Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Serwery VPS z dyskami SSD NVMe – 3 powody, dla których warto z nich korzystać

Serwery VPS z dyskami SSD NVMe – 3 powody, dla których warto z nich korzystać

Serwery VPS to często pierwszy wybór klientów, którzy potrzebują czegoś więcej niż tradycyjny hosting internetowy, a z drugiej strony nie chcą jeszcze inwestować większych środków we własny serwer dedykowany. Dlatego też VPS jest często nazywany właśnie pomostem między jedną, a drugą usługą – oparty jest na wirtualizacji, oferuje konkretne zasoby dla użytkownika końcowego, aczkolwiek wciąż nie jest to fizyczna maszyna na zamówienie. Coraz większą rolę w rozwijaniu internetowych projektów pełnią VPSy oparte na dyskach SSD NVMe i dzieje się tak najczęściej z 3 powodów.

Czym jest serwer VPS?

VPS (z angielskiego – Virtual Private Server) to serwery wirtualne z konkretnymi zasobami mocy tj. liczba rdzeni procesora, pamięć RAM oraz rozmiar dysku. W odróżnieniu o hostingu umożliwiają instalację i konfigurację systemu operacyjnego (Linuxa) od podstaw. Ta funkcjonalność z kolei odkrywa kolejną zaletę – możliwość instalacji dowolnych aplikacji, a także użycie serwera VPS w dowolnym celu. Tak, jak w przypadku hostingu najczęściej celem jest utrzymanie strony internetowej oraz użytkowanie poczty email, w przypadku VPS występuje o wiele większa elastyczność. Serwery VPS można skonfigurować do m.in.:

  • testowania aplikacji mobilnych,
  • konfiguracji serwera VPN w firmie,
  • prowadzenia działalności resellerskiej tzn. odsprzedawania mniejszych zasobów lub usług swoim klientom,
  • uruchomienia serwera dla gier online np. serwer do gry Minecraft

VPS z dyskami SSD NVMe – dlaczego warto je wybrać?

Coraz większą rolę w branży IT odgrywają serwery VPS, których konfiguracja zawiera dyski SSD NVMe zamiast sprawdzonych, ale przestarzałych technologicznie dysków HDD. Dlaczego administratorzy, freelancerzy oraz początkujący programiści przykładają coraz większą uwagę do wyboru odpowiedniej usługi?

Szybkość dysków NVMe

Dyski NVMe to urządzenia o konstrukcji dysków SSD, posiadające nowoczesny interfejs komunikacyjny PCI Express i bazujące na technologii NVMe (Non-Volatile Memory Express). To obecnie najszybsze dyski SSD na świecie. Są tak wydajne, ponieważ przetwarzają większą ilość danych w krótszym okresie czasu, co z kolei przyśpiesza działanie np. całej strony internetowej lub systemu ERP.

W porównaniu do normalnych dysków HDD są kilkanaście razy szybsze, a to z perspektywy użytkownika końcowego (a więc np. klienta sklepu internetowego, klienta użytkującego aplikację itd.) oznacza lepsze działanie danego rozwiązania.

Niezawodność dysków NVMe

Szybkość zapisu i odczytu to nie jedyna zaleta dysków NVMe, które są na wyposażeniu serwerów VPS. Rozwój technologii umożliwił również zwiększenie ich żywotności, dzięki czemu dysk działa niezawodnie i jest rekomendowanym rozwiązaniem w sytuacji, gdy serwer VPS jest używany do intensywnych obliczeń oraz zmian w bazach danych. Dyski HDD są wyposażone w ruchome elementy, które mogą uszkodzić się w trakcie eksploatacji lub nieprzewidzianych zdarzeń. Dyski SSD NVME pozbawione są takich elementów.

Przeznaczenie dysków NVMe

Tradycyjny dyski talerzowe HDD były uznawane niedawno za idealne rozwiązanie pod kątem magazynowania danych. Opinia ta oparta była na relatywnie niskiej cenie technologii oraz dostępnej na wyciągnięcie ręki pojemności sięgającej nawet kilku terabajtów. Dyski SSD NVMe na początku swojej drogi nie mogły pochwalić się podobnymi zaletami, nie mniej z biegiem lat nadrabiały swoje braki na obu polach – ich powszechność umożliwiła jednocześnie rozwój pod kątem zwiększania pojemności.

Dzisiaj serwery VPS z dyskiem SSD NVMe są używane w różnych celach, a ich niezawodność doceniana jest przez tysiące doświadczonych użytkowników. Uniwersalność rozwiązania w połączeniu z nowoczesną i szybką technologią stają się fundamentem rozwoju firmy w Internecie bez względu na to, czy potrzebuje ona dysku pod kluczowe operacje na bazach danych lub proste środowisko pod testy aplikacji. W obu przypadkach serwer VPS wyposażony w dysk SSD NVMe sprawdzi się doskonale, w przeciwieństwie do tradycyjnych dysków talerzowych.

Jaki serwer VPS z dyskiem SSD NVMe wybrać?

Oferta Cloud VPS w homecloud.pl obejmuje 5 wariantów przygotowanych dla różnych klientów i ich oczekiwań. Nowe konfiguracje VPS sprawdzą się jako usługi, na których można prowadzić firmową stronę czy bloga, jak również zaawansowany i profesjonalny sklep internetowy.

Mocniejsze konfiguracje przypadną do gustu deweloperom, którzy chcą przetestować swoje aplikacje. Wszystkie warianty VPS z dyskiem SSD NVMe przydadzą się w firmach, które zajmują się przetwarzaniem, analizą oraz przechowywanie danych.

Biorąc pod uwagę różnorodność potrzeb przygotowaliśmy aż 5 wariantów serwerów: S, M, L, XL oraz XXL.

Serwery VPS z dyskami NVMe
Cloud VPS XXL w homecloud.pl

Serwer VPS do zaawansowanych projektów

Wśród nowych konfiguracji VPS-ów na uwagę zasługuje Cloud VPS XXL, który z powodzeniem może być alternatywą dla serwera dedykowanego. Doskonale sprawdzi się w projektach, w których istotna jest szybka komunikacja między procesorem, a bazą danych oraz pojemna przestrzeń do przechowywania danych. Biorąc pod uwagę specyfikację usługi klienci otrzymują moc serwera dedykowanego w chmurze, którą skonfigurują wedle własnych potrzeb.

W ramach każdego VPSa przydzielane są określone zasoby: moc nawet kilku rdzeni procesora (do 8vCore), aż do 32 GB pamięci RAM oraz do 320 GB na dyskach SSD NVMe. Nowy format usług Cloud VPS umożliwia również upgrade pakietu, gdy zajdzie taka potrzeba. Każdy z serwerów w ofercie homecloud.pl posiada nielimitowany transfer i jest podłączony portem 100 Mbit/s.

Panel Plesk  – wygodne zarządzanie serwerem VPS

Plesk jest popularnym panelem kontrolnym zaprojektowanym po to, aby obsługa serwera była maksymalnie przyjazna. To bezpieczne i stabilne centrum dowodzenia Twoim serwerem, które teraz jest dostępne wraz z każdym nowym planem VPS. Plesk jest regularnie wybierany przez profesjonalistów, którzy za jego pomocą mogą w kilkanaście minut zainstalować odpowiednie narzędzia, systemy CMS, panele pocztowe, a nawet funkcje ułatwiające developing aplikacji.

Przeczytaj również: