Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jaki antywirus wybrać na Macbooka?

Jaki antywirus wybrać na Macbooka?

Posiadasz Macbooka i uważasz, że nie grozi Ci zawirusowanie urządzenia? To może być złudne uczucie. Faktycznie, klienci firmy Apple nie są jeszcze oczkiem w głowie hakerów, ale nie będzie to trwało wiecznie. Dlatego zamiast leczyć, lepiej jest zapobiegać. W zwiększeniu skuteczności w walce z cyberzagrożeniami pomogą Ci antywirusy na system macOS. Które z nich warto wybrać?

Czy Macbooki są narażone na wirusy? 

Urządzenia z systemem operacyjnym firmy Apple uchodzą w branży za jedne z najbardziej bezpiecznych i przystępnych dla użytkownika. Nie oznacza to jednak, że opierają się wszystkim zagrożeniom sieciowym. Około 6% wszystkich infekcji w 2023 roku odkryto właśnie na laptopach z macOS (źródło – raport Elastic Security Labs). I choć nie jest to duża liczba w porównaniu do Windowsa, to jednak daje ona do zrozumienia, że Macbook nie jest niezawodny pod kątem bezpieczeństwa.  

Mniejszy udział w atakach hakerskich zawdzięczają nie tylko innej strukturze systemu (która utrudnia wprowadzanie zmian), ale także mniejszej popularności w porównaniu do komputerów z Windows. Przestępcy wciąż celują w większe grupy użytkowników, a znane wszystkim “okienka” Microsoftu są bardziej rozpoznawalne. 

Macbooki mogą być jednak podatne na inne formy ataku. Zaliczają się do nich: 

 • Spyware – to oprogramowanie szpiegujące, które monitoruje aktywność użytkownika. Spyware działa po cichu, dlatego trudno go wykryć na pierwszy rzut oka. Jednym z bardziej znanych zagrożeń tego typu był wirus Cuckoo, który podstawiał fałszywe ekrany logowania i kradł w ten sposób dane. 
 • Adware – rodzaj szkodliwego oprogramowania, które spamuje użytkownika reklamami w różnych miejscach, a ich kliknięcie może przekierować Cię do fałszywych stron internetowych podszywających się pod banki, firmy kurierskie lub sklepy online. Wśród użytkowników Macbooka był ostatnio znany przypadek kampanii adware o nazwie AdLoad. Co ciekawe, zagrożenia ze strony AdLoad zintensyfikowały się również po…. aktualizacji zabezpieczeń systemu przez Apple. 
 • Ransomware – wyjątkowo groźny i problematyczny rodzaj ataku, który szyfruje zawartość dysków twardych i żąda od użytkownika okupu (najczęściej pod postacią kryptowalut) pod pretekstem przekazania później hasła do odszyfrowania. Jeszcze do niedawna ransomware był uznawany za nierealne zagrożenie dla posiadaczy Macbooków, ale zmieniło się to w 2023 roku, kiedy wykryto pierwsze tego typu oprogramowanie o nazwie Lockbit

Oczywiście powyższe przykłady (już udokumentowane) nie są jedynymi, które wpływają na bezpieczeństwo systemu macOS. Użytkownik Macbooka może być bowiem podatny na ataki socjotechniczne, wykorzystujące podstawione strony internetowe, a także wadliwe działanie popularnych aplikacji, które wykradają część danych z przeglądarki. 

Co to oznacza? O ile sam macOS jest bardziej bezpieczny od Windowsa lub Androida, tak nie należy tracić czujności – wciąż istnieją realne zagrożenia, które czyhają na użytkowników tego systemu operacyjnego.

Masz Macbooka? Jesteś bardziej bezpieczny, ale i tak ryzyko infekcji dalej jest obecne. 

Czy Macbook posiada wbudowany antywirus? 

Laptopy z macOS mają dostęp do kilku zintegrowanych warstw ochrony, zaprojektowanych przez firmę Apple. Należą do nich: 

 • XProtect – to podstawowa funkcja ochrony przypominająca antywirusa, działa w tle i w ten sposób wychwytuje potencjalne zagrożenia. 
 • Malware Removal Tool (MRT) – działa we współpracy z XProtect, albowiem to, co zostanie zakwalifikowane jako zagrożenie dla urządzenia, MRT postara się usunąć. Apple stara się aktualizować tę aplikację, ponieważ jest ona kluczowa dla bezpieczeństwa systemu. 
 • Gatekeeper – ta opcja służy do blokowania nieuatoryzowanych aplikacji, które mogą zaszkodzić systemowi. 
 • App Sandbox – to funkcja, która naśladuje rozwiązania z komercyjnych antywirusów, ponieważ pozwala na uruchomienie aplikacji w odrębnym środowisku (tzw. Piaskownicy) z mocno ograniczonym dostępem do zasobów systemu. W ten sposób aplikacja nie powinna wyrządzić większych szkód, nawet jeśli jest groźna. 

