Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jak zabezpieczyć smartfona przed wirusami w 2021 roku?

Jak zabezpieczyć smartfona przed wirusami w 2021 roku?

Smartfon, tak samo jak komputer, jest urządzeniem podatnym na zainfekowanie złośliwym oprogramowaniem. Telefon (zarówno prywatny, jak i służbowy) zawiera wiele potencjalnie interesujących dla cyberprzestępców informacji takich jak zdjęcia, filmy, rozmowy, czaty czy zgromadzone na urządzeniu dane. Mimo relatywnie małego rozmiaru urządzenie zawiera więc potencjalnie bardzo dużo wrażliwych danych, które mogą paść łupem cyberprzestępców. Jak zabezpieczyć smartfona przed atakami z wykorzystaniem wirusa, które w 2021 roku przybierają na sile? Poniższe przykłady opracowaliśmy testując oprogramowanie Norton 360.

Czy potrzebuję antywirusa na telefon?

Smartfon może zostać zainfekowany nie tylko klasycznym wirusem szyfrującym urządzenie, ale także oprogramowaniem szpiegującym, które przekazuje do zewnętrznych serwerów różne dane związane z:

 • geolokalizacją urządzenia,
 • aktywności w sieci,
 • ze stanem zdrowia użytkownika np. w efekcie używania opasek sportowych,
 • historią wyszukiwania,
 • osobami z książki kontaktowej,
 • sposobu użytkowania np. aplikacji klawiatury i wielu innych.

Oprogramowanie pochodzące ze sprawdzonych źródeł powinno być z założenia bezpieczne, jednak jak pokazuje doświadczenie, nawet w sklepie Google Play zdarzały się aplikacje zawierające szkodliwy kod.

Antywirus na smartfonie pozwala nie tylko na wychwycenie złośliwej aplikacji, zanim ta zacznie kraść dane, wyświetlać uporczywe reklamy czy szpiegować aktywność użytkowania. Sprawdzona aplikacja do ochrony smartfona wyposaży właściciela urządzenia również w pakiet narzędzi ochrony – skan sieci Wi-Fi, VPN czy generator haseł.

Czy bezpłatny antywirus na telefon jest dobry?

Na pewno bezpłatny antywirus na smartfon jest lepszy niż brak ochrony. Jednak w większości przypadków darmowe oprogramowanie antywirusowe w swojej polityce prywatności zastrzega sobie możliwość zbierania informacji o aktywności użytkownika. W rezultacie aplikacja uzyskuje wiele danych, które wykorzystuje np. w celu profilowania marketingowego.

Lepiej pod tym względem wypadają aplikacje komercyjne, które nie tylko charakteryzują się wyższą skutecznością ochrony antywirusowej (m.in. dzięki regularnym aktualizacjom oraz ochronie w czasie rzeczywistym), ale również zapewniają wyższy stopień poufności.

Czym zabezpieczyć smartfon antywirusem?

Do przetestowania możliwości ochrony przed wirusami wybraliśmy aplikację mobilną od firmy Norton, która wchodzi w skład pakietu Norton 360. Jak mobilna aplikacja chroniąca przed złośliwym oprogramowaniem sprawdzi się na urządzeniu z systemem Android?

Sprawdź jak aplikacja antywirusowa Norton 360 chroni smartfon z systemem android

Instalacja aplikacji mobilnej Norton 360 i logowanie

Aplikacja jest dostępna m.in. z poziomu sklepu Google Play. Najwygodniejszym sposobem pobrania i instalacji Norton 360 na smartfon z systemem Android jest uruchomienie sklepu i bezpośrednie zainstalowanie aplikacji antywirusowej na urządzeniu.

Antywirus na smartfona - Norton 360 w sklepie Google Play
Aplikację Norton 360 pobierzesz ze sklepu Google Play. Aby uzyskać dostęp do pełnej funkcjonalności należy wyposażyć się w licencję Norton 360 (Standard, Deluxe lub Premium)

Aby otrzymać dostęp do pełnej funkcjonalności aplikacji mobilnej, należy zalogować się do swojego konta Norton, a następnie przypisać smartfon do posiadanego limitu urządzeń:

Po zalogowaniu i przypisaniu urządzenia instalujemy dodatkowe moduły wspomagające ochronę smartfona:

 • Aplikację Norton Secure VPN na smartfon
 • Aplikację Norton Password Manager na smartfon

Interfejs Norton 360 na smartfonie

Po zainstalowaniu aplikacji i dodatkowych modułów program wyświetli prosty, czytelny interfejs dający dostęp od najważniejszych funkcji. Na pulpicie głównym znajdziemy 2 kategorie Bezpieczeństwo oraz Prywatność.

