Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Domeny dla branży artystycznej – jak wybrać odpowiedni adres internetowy?

Domeny dla branży artystycznej – jak wybrać odpowiedni adres internetowy?

Branża artystyczna jest bardzo szeroka, ponieważ możemy do niej zakwalifikować wiele różnych, często dosyć odległych od siebie zawodów. Począwszy od aktorów i tancerzy, poprzez fotografów, grafików i projektantów, aż po kuratorów i krytyków sztuki. Niezależnie od tego czym dokładnie się zajmujesz, świetnym sposobem na pokazanie siebie, swojego portfolio, a także oferty usług jest strona internetowa wraz z przykuwającą uwagę nazwą domeny.

Jak dobrze wybrać adres internetowy dla artysty w zależności od tego co robi, jakie są jego narzędzia pracy i jakim językiem komunikuje się z klientami? Domeny nTLD są w tym przypadku najlepszą alternatywą dla uniwersalnej końcówki .pl, która kojarzyć się może z dowolnym biznesem w Polsce.

Domena nTLD czy domena .pl?

Domena jest niezbędnym elementem każdej strony internetowej oraz poczty e-mail. To właśnie ona definiuje pod jakim adresem prowadzona będzie działalność w sieci. Domeny podzielić możemy na kilka grup. Najpopularniejszymi są domeny narodowe – czyli powiązane z konkretnymi krajami (np. .pl, .de, .cz) oraz domeny globalne – nie precyzujące konkretnej lokalizacji (.com, .net). Kolejną grupą są wspomniane domeny nTLD, które doskonale profilują rodzaj prowadzonej działalności. Nie są one związane z żadnym krajem, a wyłącznie z cechą prowadzonej przez Ciebie firmy. Ze względu na mnogość rozszerzeń nTLD znalezienie pasującej końcówki jest bardzo łatwe.

Pod względem technicznym domeny nTLD działają tak samo jak domeny .eu, .com czy polskie (np. .pl, .com.pl), dzięki czemu pełnią one coraz częściej rolę głównego adresu w sieci dla firmy. Dzięki niestandardowym rozszerzeniom adresy nTLD świetnie sprawdzają się zarówno jako domena na rynek polski, jak i zagraniczny.

Jaką domenę wybrać dla firmy w branży artystycznej?

Branża artystyczna nie musi narzekać na ofertę domen nTLD. Na rynku dostępnych jest wiele rozszerzeń pasujących do różnych zawodów artystycznych. Wśród nich znaleźć można ciekawe adresy np. dla fotografów, firm studyjnych lub projektujących grafikę lub ubrania. Jaki adres wybrać?

Uniwersalna domena dla artystów – .art

Domena o najszerszym znaczeniu. Możesz wybrać ją niezależnie od konkretnej dziedziny swojej działalności. Świetnie sprawdzi się dla całego przekroju branży. Aby stworzyć ciekawy adres dodaj do niej po prostu swoje nazwisko lub nazwę firmy.

Domena dla studia – .studio

Kolejna domena o bardzo szerokim zastosowaniu. Jak sama nazwa wskazuje, jest ona świetnym wyborem, jeżeli prowadzisz studio. A te przecież nie musi kojarzyć się od razu z fotografią. Studia filmowe, tatuażyści lub wizażyści również skorzystają z tego rozszerzenia i znajdą ciekawą, wolną domenę dla siebie.

Domena dla miłośników fotografii – .photos i .pictures

Obie te domeny mają podobne zastosowanie. Są skierowane do wszystkich osób zajmujących się fotografią, a także retuszem lub renowacją zdjęć. Dla miłośników galerii ze zdjęciami ciekawym pomysłem może być dodanie nazwy lokalizacji, która wraz z końcówką będzie kojarzyć się z fotografiami z konkretnego zakątka Ziemi.

Adres internetowy dla projektantów – .design

Domena skierowana dla wszystkich miłośników projektowania i przelewania pomysłów na grafikę lub fizyczny przedmiot. Projektujesz ubrania, wnętrza, przedmioty użytku codziennego, a może ogrody lub edytujesz/wymyślasz grafikę dla firm – końcówka .design pomoże Ci stworzyć świetny adres dla działalności w sieci.

Jak zarejestrować domenę nTLD?

Rejestracja domeny nTLD jest szybka i przyjemna. Zrobisz to za pomocą wyszukiwarki wolnych domen w home.pl. Kliknij na poniższy obrazek i znajdź swój wymarzony adres w sieci:

Wyszukiwarka domen dla branży nieruchomości

A jeżeli masz już na oku domenę dla swojej strony internetowej to warto wziąć pod uwagę również dodatkowe funkcjonalności, które zwiększą jej bezpieczeństwo:

  • wsparcie dla protokołu HTTP/3 (QUIC) – w ten sposób Twoja strona (i domena jednocześnie) skorzysta z nowoczesnych mechanizmów do szyfrowania połączenia. Dzięki temu użytkownicy i ich dane np. przekazywane w formularzu kontaktowych będą w pełni bezpieczne.
  • funkcja DNSSEC dla domen internetowych – dzięki niej cyberprzestępcy nie będą w stanie podjąć próby przekierowania ruchu z serwerów DNS na podmienioną, sfałszowaną witrynę.
  • ochrona WAF – Web Application Firewall – strony internetowe działają dzięki różnym aplikacjom (np. WordPress, Joomla), a ich luki programistyczne mogą ułatwić cyberprzestępcom włamanie na stronę WWW i dokonanie zmian. WAF działa w czasie rzeczywistym i chroni serwis przed próbą włamania oraz blokuje potencjalne ataki z wykorzystaniem metod SQL Injection, XSS i wielu innych.

Chcesz sprawdzić, jak szeroka jest oferta domen nTLD? W poniższych poradnikach znajdziesz inne propozycje dla różnych branż: