Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Facebook Protect – co to jest, jak działa, blokada konta

Facebook Protect – co to jest, jak działa, blokada konta

Wraz z początkiem grudnia 2021 roku niektórzy użytkownicy Facebooka w Polsce otrzymali w aplikacji na telefonie powiadomienie o konieczności aktywacji funkcji „Facebook Protect”. Zrodziło to wiele pytań o konieczność włączenia tej opcji, bo sama informacja pojawiła się bez zapowiedzi i zawierała również groźbę o potencjalnej blokadzie konta. Czym jest Facebook Protect i czy rzeczywiście rezygnacja z tej funkcjonalności skończy się wyłączeniem dostępu do Facebooka?

Czym jest Facebook Protect?

Facebook od wielu lat walczy z atakami hakerskimi na platformę, a także konta użytkowników. Ze względu na rosnące zasięgi social media oraz udział Facebooka w życiu codziennym, serwis wziął sobie uwagi specjalistów od bezpieczeństwa mocno do serca. Już w 2019 roku, z okazji wyborów w Stanach Zjednoczonych, wystartował z nowym projektem ochrony kont, które są potencjalnym celem cyberprzestępców.

Nie jest więc to nowość w zakresie działania samej aplikacji, aczkolwiek w dalszym ciągu dotyczy tylko wybranych użytkowników tj.:

 • administratorzy stron o dużym zasięgu i aktywności w social media
 • właściciele kont reklamowych z reklamami politycznymi, społecznymi oraz biznesowymi (z dużymi wydatkami – Facebook nie precyzuje o jakie kwoty chodzi)
 • użytkownicy, którzy prowadzą profile potwierdzone/zweryfikowane jako artysta, polityk, osoba publiczna
 • użytkownicy z grupy narażonej na ataki hakerskie (np. dziennikarze)

Oczywiście do powyższej puli mogą dołączać również inne konta, ale w swojej komunikacji Facebook skupia się na powyższych typach użytkowników.

Użytkownicy, którzy otrzymają komunikat, muszą aktywować nowe zabezpieczenia (nawet jeśli mieli je włączone wcześniej w ustawieniach). W przeciwnym razie ich konta zostaną zablokowane.

Komunikat o włączeniu Facebook Protect

Wiadomość o konieczności aktywacji Facebook Protect pojawi się przy uruchomieniu aplikacji Facebook na telefonie z Androidem lub iOS. Nieważne, czy byłeś już wcześniej do niej zalogowany lub dopiero się logujesz. Nie musisz również od razu włączać tej funkcji. Przeglądanie postów będzie dalej możliwe (okienko z komunikatem możesz zamknąć). Pamiętaj jednak, że od momentu wprowadzenia usługi na Twoim koncie masz 15 dni, aby tę funkcję włączyć.

Treść komunikatu Facebook Protect prezentuje się tak:

Twoje konto może być potencjalnie odwiedzane przez znacznie większą liczbę osób niż w przypadku przeciętnego użytkownika Facebooka. Hakerzy często atakują konta o dużej liczbie obserwujących, zawierające ważne strony lub istotne dla społeczności. Aby ułatwić ochronę przed tymi ukierunkowanymi atakami, wymagamy włączenia tego zaawansowanego programu zabezpieczeń.

Komunikat Facebook Protect w aplikacji
Komunikat Facebook Protect po wejściu do aplikacji Facebooka.

Jak działa Facebook Protect?

Głównym zadaniem funkcjonalności Facebook Protect jest weryfikacja, czy dane konto jest zabezpieczone w odpowiedni sposób. Przykładowo, serwis w ramach nowej polityki ochrony oferuje różne metody na zabezpieczanie konta. Facebook Protect skupia się na 3:

 • odpowiednie silne i unikalne hasło – jeśli jest za słabe, za krótkie lub słownikowe, to otrzymasz odpowiedni monit wymagający nadania nowego hasła
 • uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA) – jeżeli nie masz aktywowanej, dodatkowej warstwy ochrony to Facebook wyświetli ci informację o konieczności aktywacji podwójnej weryfikacji przez SMS/token.
 • powiadomienie o logowaniach – domyślnie ta opcja na kontach Facebooka była wyłączona, ale od teraz pełni ważną rolę w programie Facebook Protect. Uruchomienie powiadomień spowoduje, że przy nieudanej próbie logowania (np. w wyniku złego hasła lub bez weryfikacji 2FA) otrzymasz odpowiedni email z informacją.

