Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jak odzyskać skasowanego maila?

Jak odzyskać skasowanego maila?

Tworzenie kopii zapasowej wiadomości email i archiwizacja poczty elektronicznej są jednym z kluczowych aspektów bezpieczeństwa firmowej korespondencji. Szybkie przewrócenie historii skrzynki email jest bardzo często ratunkiem przed potencjalnymi stratami finansowymi np. w wyniku skasowania folderu z wiadomościami lub usunięciem danych z dysku (gdy kopie wiadomości są również przechowywane lokalnie w programie pocztowym). Dobrym pomysłem na przeciwdziałanie kryzysowi jest automatyczny backup służbowej skrzynki email.

Czym jest backup email i dlaczego tworzenie automatycznej kopii zapasowej skrzynki pocztowej jest ważne?

Backup email to nic innego jak tworzenie regularnej kopii korespondencji elektronicznej, która zapisywana jest w bezpiecznej przestrzeni w chmurze. W przypadku potrzeby np. zmiany urządzenia, przypadkowego usunięcia wiadomości, zmiany dostawcy usług poczty elektronicznej, straty/ zgubienia komputera lub kradzieży sprzętu, kopię zapasową można pobrać na dowolne urządzenie i mieć do niej dostęp niezależnie od miejsca i czasu.

Wykonywanie regularnej kopii zapasowej danych zabezpiecza dostęp do korespondencji email na wypadek potencjalnej awarii lub nieuwagi użytkownika, co jest szczególnie istotne dla biznesu. Dzięki posiadaniu backupu swojej korespondencji email masz pewność, że w każdym momencie i na każdym urządzeniu sprawdzisz swoją historię wiadomości email.

Dlaczego kopia zapasowa maili na serwerze nie jest wystarczająca

Z perspektywy użytkownika tworzenie kopii zapasowej wiadomości email wydaje się działaniem niepotrzebnym, ponieważ o kopie danych dba administrator poczty elektronicznej. Jest to oczywiście prawda, bo operatorzy hostingu w swojej specyfikacji zawierają informację o realizacji backupu. Takie rozwiązanie ma jednak 2 wady:

  • kopie zapasowe są wykonywane w określonym czasie i przechowywane do kilku dni wstecz,
  • przywrócenie kopii zapasowej wymaga kontaktu z operatorem serwera,

Co w sytuacji, gdy chcesz przywrócić wiadomość email, która została usunięta kilka tygodni temu? W tym momencie własny, automatyczny backup do chmury będzie rozwiązaniem idealnym.

Czy darmowa poczta email posiada kopię zapasową?

W przypadku bezpłatnych skrzynek email uruchomionych na popularnych serwisach informacyjnych kopia zapasowa nie jest częścią usługi lub jest mocno ograniczona jeśli chodzi o czas przechowywania danych i możliwości odzyskania wiadomości (np. w wyniku dostępu do obsługi serwisu wyłącznie poprzez email). Dlatego też korzystając z bezpłatnego maila w firmie (zapoznaj się koniecznie z naszym porównaniem darmowej i płatnej poczty dla biznesu) zadbaj o dodatkowe źródło kopii zapasowej. Być może nie będziesz z niej korzystał zbyt często, ale w sytuacji kryzysowej uchroni Cię przed poważnymi problemami.

W przypadku darmowej poczty elektronicznej stosuj zasadę „lepiej zapobiegać niż zwalczać”. W momencie utraty ważnej wiadomości własna kopia będzie najlepszym kołem ratunkowym.

Jaki program do tworzenia kopii zapasowej firmowej skrzynki email warto wybrać?

Aplikacji do archiwizacji i przechowywania backupu maili nie brakuje. Jednym z polecanych narzędzi do tworzenia kopii zapasowej jest Dropsuite Email Backup. Rozwiązanie służące do tworzenia backupu wiadomości elektronicznych funkcjonuje na polskim rynku już od kilku lat i nieustannie cieszy się popularnością wśród biznesowych użytkowników.

Wpływa na to nie tylko przystępna cena narzędzia do tworzenia kopii zapasowej, ale również prostota korzystania i wygodne rozwiązania automatyzujące backup email. Może z niego korzystać zarówno doświadczony administrator w firmie, jak i przedsiębiorca bez zaawansowanej wiedzy technicznej.

Widok pulpitu nawigacyjnego w Dropsuite Email Backup
Pulpit nawigacyjny Dropsuite Email Backup. Prostota i funkcjonalność narzędzia pozwalają tworzyć i przywracać backup nawet bez posiadania wiedzy technicznej.

Czy Dropsuite Email Backup jest bezpieczny i łatwy w użyciu?

Dropsuite Email Backup nie wymaga od użytkownika wiedzy wykraczającej poza konfigurację dowolnego programu do obsługi poczty. Dzięki temu sprawdza się jako bezpieczne narzędzie do tworzenia automatycznej kopii zapasowej skrzynki email. To, co charakteryzuje program do backupu to niezwykła prostota użytkowania oraz intuicyjny i łatwy obsłudze interfejs aplikacji. Wystarczy jedno kliknięcie, aby przywrócić kopię danych z chmury.  

Oprócz prostoty użytkowania, Dropsuite zapewnia wysokie bezpieczeństwo, które wsparte jest zaawansowanym szyfrowaniem opartym na technologii wojskowej. Dodatkowo, regularne tworzenie backupu poczty elektronicznej za pośrednictwem Dropsuite Email Backup zabezpiecza Twoją firmę przed takimi zagrożeniami, jak ransomware (ataki szyfrujące), phishing, utrata czy kradzież danych.

Widok zakładki Statystyki w Dropsuite Email Backup
Statystyki w Dropsuite Email Backup wyświetlają status kopii dzięki czytelnej wizualizacji danych.

Automatyczna kopia zapasowa skrzynek Exchange z OneDrive czy Gmail z Dyskiem Google?

Mimo, że w ramach pakietu Microsoft 365, w którym znajduje się Exchange i OneDrive, czy pakietu Google Workspace z Gmailem i Google Drive, tworzenie automatycznej kopii zapasowej jest skomplikowane. Dodatkowo posiadanie backupu w tym samym środowisku pracy, w którym znajdują się pozostałe usługi (w tym poczta email), nie jest wskazane z punktu widzenia bezpieczeństwa takiej kopii.

Dropsuite nie tylko świetnie współpracuje z czołowymi dostawcami poczty elektronicznej, ale również radzi sobie doskonale z pocztą firmową posadowioną we własnej infrastrukturze lub serwerach IMAP/POP3. Co więcej backup w chmurze, zaawansowane szyfrowanie i dostęp do kopii w każdym momencie zapewniają wysoki komfort i bezpieczeństwo biznesowej skrzynki email.

Jak wykonać backup skrzynki email za pomocą Dropsuite Email backup?

Sprawdź jak wykonać kopię zapasową skrzynki email za pomocą Dropsuite Email backup dla:

Logo programu do tworzenia kopii zapasowej email - Dropsuite Email Backup

Sprawdź także: