Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Czy kamera internetowa szpieguje – jak zapewnić bezpieczną pracę w domu i biurze?

Czy kamera internetowa szpieguje – jak zapewnić bezpieczną pracę w domu i biurze?

Choć jeszcze do niedawna zabezpieczanie kamer internetowych przyjmowano z przymrużeniem oka jako przejaw przesadnej nadwrażliwości, obecnie jest to niemal podstawa bezpiecznego korzystania z systemów monitoringu, ale również laptopów i innych urządzeń mobilnych posiadających wbudowany obiektyw. Cyberprzestępcy często biorą za cel niezabezpieczone kamery znajdujące się zarówno w domu (systemy monitoringu, elektroniczne nianie, kamery peryferyjne bądź wbudowane w laptop/ telewizor) jak i te wykorzystywane w pracy, np. do odbywania wideokonferencji. Sprawdź czym grozi korzystanie z niezabezpieczonej kamery w laptopie, dlaczego należy zwracać uwagę na silne hasła oraz jakie narzędzia ochrony komputera posiadają wbudowane zabezpieczenia ochrony kamery internetowej.

Czy korzystanie z kamery internetowej w domu jest bezpieczne?

Użytkownicy nie zdają sobie sprawy z faktu, że urządzenia wyposażone w obiektyw występują w wielu miejscach w ich domu. Od systemu monitoringu na posesji/ w pomieszczeniach, po elektroniczne nianie, nowoczesne domofony, telewizory smart z wbudowanym obiektywem, komputery, na smartfonach i tabletach kończąc.

Czy są w 100% bezpieczne? Niekoniecznie, o czym na własnej skórze przekonała się amerykańska Miss Nastolatek Cassidy Wolf w głośnej sprawie przejęcia jej kamery internetowej w komputerze w 2013.

Cyberprzestępca poprzez zainstalowanie trojana przejął kamerę nastolatki, zrobił serię zdjęć, a następnie zaczął ją szantażować. W sprawę zaangażowało się FBI, które szybko odnalazło hakera. Jak się potem okazało, nastoletnia miss nie była jedyną ofiarą przestępcy, który podczas przesłuchania przyznał się do podglądania i szantażowania przeszło 150 kobiet.

Czy przejmowanie kamer jest powszechnym zjawiskiem?

Trudno określić ile kamer użytkowanych w domu pada ofiarą włamania. Często taki sprzęt nie daje żadnych oznak przejęcia przez hakera, a użytkownik dowiaduje się o złamaniu zabezpieczeń dopiero w momencie szantażu bądź znalezienia prywatnych nagrań lub streamingu w sieci. W Internecie można odnaleźć strony oferujące streaming z niezabezpieczonych kamer monitoringu, takie jak np. Insecam. Obecnie witryna daje dostęp do ponad 10 tysięcy źle zabezpieczonych kamer monitoringu, w tym 161 z Polski i każdego dnia odszukuje kolejne.

Przykład niezabezpieczonych kamer monitoringu w Polsce. Przez brak wystarczających zabezpieczeń osoby trzecie mogą otrzymać swobodny podgląd na prywatne podwórko lub dziecięcą szatnię. Źródło: Insecam.org.

Dlaczego przejęcie podglądu z prywatnych kamer jest możliwe? Najczęściej ich użytkownicy nie zmienili hasła fabrycznego nadanego kamerze przez producenta bądź hasło, które nadali okazało się bardzo proste do złamania.

Kupując nowy sprzęt bądź tworząc nowe konto zawsze warto ustawić nowe, niepowtarzalne hasło w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa złamania go przez cyberprzestępców. Sprawdź jak stworzyć silne hasło do zabezpieczenia m.in. dostępu do kamer monitoringu.

Czy kamera w laptopie posiada lepsze zabezpieczenia?

Kamery wbudowane w laptopy są bezpieczniejsze z 2 powodów:

  • dostęp do nich jest dodatkowo chroniony zabezpieczeniami systemu operacyjnego,
  • laptopy mają coraz częściej wbudowane mechaniczne blokady, zazwyczaj w górnej części ekranu.

Jednak jak pokazuje przykład Cassidy Wolf, nawet takie formy blokady są podatne na ataki. Nie oznacza to jednak, że nie można takiego ryzyka zminimalizować np. za pomocą oprogramowania antywirusowego z funkcją zabezpieczenia kamery internetowej.

Jakie mogą być konsekwencje przejęcia kamery internetowej?

Utrata kontroli nad kamerą internetową wiąże się z wieloma zagrożeniami. Urządzenia te przez większość czasu są w naszym bliskim otoczeniu i na bieżąco rejestrują naszą aktywność. Cyberprzestępcy wykorzystują je np. do podglądania i nagrywania nieświadomych użytkowników, aby potem ich szantażować. Hakerzy w ten sposób sprawdzają również czy np. w obrębie zasięgu kamery znajdują się cenne przedmioty bądź czy w danym momencie dom stoi pusty.

Przejęcie kamery internetowej jest także bardzo niebezpieczne dla osób korzystających z laptopa do celów biznesowych. Cyberprzestępcy nie tylko mogą podejrzeć to co dzieje się w biurze, ale również przejąć urządzenie w momencie wideokonferencji, bądź mieć wgląd do dokumentów znajdujących się w obrębie kamery.

