Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Odpowiadamy na pytania z webinaru – Nie bądź rybą! Nie łykaj wszystkiego i nie daj się złapać! #securitycooking

Odpowiadamy na pytania z webinaru – Nie bądź rybą! Nie łykaj wszystkiego i nie daj się złapać! #securitycooking

Podsumujmy kolejny wrześniowy webinar organizowany przez Akademię home.pl 
Tym razem do udziału w szkoleniu, zaprosiliśmy naszego partnera – GData.
Otrzymaliśmy dawkę praktycznych wskazówek, jak chronić siebie w sieci.
Poniżej publikujemy odpowiedzi na pytania zadane przez uczestników podczas webinaru

Czy  zainstalowany Kasperski chroni  skutecznie mój PC i smart telefon?

Oprogramowanie, które instalowane jest przez użytkownika zazwyczaj powinno być zweryfikowane. Zanim zdecydujemy się na używanie jakiegokolwiek antywirusa powinniśmy zapoznać się z jego funkcjonalnością, a przede wszystkim z wynikami testów – potwierdzonych przez niezależne organizacje testujące, np.: AV-TEST, AV-COMPARATIVES, VIRUS BULLETIN.

Ważnym jest aby regularnie skanować dane znajdujące się w dowolnym systemie operacyjnym, a także weryfikować poprawność ustawień. Każdy program wymaga konserwacji i bacznej obserwacji. Przecież może zdarzyć się tak, że wyłączymy strażnika antywirusowego samodzielnie i narazimy się na utratę danych – bycie Zombie / Rybą.

Używam LastPast.com do zapamiętania haseł – czy  ta strona jest bezpieczna?

Wskazane przeze mnie menadżery haseł są bezpieczne i polecane. Proszę również korzystać z menedżerów, które oferowane są przez dostawców antywirusów. To bezpieczne rozwiązania.

Jak często wprowadzać aktualizacje?

Tak często jak tylko się pojawiają. Najlepszym rozwiązaniem jest przygotowanie w taki sposób konfiguracji aby pobierały się one automatycznie. Bardzo dobrą praktyką jest również odinstalowanie programów, których się nie używa. Mniej oprogramowania = mniej aktualizacji = większe bezpieczeństwo. Takie podejście umożliwia łatwiejsze zarządzanie aktualizacjami.

Czy po zhakowaniu kompa nie odczytają wtedy haseł z Menagera?

Jeśli zablokowany jest za pomocą hasła głównego, to dane są szyfrowane! Proszę jednak pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem jest uniemożliwienie zapamiętywania hasła głównego w systemie operacyjnym i upewnienie się, że po wylogowaniu komputera zostaniemy również wylogowani z managera haseł.

Najlepiej tak go skonfigurować aby hasło główne do managera wygasało czasowo, a manager wymagał od nas ponownego zalogowania.

Czy mają Państwo w usłudze pomoc w kwestii zainstalowania zabezpieczeń na komputerze i telefonie?

Tak. Można z nami się kontaktować. Proszę pisać na us@securitycooking.com >> pomożemy. Jeśli już jesteś w posiadaniu antywirusa od G DATA, to proszę łapać nas pod adresem: pomoc@gdata.pl. W ramach abonamentu świadczymy taką pomoc.

Dużo materiałów znajdziesz również na stronie: pomoc.home.pl

Kupując komputer firmy Apple pytałam się w serwisie obsługi Klienta w sprawie rekomendowanego programu zabezpieczającego, przekazano mi, że komputer firmy Apple ma już automatycznie wbudowane zabezpieczenie- czy to jest prawdą?

Mamy na świecie do czynienia z bardzo dużą ilością zagrożeń. Instalacja złośliwego oprogramowania na systemie Mac OS jest trudniejsza ale nie niemożliwa. Istnieją zabezpieczenia, które uchronią nas przed pobraniem złośliwego kodu do przeglądarki, który pracuje potem w pamięci systemu operacyjnego. Pamiętajmy, że nie wszyscy nasi współpracownicy / znajomi używają takiego systemu.

Pobranie, a potem udostępnienie osobie np.: z Windows plików, które przez nas system uznane zostaną za bezpieczne przyczyni się do infekcji otoczenia. Zatem błędnym jest sformułowanie, że MacOS jest bezpieczny i ma własny system zapobiegania przez pobraniem i instalacją wirusów. Takie porównanie można zastosować również do ochrony środowiska: wyrzucamy śmieci za płot – u nas ich już nie ma 🙂

Czy poleca Pan pakiet Norton?

Trudne pytanie. Nie odpowiem w jednoznaczny sposób. Odpowiedź powinna być taka sama jak w przypadku oprogramowania Kaspersky. Zainstalowanie systemów ochrony zależy od kilku istotnych rzeczy: poziomy ochrony, jakości i budżetu. Sprawdzamy testy, dostępność, łatwość nawiązania kontaktu z pomocą techniczną itp. Polecam zawsze oprogramowanie, które wspierane jest przez producenta na rodzimym rynku w języku, którym posługujemy się naturalnie.

To najlepsza rekomendacja.

Jak oceniany jest przez Ciebie pod względem bezpieczeństwa jest sprzęt firmy Apple?

Lubię ten sprzęt. Aby czuć się bezpiecznie konfiguruję go wg własnych wytycznych. Oprogramowanie skrypty, automatyzację oraz konfiguruję dostępy, uprawnienia, szyfrowanie i firewall’a. Jeśli to potrafisz, to nie instalujesz dodatkowego oprogramowania. Ja lubię natomiast wiedzieć, czy pliki, którymi dzielę się z innymi – pozbawione są szkodliwego kodu. Nie każdy z mojego otoczenia korzysta ze sprzętu firmy Apple.

W jaki sposób mogę sprawdzić, czy mój komputer nie stał się koparką kryptowalut?

Uruchomić – nawet wersję Trial oprogramowania AV i przeskanować system. Jest dużo zmiennych aby jednoznacznie podpowiedzieć rozwiązanie. Większość znanych antywirusów pomoże uporać się z tym problemem / pytaniem.

Zapraszamy do udziału w kolejnych webinarach home.pl