Można więc uznać, że Macbook jest w pewnym stopniu chroniony, ale nie jest to w 100% skuteczna blokada przed wirusami lub innymi rodzajami zagrożeń. Dla przykładu – nie znajdziemy w nim rozbudowanej ochrony w czasie rzeczywistym, narzędzi do obsługi bankowości elektronicznej, jak również ochrony kamery internetowej.

Jest to o tyle ważne, ponieważ macOS raz na jakiś czas jest poprawiany pod kątem występujących w nim luk bezpieczeństwa. Na przykład w 2022 roku odnotowano w nim 2 poważne błędy, umożliwiające hakerom przejęcie kontroli nad urządzeniem. 

Po czym poznać, że komputer Mac został zawirusowany? 

Po czym poznać, że urządzenie mobilne z macOS może być zainfekowane szkodliwym oprogramowaniem? Wbrew pozorom namierzenie źródła problemu nie jest tak łatwe w przypadku Macbooka. Przyjrzymy się jednak najczęstszym przypadkom:

 • Spowolnione działanie – jeżeli zauważasz, że typowe procesy związane z użytkowaniem zajmują więcej czasu, może to być pierwszy sygnał mówiący o obecności szkodliwego oprogramowania, które działa w tle.
 • Pojawiające się popupy i banery – w trakcie korzystania z internetu pojawiają Ci się nagle osobne okna z reklamami lub ekranami logowania do różnych kont social media? To może być związane z działaniem adware w tle.
 • Zainstalowane, nieznane aplikacje – na belce systemu widoczne są aplikacje, których nie kojarzysz? Ich podejrzane pochodzenie wymaga zbadania, czy w systemie nie zagościł wirus.
 • Przegrzewanie się – urządzenia elektryczne nagrzewają się, ale w przypadku laptopów układ chłodzenia powinien dbać o jak najniższą temperaturę obudowy oraz procesora. Niektóre wirusy działające w tle służą do cryptojackingu, czyli wykorzystania mocy urządzenia do kopania kryptowalut. Ten proces znacznie podnosi temperaturę podzespołów Macbooka.

Ważne – pamiętaj, że wszelkiego rodzaju wirusy, trojany czy malware uwielbiają pozyskiwać dostępy do kont email oraz social media. Jeżeli widzisz, że Twoje konto na Facebooku wysyła wiadomości do znajomych to warto skorzystać naszego poradnika na temat usuwania wirusów z Facebooka oraz Messengera.

Polecane antywirusy na Macbooka (macOS) 

Biorąc pod uwagę skalę oraz liczbę zagrożeń, Macbooki są bardziej bezpieczne od laptopów z Windowsem. Użytkownicy marki Apple mogą spać nieco spokojniej, aczkolwiek dodatkowa para oczu i czujność na pewno nie zaszkodzą. Jakie antywirusy mogą w tym pomóc? 

Norton 360 Standard 

Norton to czołowy dostawca rozwiązań do ochrony przed wirusami oraz innymi zagrożeniami. W usłudze Norton 360 Standard użytkownicy Macbooków znajdą skuteczny skaner antywirusowy w czasie rzeczywistym, ochronę przed ransomware czy opcję tworzenia kopii zapasowej w chmurze (10 GB). 

McAfee Internet Security 

Jeden z najbardziej popularnych antywirusów chroni również urządzenia Mac. W jego skład wchodzą liczne funkcje zabezpieczające dane użytkownika np. Menadżer haseł (przechowujący loginy i hasła w szyfrowanym skarbcu) czy wbudowany VPN do zmiany geolokalizacji adresu IP. McAfee Internet Security to antywirus na Mac warty polecenia.

ESET NOD32 Antivirus 

Jeden z najczęściej wybieranych antywirusów w Polsce, również w wersji na Macbooki. Łączy w sobie lata doświadczeń specjalistów pracujących nad nowymi funkcjami ochrony w kilkunastu ośrodkach na świecie, w tym w naszym kraju. W ESET NOD32 znajdziemy m.in. ochronę sieci Wi-Fi oraz ochronę przed atakami skryptowymi. 

Bitdefender Total Security 

Jeden z najbardziej kompletnych antywirusów, który zawiera wiele funkcji chroniących użytkowników (także tych korzystających z Macbooków) przed różnymi atakami. Bitdefender Total Security to m.in. ochrona przed phishingiem, ransomware oraz przejęciem kamery internetowej. Na dodatek użytkownik może w tym programie użyć opcji do trwałego niszczenia plików oraz Asystent Rodzica (przyda się, jeżeli chcesz zainstalować licencję na dodatkowym urządzeniu dziecka).