Interfejs Norton 360 na smartfonie z Androidem
Główny interfejs aplikacji Norton 360 na smartfon z systemem Android

W kategorii bezpieczeństwo znajdują się:

 • Bezpieczeństwo aplikacji – zawiera spis wszystkim aplikacji w telefonie wraz z podziałem wg:
  • Użycia baterii – pokazuje zainstalowane aplikacje najbardziej obciążające baterię w urządzeniu;
  • Użycie danych – wyświetla aplikacje przesyłające duże ilości danych w tle;
  • Nowe aplikacje – pokazuje nowo zainstalowane aplikacje na smartfonie;
  • Bezpieczne aplikacje – przedstawia zaufane aplikacje niestwarzające zagrożenia dla poufności, nie wyświetlające reklam ani nie wykazujących podejrzanej aktywności.
Bezpieczeństwo aplikacji w Norton 360
Interfejs aplikacji w polu widoku funkcji Bezpieczeństwo aplikacji
 • Bezpieczeństwo w Internecie – Chroni bezpieczeństwo w przeglądarce i aplikacjach łączących się z siecią
Lista aplikacji, dla których aktywowano zabezpieczenia - ustawienia Norton 360
Interfejs aplikacji w polu widoku funkcji Bezpieczeństwo w Internecie
 • Bezpieczeństwo Wi-Fi – Sprawdza bezpieczeństwo połączonej sieci Wi-Fi;
Skanowanie sieci WiFi w Norton 360
Interfejs aplikacji w polu widoku funkcji Bezpieczeństwo Wi-Fi
 • Bezpieczeństwo urządzenia – Sprawdza aktualny stan zabezpieczeń oraz analizuje bieżące zagrożenia mogące zagrozić dostępowi do systemu operacyjnego, pamięci urządzenia lub zgromadzonych danych.
Skanowanie urządzenia i aktualizacji Androida na urządzeniu - interfejs Norton 360
Interfejs aplikacji w polu widoku funkcji Bezpieczeństwo urządzenia

W kategorii Prywatność znajdują się:

 • Sieć VPN – bezpieczny VPN dla urządzenia mobilnego umożliwiający zmianę geolokalizacji po połączeniu z jednym z 30 serwerów, ulokowanych na różnych kontynentach;
 • Blokowanie monitorów reklam – funkcja blokująca narzędzia śledzące aktywność użytkownika w sieci.
Blokowanie reklam na smartfonie - ustawienia Norton 360
Interfejs aplikacji w sekcji Prywatność

Jakie funkcje Norton 360 chronią urządzenia mobilne z Androidem?

Interfejs aplikacji mobilnej jest przyjazny i czytelny, co bardzo przypadł nam do gustu – jego największą zaletą jest przejrzystość, która w łatwy sposób ułatwia dostęp do najważniejszych funkcji ochrony antywirusowej. A jak działają poszczególne elementy Norton 360?

Ochrona antywirusowa w aplikacji mobilnej Norton 360

Ochrona antywirusowa w aplikacji mobilnej Norton 360 z jednej strony chroni urządzenie w czasie rzeczywistym, z drugiej strony daje użytkownikowi opcję samodzielnego rozpoczęcia skanu. Skanowanie smartfona trwa bardzo krótko (zazwyczaj trwa to poniżej minuty – większa ilość danych może wydłużyć ten proces). Warto przy tym dodać, że skanowanie nie wiązało się z nadmiernym obciążeniem urządzenia – w trakcie tego procesu mogliśmy swobodnie korzystać z innych aplikacji i przełączać je w tle.

Skanowanie antywirusowe na smartfonie z Norton 360
Widok na ekran skanowania urządzenia w Norton 360

Sieć VPN w aplikacji mobilnej Norton 360

Aplikację VPN należy zainstalować jako osobny dodatek z sklepu Google Play. Do wyboru jest 30 serwerów zlokalizowanych na całym świecie, co daje spore możliwości zmiany geolokalizacji. Po wyborze serwera urządzenie szybko nawiązuje szyfrowane połączenie. Jego działanie jest stabilne i w trakcie testów nie odnotowaliśmy problemów, które mogą się pojawić w trakcie użytkowania VPN tj. niestabilność lub tymczasowy brak dostępu do serwera.