Jeszcze większym problemem może być potencjalne odczytanie treści dokumentów znajdujących się w zasięgu użytkownika – jeżeli laptop posiada kamerę w wysokiej rozdzielczości, wówczas cyberprzestępca ma szansę zyskać wrażliwe dane. To m.in. z tego powodu nie zaleca się wywieszania na ścianie w biurze np. hasła do sieci WiFi.

Jak ochronić kamerę w laptopie przed przejęciem?

W nowszych modelach laptopów producenci instalują specjalne zaślepki odcinające możliwość korzystania z kamery do momentu, kiedy użytkownik jej nie odsłoni. W modelach, które jej nie posiadają najprostszą formą zabezpieczenia podglądu kamery jest zaklejenie jej obiektywu naklejką bądź przyklejenie specjalnej, plastikowej nakładki, która w fizyczny sposób blokuje obraz z kamery. Czy jest to rozwiązanie wystarczające? Absolutnie nie, ponieważ nie chroni komputera przed infekcją i przejęciem kamery, a jedynie zasłania obraz.

W dalszym ciągu cyberprzestępcy mogą uzyskać dostęp do innych zasobów komputera, w tym zapisanych na dysku danych bądź mikrofonu. W momencie, gdy użytkownik odsłoni kamerę, np. rozpoczynając wideokonferencję, przestępcy otrzymają dostęp do całości podglądu.

Najlepszym i rekomendowanym sposobem zabezpieczania komputerów w takich sytuacjach są antywirusy posiadające moduł ochrony kamery internetowej. Nie tylko chronią one komputer przed próbą przemycenia wirusa np. w phishingowym mailu bądź zawirusowanym pliku. Informują one również użytkownika o próbach uzyskania dostępu do kamery przez podejrzane oprogramowanie.

Które antywirusy posiadają moduł ochrony kamery internetowej?

Funkcja ochrony kamery internetowej w Kaspersky Internet Security

Ochrona kamery internetowej to jedna z funkcji kontrolowania dostępów do zasobów komputera w Kaspersky Internet Security. Jeżeli antywirus wykryje podejrzaną próbę uzyskania dostępu do kamery internetowej, zostanie wyświetlony komunikat, dzięki któremu użytkownik będzie mógł zezwolić lub zablokować dostęp do kamery internetowej.

Jak skonfigurować Ochronę kamery internetowej w Kaspersky Internet ...
Antywirus Kaspersky Internet Security wspiera ochronę kamer internetowych.

Jeśli chcesz połączyć ochronę kamery internetowej, dostęp do prywatnej sieci VPN, narzędzia bezpiecznej płatności i zabezpieczenia przed antywirusami, sprawdź ofertę sprawdzonych antywirusów.

Funkcja ochrony kamery internetowej w Bitdefender Total Security

Moduł blokowania kamery internetowej oraz mikrofonu w Bitdefender Total Security zapobiega próbom przejęcia dostępu do tych urządzeń przez cyberprzestępców na komputerach z systemem Windows. Użytkownik decyduje, które aplikacje mogą mieć dostęp do jego urządzeń przechwytujących obraz i dźwięk, a które nie. Dzięki temu podejrzane bądź nieznane aplikacje nie otrzymają dostępu bez wiedzy użytkownika.

Co ważne, moduł antywirusowy Bitdefender uzyskał pierwsze miejsce w teście na najlepszy antywirus 2019 roku, wykonanym przez renomowany serwis AV-Test.

Ustawienia ochrony kamery w antywirusie Bitdefender
Bitdefender Total Security poprzez prosty interfejs zapewnia pełną ochronę kamery internetowej oraz mikrofonu przed nieautoryzowanym przejęciem

Funkcja ochrony kamery internetowej w Avast Premium Security

Funkcja ochrony kamery w Avast Premium Security nosi nazwę osłony kamery internetowej. Uniemożliwia ona podejrzanym aplikacjom oraz złośliwemu oprogramowaniu korzystania z podłączonej kamery bez zgody użytkownika. Dzięki temu Avast Premium Security zapewania pełną ochronę przez robieniem zdjęć, nagrywaniem filmów oraz podglądem na żywo z wykorzystaniem sprzętu użytkownika. Avast Premium Security posiada również rozbudowane funkcje ochrony antywirusowej, które zapobiegną zainfekowaniu komputera złośliwym oprogramowaniem, w tym wirusami, trojanami czy ransomware.

Jak chronić kamerę w antywirusie Avast
Produkty antywirusowe Avast wspierają ochronę kamer internetowych przed przejęciem przez cyberprzestępców

Funkcja ochrony kamery internetowej w ESET Security Pack

Ochrona kamery internetowej w ESET Security Pack informuje o procesach i aplikacjach uzyskujących dostęp do kamery internetowej komputera użytkownika. Próba uzyskania dostępu do kamery przez podejrzaną aplikację spowoduje wyświetlenie komunikatu o incydencie bezpieczeństwa. Użytkownik może wówczas zezwolić na dostęp aplikacji do kamery lub ją zablokować. Kolor okna alertu zależy od reputacji jaką posiada aplikacja.

Dodatkowo, jak w pozostałych rozwiązaniach, ESET to również rekomendowany antywirus dla domu i biznesu, w pełni wspierający ochronę przed wirusami, trojanami oraz ransomware, a dodatkowo posiada funkcję kontroli rodzicielskiej, która w pełni zabezpieczy komputer i smartfon użytkowany przez dziecko.

Ochrona kamery internetowej w ESET
ESET Security Pack zapewnia pełną ochronę kamery internetowej przed niepowołanym dostępem