplikacją do przenoszenia danych między urządzeniami mobilnymi. Aby cały proces transferu działał prawidłowo – oba telefony muszą być podłączone do tej samej sieci WiFI. W odróżnieniu od innych aplikacji Copy My Data nie oferuje m.in. przeniesienia wiadomości SMS.

Jakie dane można przenieść na nowy telefon dzięki Copy My Data? Kontakty, Kalendarz, filmy, zdjęcia.

Pobierz aplikację Copy My Data w sklepie Google Play.

SmartIO – program do przenoszenia danych na telefon za pomocą kodu QR

SmartIO wyróżnia się na tle innych aplikacji funkcją kopiowania danych za pomocą kodów QR. Jest to bardzo ciekawa opcja dla osób, które cenią sobie bezpieczeństwo. Co ciekawe, SmartIO wspiera również przenoszenie danych między Androidem i iOS (oraz odwrotnie), co może być przydatne dla użytkowników wymieniających nie tylko smartfon, ale także system z którego będą korzystać.

SmartIO - aplikacja do przenoszenia danych na telefon

Jakie dane można przenieść na nowy telefon dzięki SmartIO? Praktycznie wszystkie – od kontaktów, Kalendarza, po multimedia, pliki PDF, a nawet historię wiadomości z komunikatora WhatsApp.

Pobierz aplikację SmartIO w sklepie Google Play.

SMS Backup & Restore – aplikacja do przenoszenia wiadomości SMS na nowy smartfon

Bardzo często zdarza się, że chcemy na nowy telefon przenieść tylko wiadomości SMS. W tej sytuacji wybranie SMS Backup & Restore jest dobrym rozwiązaniem. Aplikacja umożliwia zapisanie kopii zapasowej SMS lokalnie np. na karcie pamięci, lub na dysku Google , Dropbox oraz OneDrive. W tych przypadkach niezbędne jest jednak poświadczenie danych do logowania i autoryzowanie dostępu do zawartości wirtualnych dysków przez aplikację.

SMS Backup & Restore - aplikacja do przenoszenia wiadomości SMS

Pobierz aplikację SMS Backup & Restore w sklepie Google Play.

SMS Backup+ – apka do kopiowania SMSów

To aplikacja konkurencyjna do SMS Backup & Restore, który jest rozwijany od wielu lat przez autora w oparciu o dobrowolne wpłaty. Samo oprogramowanie jest jednak darmowe, na dodatek pozbawione reklam co może być ważnym atutem dla osób ceniących sobie lekkie, nieinwazyjne programy. Podobnie jak konkurencyjne rozwiązane, SMS Backup+ oferuje zapisywanie kopii zapasowej SMS w chmurze Google.

Program do przenoszenia danych wiadomości SMS na Android

Pobierz aplikację SMSBackup+ w sklepie Google Play.