Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Windows 365 już dostępny. Jak działa system komputerowy w chmurze?

Windows 365 już dostępny. Jak działa system komputerowy w chmurze?

Microsoft wprowadzając narzędzia Office do chmury Microsoft 365 umożliwił firmom i ludziom na całym świecie nowy sposób pracy. Gigant z Redmond zdecydował się jednak na kolejny krok, czyli chmurową wersję systemu Windows. Dostęp do wszystkich plików, dokumentów, aplikacji z dowolnego urządzenia? Brzmi kusząco, zwłaszcza w momencie, gdy Twój biznes jest mobilny. Sprawdź, jak wygląda i działa Windows 365.

Cały komputer w chmurze – czym jest Windows 365?

Tak, dobrze przeczytałeś – Microsoft umieścił w chmurze cały Windows. Windows 365 to nowe rozwiązanie, dzięki któremu nie jesteś w żaden sposób ograniczony do korzystania z zainstalowanego systemu na posiadanym laptopie, komputerze stacjonarnym lub tablecie. Wystarczy uruchomić przeglądarkę internetową i…zalogować się do usługi. Jest to tak naprawdę maszyna wirtualna, lecz funkcjonuje ona w 100% w chmurze i nie zużywa zasobów Twojego urządzenia.

Strumieniowanie systemu odbywa się poprzez wspomnianą wyżej przeglądarkę, aczkolwiek dostępna jest również alternatywny sposób w postaci aplikacji Remote Desktop w systemie Windows. Warto dodać, że z usługi Windows 365 korzystać już mogą użytkownicy pracujący na co dzień na systemach MacOS, Linux, Android czy iPadOS.

Jak wygląda kwestia dystrybucji i dostępności Windows 365? Microsoft postarał się uprościć ten mechanizm i umożliwia zakup usługi w 2 wersjach: Windows 365 Business oraz Enterprise. Drugim aspektem jest moc wirtualnej maszyny i tu użytkownik otrzymuje aż 12 różnych konfiguracji. Różnią się one procesorami, pojemnością pamięci RAM i rozmiarem dysku.

Do kogo skierowany jest Windows w chmurze?

Biorąc pod uwagę fakt, że wirtualizacja systemów istnieje od dawna i jest używana przez firmy oraz użytkowników domowych – oferta Windows 365 na pierwszy rzut oka nie wydaje się przełomem technologicznym. Sam Microsoft oferował już taką możliwość na swojej platformie Azure za pomocą aplikacji Virtual Desktop. Gdzie tkwi haczyk?

Windows 365 wyróżnia się od konkurencji i rozwiązań lokalnych łatwością konfiguracji i wygodą zarządzania wirtualnymi komputerami. Firmy, które wcześniej nie korzystały z wirtualnych maszyn, mogą niemal od razu rozpocząć pracę w wirtualnym środowisku Windows. I to bez konieczności instalacji, czy konfiguracji zabezpieczeń. Użytkownik końcowy otrzymuje po prostu gotowy system do pracy za pomocą przeglądarki internetowej.

Zarządzanie komputerami Windows 365

Niezależnie od poziomu zaawansowania i doświadczenia z systemami w chmurze, firmy korzystające z Windows 365 mogą w przeciągu kilku minut stworzyć nowe wirtualne urządzenie i przypisać je do pracownika. Jest to świetne rozwiązanie w sytuacji, gdy przedsiębiorstwo pracuje w trybie zdalnym lub hybrydowym. System uruchomiony na wirtualnej maszynie przyśpiesza okres wdrożenia nowego pracownika (co eliminuje np. konieczność zakupu, instalacji i wydania sprzętu przez zespoły techniczne).

Innym przykładem zastosowania Windows 365 jest obszar testów oprogramowania – dzięki systemowi w chmurze firma może na bieżąco weryfikować jakość swojego oprogramowania.

Gdzie kupić dostęp do Windowsa 365?

Jeśli poszukujesz elastycznego sposobu na pracę z wirtualnymi komputerami na systemie Windows, skorzystaj z oferty Windows 365 w home.pl. Wybierz wariant, który spełnia twoje wymagania i przenieś swój komputer do chmury.