Jeżeli któraś z powyższych opcji będzie wyłączona – Facebook poprosi o jej włączenie. Dotycz to również hasła, które zmienisz od razu za pośrednictwem Facebook Protect. Warto to zrobić korzystając np. z menadżera haseł.

Facebook chwali się również bardziej zaawansowaną ochroną takich kont, aczkolwiek nie informuje dokładnie o jaki typ ochrony tutaj chodzi i na jakiej zasadzie to działa (zapewne jest to spowodowane względami bezpieczeństwa).

Konfiguracja Facebook Protect
Szczegóły zabezpieczeń w Facebook Protect.

Powyższej zmianie poddano najpierw profile narażone na ataki hakerskie (np. popularne ataki z wykorzystaniem Messengera). Facebook zmodyfikował również kwestię użytkowania takich kont i wprowadził nowe zasady. W pierwszej kolejności administratorzy powinni w ustawieniach konta uzupełnić dane dotyczące kraju zamieszkania. Ponadto strony i konta reklamowe muszą być prowadzone z profili rzeczywistych, z imieniem i nazwiskiem.

Kiedy otrzymam funkcję na swoim koncie?

Pierwsi użytkownicy z Polski otrzymali tę funkcję na początku grudnia 2021 roku i zapewne ich liczba systematycznie zwiększy się w 2022 roku. Serwis nie poinformował jednak, kiedy ma to się dokładnie stać, aczkolwiek nie można wykluczyć różnych scenariuszy tj. masowa aktywacja Facebook Protect dla całego świata. Z pewnością twórcy aplikacji będą o tym decydować w oparciu o pozyskane dane, potwierdzające skuteczność zabezpieczeń.

Jak włączyć Facebook Protect?

Jeżeli z jakichś powodów wyłączyłeś/aś powiadomienie i chcesz wrócić do konfiguracji tej funkcji – przejdź w aplikacji do Ustawień, a następnie Ustawienia i prywatność->Ustawienia->Konto->Hasło i zabezpieczenia. Facebook Protect będzie wyszczególniony na samej górze i kliknięcie w opcję uruchomi proces zabezpieczania konta.

Ustawienie zabezpieczeń Facebook Protect w aplikacji
Ustawienia zabezpieczeń w aplikacji Facebook.

Jak wyłączyć Facebook Protect na koncie?

Wyłączenie nie jest możliwe. Facebook Protect jest obligatoryjny i wymagany na kontach, które otrzymały tę opcję. Jeżeli nie aktywujesz tej funkcji w ciągu 15 dni od otrzymania powiadomienia, wówczas dostęp do Twojego konta zostanie zablokowany. W takim przypadku musisz skontaktować się z pomocą techniczną serwisu w celu podjęcia dalszych kroków.

Jak odblokować konto na Facebooku?

Blokada konta, również w wyniki niedostosowania go do wymagań Facebook Protect, jest bardzo problematyczna kiedy prowadzisz stronę lub profil publiczny. Jak w tej sytuacji odblokować dostęp (zdjąć blokadę)? Pomocna w tym przypadku jest oficjalna instrukcja Facebooka, która pomaga osobom w skontaktowaniu się z pomocą techniczną.

Kroki, jakie należy podjąć w tym przypadku to:

 • Uzupełnienie formularza z prośbą o zdjęcie blokady konta – jest to ważne, ponieważ jest to dedykowany formularz pod właśnie takie zgłoszenia
 • Dodanie do formularza informacji potrzebnych do identyfikacji użytkownika – email lub telefon, a także imię i nazwisko
 • Załączenie skanu/zdjęcia dowodu tożsamości – pamiętaj, aby ukryć takie dane jak numer dowodu (np. edytując zdjęcie w programie graficznym)
 • Poczekaj na odpowiedź pomocy technicznej – czas odpowiedzi może wynieść nawet kilka dni.

