Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jak założyć sklep internetowy w modelu dropshipping?

Jak założyć sklep internetowy w modelu dropshipping?

Zastanawiałeś się jak założyć sklep internetowy, który nie musi posiadać własnego magazynu na produkty, a cały proces wysyłki jest przeniesiony na dostawcę? Czy wiesz, dlaczego część sklepów w e-handlu odnosi wielki sukces i błyskawicznie realizuje zamówienia, a część informuje najczęściej o braku towaru na stanie? Z tego tekstu dowiesz czym jest dropshipping i jakie są zalety prowadzenia sklepu w sieci w oparciu o ten model sprzedaży.

Czym jest dropshipping w praktyce?

Dropshipping jest jednym z modeli zarządzania logistyką produktów oraz stanami magazynowymi. Najważniejszym jego założeniem jest pominięcie magazynowania produktu po stronie właściciela platformy e-handlowej i przeniesienie tym samym procesu magazynowania np. na hurtownię, z którą masz podpisaną umowę.

Jak działa dropshipping?

Taka forma realizacji zamówień daje nam możliwość wysyłki prosto od źródła, którym w tym przypadku jest magazyn hurtowni. Wpływa to również na samą sprzedaż – rozwijając swoją ofertę nie musisz martwić się o pojemność magazynu oraz kompromisy z tym związane. W Twoim sklepie mogą pojawić się oferty produktów różnych producentów i dostawców bez posiadania własnych przestrzeni i lokowania środków w nabywanie własnych produktów.

Odsuwasz tym samym ryzyko braku ewentualnej sprzedaży i magazynowania. Po naszej stronie pozostaje jednak pełna odpowiedzialność za sprzedany asortyment, ponieważ produkt zostaje w efekcie końcowym kupiony z naszej platformy sklepowej i to z nami związuje się umową sprzedaży a dostawca odpowiada za dostarczenie towaru do klienta końcowego.

Jak działa dropshipping w sklepie internetowym
Działanie modelu dropshipping w sklepie internetowym.

Po stronie platform e-handlowych mamy mnogość opcji integracji z wieloma hurtowniami, w zarówno w formie manualnej jak i zautomatyzowanej. Dla przykładu w home.pl droga jaką przyjęliśmy dla sklepu internetowego w dropshippingu i jaką udostępnia nasze oprogramowanie, pozwoli Ci na swobodne planowanie rozwoju oferty. Dzięki 16 gotowym modułom zapewniających integrację w manualnym modelu dropshipping nie musisz ograniczać się do oferowania produktów z wybranej dziedziny. Już na starcie Twój sklep będzie atrakcyjny pod kątem dostępności asortymentu.

Jakie są zalety dropshippingu przy uruchamianiu własnego sklepu internetowego?

 • Korzystasz z doświadczenia logistycznego dużo większego dostawcy.
 • Rozliczenie końcowe za produkt dostawcy następuje w momencie dokonaniu zapłaty klienta na sklepie.
 • Otrzymujesz od razu dostęp do oferty różnych produktów, które możesz pozyskiwać od wielu dostawców i producentów.
 • Proces wysyłki i cały ciężar jej obsługi przechodzi na dostawcę – nie musisz sam realizować wysyłki, oszczędzasz czas!
 • W ramach samej logistyki nie musisz niczego kupować i niczym tak naprawdę nie musisz zarządzać – proces magazynowania przechodzi na hurtownię.
 • Dropshipping to dobry pomysł, aby uruchomić sklep w Internecie przy minimalnym nakładzie środków własnych.

Jak zacząć sprzedaż w modelu dropshipping?

Proces zaczynamy zaczynamy od dodania integracji na platformie, na którą się zdecydowaliśmy. W przypadku sklepu Shoper w home.pl wybierz integrację z hurtownią za pomocą gotowych modułów w Panelu sklepu:

Dropshipping - lista hurtowni
Lista hurtowni, dla których dostępna jest opcja dropshippingu w eSklepie home.pl.

---

23 października 2023 r. usługa eSklep została zastąpiona przez sklepy Shoper od home.pl. Załóż sklep i:

 • Wygodnie sprzedawaj w wielu kanałach, m.in. Allegro i OLX,
 • Łatwo zmieniaj jego wygląd, dzięki gotowym szablonom,
 • Zarządzaj sprzedażą z dowolnego urządzenia,
 • Docieraj z ofertą do klientów przez blog i newsletter.

Chcesz sprawdzić, jak to działa? Przetestuj sklep Shoper od home.pl przez 14 dni za darmo.

CHCĘ PRZETESTOWAĆ SKLEP ZA DARMO

Szukasz innej platformy do sprzedaży w sieci? Poznaj więcej możliwości na otwarcie sklepu internetowego.

---

Alternatywnie – zleć wykonanie indywidualnej integracji, której nie znajdziesz na liście, a która będzie dla Ciebie przydatna. W sklepie internetowym od home.pl przeprowadzisz integrację z tak naprawdę z dowolnym źródłem danych hurtowni, która udostępnia ofertę w postaci plików XML. Natomiast sama integracja może obejmować aktualizację danych, jak i automatyczne dodawanie nowych produktów z hurtowni. Pod koniec samego procesu zbieramy zamówienia i rozliczamy je z naszym dostawcą. Oczywiście korzyści jest znacznie więcej:

 • Szybka i częsta aktualizacja po stronie firmy współpracującej z home.pl i realizującej sam proces,
 • Cykliczna aktualizacja stanów magazynowych i cen produktów i wariantów produktów,
 • Konfiguracja marży na kategorie, producentów lub pojedyncze produkty.

Wykonanie takiej integracji na zamówienie wiąże się także z innymi zaletami z perspektywy aktywnego sprzedawcy w Internecie:

 • Skrypt integrujący jest dopasowany do Twoich wymagań ustalonych podczas ekspertyzy,
 • Instalacja, konfiguracja i uruchomienie jest realizowana na wskazanym serwerze, nie musisz więc posiadać wiedzy technicznej,
 • Otrzymasz 12 miesięcy gwarancji.

Dzięki integracji sklepu z hurtownią, przekazywanie informacji dokonuje się znacznie szybciej niż ręczne tworzenie informacji o zamówieniu. W sytuacji, gdy hurtownia współpracuje z dużą ilością sklepów, informacja o przyjęciu zamówienia wymaga wcześniejszego potwierdzenia przez hurtownię.

Integracje z hurtowniami

Jeśli Twojego dostawcy nie ma wśród gotowych integracji, nic straconego! Dzięki współpracy z MAXSOTE możemy przygotować indywidualną integrację z dowolną hurtownią, która udostępnia pliki XML/CSV lub interfejs API. Taka integracja może zostać stworzona w dwóch wariantach:

Opcja 1 – Aktualizacja danych

Integracja w tym wariancie nie dodaje produktów do sklepu, a jedynie aktualizuje te, które zostały już dodane przez obsługę sklepu. Produkty i/lub ich warianty są identyfikowane po kodzie głównym lub po kodzie EAN.

Aby produkt/wariant aktualizował się poprawnie, integracja musi zidentyfikować go po unikatowym kodzie. Tym kodem może być na przykład EAN lub kod producenta. Ważne, aby kod u dostawcy i w sklepie był identyczny.

W każdej chwili możemy dodać kolejne produkty do aktualizacji poprzez standardowe dodanie produktu do sklepu – jeśli kod będzie tożsamy z kodem dostawcy, produkt automatycznie zacznie się aktualizować (to samo tyczy się wariantów produktu).

Zwykle aktualizowane są stany magazynowe i ceny produktów. Istnieje możliwość dodania marży do ceny oferowanej przez dostawcę:

 • marża w zależności od kategorii,
 • marża w zależności od producenta,
 • marża w zależności od ceny (progi marżowe).