Użytkowników usług VPN z pewnością interesuje, jak duże spadki szybkości transferu danych pojawiają się przy korzystaniu z serwerów firmy Norton. Pomiary prędkości w naszym przypadku wyglądały następująco:

VPN w Norton 360
Test bez włączonego Norton VPN – Szczecin, Polska
Pomiar prędkości serwera VPN w Norton 360
Test z włączonym VPN – lokalizacja serwera Frankfurt, Niemcy
Prędkość danych na serwerze VPN Waszyngton DC w Norton 360
Test z włączonym VPN – lokalizacja serwera Waszyngton DC, USA

Jak pokazują powyższe pomiary połączenie się z serwerem znajdującym w Niemczech, a więc blisko naszej lokalizacji, nie miało większego wpływu na prędkość połączenia. Oczywiście w przypadku korzystania z VPN należy zawsze liczyć się z pewną utratą szybkości. Nie mniej skorzystanie z serwera znajdującego się blisko lokalizacji (ale w innym kraju) nie powodował dyskomfortu w korzystaniu z aplikacji VOD, Youtube czy Facebooka.

Spadek prędkości pojawia się, gdy łączymy się z serwerem znajdującym się w większej odległości np. w Stanach Zjednoczonych. Jest to jednak standardowe działanie wynikające z technicznych możliwości i specyfikacji sieci.

Podsumowując – VPN w aplikacji mobilnej Norton 360 działa poprawnie i płynnie nawiązuje połączenie z wybranym serwerem. W przypadku serwerów zlokalizowanych blisko Polski wpływ na prędkość jest w pełni akceptowalny.

Jak tworzyć hasła za pomocą Norton 360?

Przydatną aplikacją instalowaną jako dodatek do Norton 360 na urządzenia mobilne jest Password Manager. Dzięki niemu w bezpieczny sposób stworzysz i przechowasz hasła w skarbcu – osobnej, zaszyfrowanej przestrzeni. Ciekawą funkcją jest blokada zrzutów ekranu, która chroni przed przechwyceniem haseł.

Kontrola rodzicielska w Norton 360

Jeżeli urządzenie mobilne należy do młodej osoby lub rodzic chce uzyskać dostęp do informacji o aktywności swojego dziecka w sieci – warto skorzystać z opcji kontroli rodzicielskiej.  

Kontrola rodzicielska w aplikacji antywirusowej
Dla każdego dziecka należy skonfigurować osobny profil i przypisać do niego urządzenie mobilne z systemem Android

Skonfigurowanie konta dziecka i zainstalowanie dodatkowej aplikacji na jego smartfonie z system Android (Norton Family Parental Control) trwa kilka minut. Aplikacja udostępnia bardzo dużo możliwości ochrony m.in.:

 • blokowanie wybranych kategorii treści w Internecie,
 • zdalna blokada urządzenia np. w czasie lekcji, odwiedzin u rodziny bądź podczas posiłku,
 • ustawienie dziennego limitu korzystania z urządzenia w konkretnych godzinach,
 • blokowanie niepożądanych aplikacji na urządzeniu,
 • sprawdzanie historii wyszukiwania treści w sieci,
 • sprawdzanie historii oglądanych filmów na wybranych serwisach.
Konfiguracja blokady rodzicielskiej w Norton 360
Interfejs aplikacji Parental Control Norton 360 na smartfonie rodzica

W aplikacji skonfigurowaliśmy również odblokowanie ekranu kodem PIN (jest to niezależny kod od ustawionego wcześniej na urządzeniu). Ochrona rodzicielska w Norton 360 działa także w sytuacjach awaryjnych i nawet w sytuacji blokady smartfona umożliwia kontakt telefoniczny z wskazanymi numerami (np. numerem rodzica, Policją lub pogotowiem). Dzięki temu dziecko ma cały czas kontakt z opiekunem bądź służbami ratunkowymi.

Jak uzyskać ochronę antywirusową Norton 360 na smartfon?

Ochrona smartfona jest częścią pakietu ochrony Norton 360, który chroni także inne urządzenia, takie jak prywatne PC, komputery biznesowe czy tablety. Licencję Norton 360 w wybranym wariancie Standard, Deluxe lub Premium znajdziesz w Marketplace home.pl.