Po pomyślnej weryfikacji dostęp do konta zostanie aktywowany, a Ty otrzymasz kolejną szansę na aktywację zabezpieczeń.

Jaki jest powód blokady konta na Facebooka?

Zablokowanie konta na Facebooku jest ściśle związane z regulaminem serwisu i nie musi wcale dotyczyć wykonywanej aktywności. Co więcej, serwis może konto zablokować prewencyjnie, do czasu wyjaśnienia sprawy przez pomoc techniczną. Do najczęściej podawanych powodów blokady należą:

 1. Łamanie zasad społeczności w kontekście publikowanej treści tj. posty, filmy, transmisje live, które są niezgodne regulaminem serwisu.
 2. Korzystanie z profilu, na którym znajduje się fałszywe imię, nazwisko lub inne dane osobowe.
 3. Korzystanie z serwisu w celach podszycia się pod innych użytkowników.
 4. Nękanie użytkowników, nawoływanie do przemocy lub innych czynności, które podlegają pod prawo karne;
 5. Spamowanie, publikacja nadmiernej ilości treści uznawanej za nieprzydatną (np. w grupach).
 6. Publikowanie ofert, w których przedmiotem handlu są leki, marihuana (lub inne miękkie narkotyki), broń palna lub gatunki zwierząt zagrożone wyginięciem. Szczegółową listę takich towarów znajdziesz w regulaminie.
 7. Publikacja treści drastycznych (nie tylko w formie zdjęć), postów prezentujących np. śmierć osoby (wbrew woli rodziny).
 8. Publikacja, udostępnianie treści o charakterze pornograficznym. Materiały pokazujące nagość mogą mieć ograniczony charakter (np. ukazanie rzeźby lub obrazów w formie artystycznej).
 9. Współdzielenie jednego konta przez wielu użytkowników (nie mylić z administrowaniem stroną).
 10. Rejestracja nowego konta na nierzeczywiste dane np. tymczasowy adres email. Blokada następuje do czasu wyjaśnienia sprawy i przesłania skanu dowodu tożsamości.

Do powyższej listy od grudnia 2021 roku należy również dodać konieczność aktywacji Facebook Protect na koncie, które otrzymało dostęp do funkcji i pełni ważną rolę np. w zarządzaniu firmą na Facebooku.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo konta na Facebooku?

O ile sam Facebook Protect jest ciekawą inicjatywą platformy social media, to jednak warto zadbać o bezpieczeństwo we własnym zakresie. Nie zaszkodzi więc stosować kilku uniwersalnych, sprawdzonych zasad:

 1. Nie klikaj w podejrzane linki, zwłaszcza wysyłane przez nieznajomych za pomocą Messengera. Może to spowodować zawirusowanie smartfonu i kradzież loginów oraz haseł.
 2. Regularnie zmieniaj hasło do kont social media (nie tylko do Facebooka). Korzystaj z menadżera haseł, w którym stworzysz unikalne, trudne do złamania hasła. Nawet w przypadku „wycieku” danych problem będzie dotyczyć jednego konta i za pomocą tego narzędzia nadasz nowe, unikalne hasło.
 3. Nawet jeżeli nie masz jeszcze funkcji Facebook Protect – nie czekaj, tylko korzystaj z dostępnych metod zabezpieczania konta.
 4. Traktuj swoje konto na Facebooku jako dostępne publicznie – to, że nie prowadzisz firmy z wielomilionowym zyskiem lub nie administrujesz profilem z setkami tysięcy obserwatorów, nie oznacza, że nie jesteś celem hakerów. Ataki organizowane przez cyberprzestępców są bardzo często realizowane globalnie.
 5. Coraz więcej urządzeń mobilnych pada ofiarą ataków ransomware lub phishingu. Dlatego wyposaż swój smartfon w antywirusa, który chroni przed tymi zagrożeniami.