Czy taka integracja obejmuje również aktualizację dostępności i terminu wysyłki? Jak najbardziej tak. Właściwa redukcja stanu magazynowego jest jednym z kluczowych elementów sprawnej realizacji zamówień w modelu dropshipping.

Jak wygląda przykładowa integracja dropshippingu w sklepie internetowym?

To, jak działa sam dropshipping jest bardzo ważne dla samego sprzedawcy w sklepie. Z perspektywy klienta zakupiony produkt wysyłany jest przez sklep. Przykładowy scenariusz takiej integracji wygląda następująco:

 • Hurtownia X udostępnia plik XML ze stanami magazynowymi oraz cenami swoich produktów. Sklep Y posiada część asortymentu tej hurtowni w swojej ofercie i uzupełnione kody EAN, które posiada również hurtownia.
 • Hurtownia odświeża swój plik co 4 godziny. Integracja automatycznie aktualizuje stany magazynowe towarów istniejących w sklepie na podstawie tego kodu również co 4 godziny. Cały proces jest w pełni automatyczny. Oprócz tego aktualizują się także ceny towarów z globalną marżą w wysokości 30%. Produkty ze stanem magazynowym powyżej 0 mają termin wysyłki 24h, natomiast produkty ze stanem 0 można kupić na zamówienie z terminem wysyłki 30 dni.
 • W momencie, gdy w hurtowni X pojawiają się nowe towary, obsługa sklepu Y dodaje je poprzez panel administracyjny, zwracając uwagę na to, aby kod EAN był uzupełniony i tożsamy z kodem w hurtowni. Produkty zostaną automatycznie zaktualizowane w kolejnym cyklu aktualizacji.

Opcja 2 – Pełne rozwiązanie

Pełne rozwiązanie integracyjne posiada wszystkie funkcje aktualizacji danych, opisane w punkcie pierwszym. Ponadto jest w stanie automatycznie dodawać nowe produkty do sklepu. Importowane są wszystkie dane, które dostarcza dostawca, czyli na przykład:

 • nazwy produktów
 • opisy produktów
 • zdjęcia
 • atrybuty do filtrowania
 • warianty
 • załączniki do pobrania

W takim wypadku sklep można zatowarować w pełni automatycznie, bez konieczności uzupełniania danych ręcznie i szybko zaimportować na przykład 10 000 produktów. Po imporcie administrator sklepu może zmienić opisy na unikatowe i dodać własne zdjęcia – te dane nie zostaną nadpisane przy aktualizacji.

Sklep oparty na dropshippingu
Przykład integracji dropshipping z wybraną hurtownią.

Co zrobić w sytuacji, gdy sprzedajemy produkt w ramach przedsprzedaży, ale nie możemy ujawnić go jeszcze na karcie w sklepie? Na szczęście integracja w dropshippingu przewidziała taką ewentualność i nowe produkty mogą automatycznie ładować się do sklepu jako nieaktywne – pojawią się w nieaktywnej, roboczej kategorii.

Jak wygląda przykładowy scenariusz z użyciem integracji od MAXSOTE:

Hurtownia X udostępnia plik XML ze wszystkimi danymi oferowanych przez siebie produktów. Sklep Y jest pusty – nie posiada żadnych produktów ani kategorii. Integracja automatycznie zatowarowuje sklep i tworzy drzewo kategorii identyczne z tym, jakie jest u dostawcy. Obsługa sklepu następnie edytuje produkty – ustawia im unikatowe opisy i zmienia drzewo kategorii według własnych preferencji. Wszystkie produkty są automatycznie aktualizowane pod kątem stanów magazynowych i cen.

