Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Domeny dla branży artystycznej – jak wybrać odpowiedni adres internetowy?

Domeny dla branży artystycznej – jak wybrać odpowiedni adres internetowy?

Branża artystyczna nie jest łatwa do zaszufladkowania. Możemy do niej zakwalifikować wiele różnych, często dosyć odległych od siebie zawodów: aktorów, tancerzy, fotografów, grafików i projektantów, a na kuratorach, krytykach lub blogerach sztuki kończąc. Prowadząc własną pracownię, małą firmę lub działalność skupioną na sztuce chcesz być unikalny, wyróżniający się i przez to konkurencyjny. Tak samo jest ze stroną internetową i jej adresem – zwykła domena zakończona rozszerzeniem .pl może „nie chwycić” Twojej widowni za serce.

Jak dobrze wybrać adres internetowy w tej branży?

Adres internetowy dla artysty – w zależności od tego co robi, jakie są jego narzędzia pracy i jakim językiem komunikuje się z klientami – będzie pełnić ważną rolę w budowie marki osobistej w sieci. Domeny nTLD są w tym przypadku najlepszą alternatywą dla uniwersalnej końcówki .pl, która kojarzyć się może z tak naprawdę dowolnym biznesem w Polsce.

Artystka malująca obraz prezentujący dom.

Domena nTLD czy domena .pl – jaki adres wybrać?

Domena jest niezbędnym elementem każdej strony internetowej oraz poczty e-mail. To właśnie ona definiuje pod jakim adresem prowadzona będzie działalność w sieci. Domeny podzielić możemy na kilka grup.

  1. Najpopularniejszymi są domeny narodowe – czyli powiązane z konkretnymi krajami (np. .pl, .de, .cz) oraz domeny globalne – nie wskazujące na konkretną lokalizację (.com, .net).
  2. Drugą grupą są wspomniane domeny nTLD, które doskonale profilują rodzaj prowadzonej działalności. Nie są one związane z żadnym krajem, a wyłącznie z cechą prowadzonej przez Ciebie firmy. Ze względu na mnogość rozszerzeń nTLD znalezienie pasującej końcówki jest bardzo łatwe.

Pod względem technicznym domeny nTLD działają tak samo jak domeny .eu, .com czy polskie (np. .pl, .com.pl), dzięki czemu pełnią one coraz częściej rolę głównego adresu strony internetowej lub poczty elektronicznej. Dzięki niestandardowym rozszerzeniom świetnie sprawdzają się zarówno jako domena na rynek polski, jak i zagraniczny.

Jaką domenę wybrać dla firmy w branży artystycznej?

Branża artystyczna nie musi narzekać na brak dopasowanych domen nTLD. Na rynku dostępnych jest wiele rozszerzeń pasujących do różnych zawodów artystycznych. Wśród nich znaleźć można ciekawe adresy np. dla fotografów, firm studyjnych, projektantów graficznych lub rzemieślników. Jaki adres wybrać?

Uniwersalna domena dla artystów – .art

Domena o najszerszym znaczeniu. Możesz wybrać ją niezależnie od konkretnej dziedziny swojej działalności. Świetnie sprawdzi się dla całego przekroju branży. Aby stworzyć ciekawy adres dodaj do niej po prostu swoje nazwisko lub nazwę firmy.

Kliknij poniższy przycisk, aby sprawdzić, czy Twój preferowany adres domeny z końcówką .art jest dostępny:

Domena dla studia – .studio

Kolejna domena o bardzo szerokim zastosowaniu. Jak sama nazwa wskazuje, jest ona świetnym wyborem, jeżeli prowadzisz studio. A te przecież nie musi kojarzyć się od razu z fotografią. Studia filmowe, tatuażyści lub wizażyści również skorzystają z tego rozszerzenia i znajdą ciekawą, wolną domenę dla siebie.

Sprawdź, czy Twoja domena .studio jest wciąż dostępna:

Domena dla miłośników fotografii – .photos i .pictures

Obie te domeny mają podobne zastosowanie. Są skierowane do wszystkich osób zajmujących się fotografią, a także retuszem lub renowacją zdjęć. Dla miłośników galerii ze zdjęciami ciekawym pomysłem może być dodanie nazwy lokalizacji, która wraz z końcówką będzie kojarzyć się z fotografiami z konkretnego zakątka Ziemi.

Prowadzisz studio fotograficzne? Poznaj dostępne nazwy dla rozszerzenia .photos:

Artysta fotograf robiący sesję zdjęciową z modelkami

Adres internetowy dla projektantów – .design

Domena skierowana dla wszystkich miłośników projektowania i przelewania pomysłów na grafikę lub fizyczny przedmiot. Projektujesz ubrania, wnętrza, przedmioty użytku codziennego, a może ogrody lub edytujesz/wymyślasz grafikę dla firm – końcówka .design pomoże Ci stworzyć świetny adres dla działalności w sieci.

Kochasz modę i chcesz wyróżnić się na rynku ciekawym adresem? Poszukaj domeny .design:

Jak zarejestrować domenę dla artystów?

Rejestracja domeny jest szybka i przyjemna. Zrobisz to za pomocą wyszukiwarki wolnych domen np. w home.pl. Kliknij na poniższy obrazek i znajdź swój preferowany adres, związany z branżą artystyczną:

Wyszukiwarka domen dla branży nieruchomości

Chcesz sprawdzić, jak szeroka jest oferta domen nTLD? W poniższych poradnikach znajdziesz inne propozycje dla różnych branż: