Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Kiedy koniec wsparcia technicznego Internet Explorer? Microsoft wycofuje swoją przeglądarkę

Kiedy koniec wsparcia technicznego Internet Explorer? Microsoft wycofuje swoją przeglądarkę

Internet Explorer jest jedną z najstarszych, wciąż używanych przeglądarek internetowych. Microsoft ogłosił, że wsparcie dla niej zostanie zakończone. Kiedy Internet Explorer przestanie być wspierany i co to oznacza dla użytkowników systemu Windows 10?

Kiedy Internet Explorer przestanie być wspierany?

Od 25 lat Internet Explorer dostępny jest na każdym systemie operacyjnym Microsoft, jednak zmieniający się krajobraz internetu wymaga także zmian w oprogramowaniu. Starzejąca się przeglądarka już dawno wypadła z łask większości użytkowników Windows i została głównie zastąpiona przez Google Chrome i Firefox. Microsoft nawet stworzył nową, własną przeglądarkę opartą o silnik Chromium – Microsoft Edge.

Ze względu na postęp technologiczny i coraz częstsze zagrożenia bezpieczeństwa, spowodowane przestarzałą technologią, Microsoft zdecydował się na wycofanie wsparcia dla Internet Explorer z Windows 10.

„Ogłaszamy, że przyszłość Internet Explorer na Windows 10 jest w Microsoft Edge. Aplikacja Internet Explorer 11 zostanie wycofana i utraci wsparcie techniczne 15 czerwca 2022 roku, dla wybranych wersji Windows 10.”

Sean Lindsay, menadżer programu Microsoft Edge

Wersja Long-Term Servicing Channel (LTSC) Windows 10 będzie wciąż posiadać Internet Explorera w zestawie swoich narzędzi, lecz wszystkie wersje konsumenckie, jak Windows 10 Home i Windows 10 Pro, zakończą wsparcie. Prawdopodobnie w czerwcu 2022 lub w poprzedzających miesiącach, Windows nie będzie już instalował nowej przeglądarki podczas świeżej instalacji systemu.

Dowiedz się więcej o Microsoft Edge.

Co koniec Internet Explorera oznacza dla użytkowników Windows i Office 365?

Zakończenie wsparcia dla Internet Explorer, wbrew pozorom, już trwa od jakiegoś czasu. W zeszłym roku Microsoft zablokował możliwość korzystania z komunikatora Teams z poziomu starzejącej się przeglądarki. Gigant z Redmond planuje też uniemożliwić korzystanie z innych usług Microsoft 365 jeszcze w tym roku. Jeśli korzystasz z Internet Explorera, od 17 sierpnia nie będziesz już mógł zalogować się do Office 365, OneDrive, Outlook oraz innych chmurowych usług Microsoft 365.

Jeśli Twoja organizacja używa starych bibliotek (np. ActiveX) lub stron internetowych, które wymagają dostępu z poziomu Internet Explorer, możesz skorzystać z Microsoft Edge z trybem IE. Dzięki niemu, stare strony internetowe mogą działać w nowej, bezpieczniejszej przeglądarce, stworzonej na silniku Chromium. Microsoft obiecuje, że będzie wspierał Tryb IE w Edge przynajmniej do 2029 roku.