Dropshipping w sklepie internetowym – o czym warto pamiętać

Pamiętaj, że dropshipping jest tylko jednym z modeli sprzedaży internetowej. Posiada on wiele zalet, które z perspektywy sprzedawcy są bardzo ważne na początku przygody z ecommerce. Nie rozwiązuje jednak wszystkich bolączek e-handlu:

 • Wadliwy towar jest zwracany bezpośrednio do Ciebie – zakłada to wiele hurtowni,
 • W przypadku dropshippingu masz niewielkie możliwości negocjacji cen produktów,
 • Z uwagi na charakter sprzedaży – jakość przesyłek jest poza Twoją kontrolą, nie możesz również oferować przesyłek spersonalizowanych,
 • Przebieg samej transakcji jest od Ciebie zależny jedynie w małym stopniu.
Integracja sklepu z hurtownią w dropshippingu
Własna integracja z hurtownią jest możliwe poprzez dodanie odpowiedniego kodu do strony sklepu.
 • Jeśli planujesz przejście do sprzedaży z wysyłką bezpośrednią do Twoich klientów – zapoznaj się z warunkami oraz cennikiem hurtowni, z którą chcesz nawiązać współpracę. Ceny są zwykle ustalane indywidualnie, dlatego nie znajdziesz gotowego scenariusza współpracy dla kontrahentów.
 • Nie wszystkie hurtownie chcą i działają w modelu dropshippingowym. Taki model jest częstym atutem dla sklepów internetowych. Wiele hurtowni nie mając z tego tytułu istotnych zysków nie decyduje się na rozwiązania dropshippingowe, dlatego warto wykonaj najpierw rozeznanie, aby znaleźć hurtownię, która oferuje najlepsze warunki współpracy.

Dlaczego dropshipping jest opłacalny?

Największą zaletą przejścia na model dropshippingowy jest z pewnością zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności. Nie wynajmujesz miejsca do magazynowania, nie musisz martwić się też zatowarowaniem sklepu i wyzwaniami, wiążącymi się ze sprzedażą zalegających produktów. Twój sklep internetowy możesz prowadzić z domowej kanapy, bez konieczności przemieszania się z domu do biura.

Klienci kupują towar, który nie musi być przechowywany u Ciebie w momencie zakupu. Dalej jest tylko lepiej! Oszczędzasz na kosztach logistyki, ponieważ nie ma potrzeby zatrudniania dodatkowych osób pakujących produkty. To spore ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy dopiero startują ze swoim biznesem i nie osiągają jeszcze znaczących przychodów.

Podsumowując, na rzeczy o które musisz zadbać zakładając własny sklep internetowy z dropshippingiem składają się:

 • Integracje z hurtowniami – wybierz te, które oferują najlepsze warunki i jednocześnie posiadają towar, który chcesz sprzedawać.
 • Częstotliwość aktualizacji – jeżeli Twój asortyment jest szeroki i bogaty to zmiany cen lub opisów mogą być dynamiczne. Sprawdź, jak często hurtownia z którą współpracujesz aktualizuje pliki źródłowe.
 • Integracja z Allegro – połączenie swojego sklepu internetowego z największą, polską platformą ecommerce to dobry pomysł, aby poszerzyć grono odbiorców Twojej oferty.
 • Narzędzia SEO – mimo dostarczanych przez hurtownią opisów korzystaj z narzędzi do opisywania produktów i twórz unikalne teksty, zwiększające widoczność sklepu w sieci.
 • Szata graficzna RWD – zadbaj o to, aby sklep internetowy dobrze wyglądał także na urządzeniu mobilnych. Funkcjonalność, prostota i łatwość poruszania się po sklepie za pomocą smartfona jest bardzo ważna i wpływa na doświadczenie użytkowników.
 • Certyfikat SSL dla domeny – jest to niezbędny element każdego sklepu online. Zamawiając certyfikat SSL dla domeny internetowej zapewniasz swoim klientom poufność i bezpieczeństwo przesyłanych danych np. na etapie konfiguracji zamówienia.

Chcesz założyć sklep oparty na dropshippingu, ale nie wiesz od czego zacząć? A może masz już sklep online i chcesz zmniejszyć koszty prowadzenia sprzedaży w sieci? Skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w konfiguracji usługi: