Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jak zabezpieczać firmowe urządzenia – porównanie MDM Office 365 z Microsoft Intune

Jak zabezpieczać firmowe urządzenia – porównanie MDM Office 365 z Microsoft Intune

Bezpieczeństwo firmowych urządzeń jest kluczowym elementem, chroniącym Twój biznes przed nieprzewidywalnymi sytuacjami. Dlatego nie warto zostawiać tej kwestii bez odpowiedniej opieki. Jeżeli korzystasz z usług chmurowych Microsoft, to z pewnością natknąłeś się na 2 sposoby zabezpieczania narzędzi – poprzez MDM Office 365 i Microsoft Intune. Czym różnią się oba rozwiązania?

Co to jest MDM Office 365?

MDM Office 365 (z ang. Mobile Device Management) jest zestawem funkcjonalności w ramach firmowych pakietów Office 365, dzięki którym administratorzy zarządzają bezpieczeństwem na urządzeniach mobilnych w firmie. Narzędzie posiada zintegrowany panel, w którym szybko i łatwo skonfigurujesz odpowiednie zasady użytkowania.

Sporym ułatwieniem dla administratorów IT, używających tego narzędzia, jest ograniczony zestaw funkcjonalności służących do ochrony urządzeń przed:

  • utratą danych,
  • uzyskiwania dostępu do chmur publicznych,
  • wykonywaniem zrzutów ekranu.
Schemat funkcji MDM Office 365
MDM dla Office 365 zawiera funkcje w trzech kategoriach: dostęp warunkowy, zarządzanie urządzeniami, selektywne czyszczenie.

Czym jest Microsoft Intune?

Microsoft Intune to platforma, w której dostępne są funkcje MDM i MAM (z ang. Mobile Application Management). W ten sposób administrator kontroluje dostęp do danych firmowych, nie tylko w usłudze Office 365, ale również we wszystkich aplikacjach dodanych do platformy Azure Active Directory. W przypadku skradzionych lub zgubionych urządzeń, MS Intune umożliwia zdalne wyczyszczenie urządzenia lub aplikacji.

Platforma MS Intune jest dystrybuowana na 3 sposoby:

Schemat Microsoft Intune.
MS Intune pozwala na integrację z aplikacjami również spoza środowiska Office 365.

MDM Office 365 i Microsoft Intune – różnice

Główna różnica między MDM dla Office 365, a usługą Intune polega na skali działania. MS Intune jest gotowe na ochronę urządzeń przy najbardziej wymagających scenariuszach. Nie ogranicza się tylko do konfiguracji konta w Office 365, ponieważ dotyka praktycznie każdego elementu w Active Directory i powiązanego z nim użytkownika.

Z logicznego punktu widzenia, Microsoft Intune będzie najlepszym wyborem w zakresie zarządzania urządzeniami i bezpieczeństwem firmy. Nie oznacza to jednak, że MDM Office 365 nie znajdzie zastosowania w biznesie. W przypadku mniejszych firm lub organizacji, które korzystają tylko z usługi Office 365, będzie to jak najbardziej funkcjonalne i wystarczające rozwiązanie. Pamiętaj jednak, że MDM dla Office 365 zapewnia tylko podstawowe zabezpieczenia dostępu do danych Office 365. Jeżeli Twoja firma poszerza swoje zasoby o kolejne elementy chmury Microsoft – zastanów się nad przejściem na Intune.

MDM w Office 365 to dobry punkt wyjścia dla każdej organizacji, która dopiero zaczyna wdrażać MDM. Aby jednak zapewnić pełne funkcje bezpieczeństwa i zarządzania, każda organizacja powinna rozważyć wdrożenie usługi Microsoft Intune, jeśli korzysta z aplikacji spoza środowiska Office.

Zaletą MDM Office 365 jest z pewnością cena, ponieważ usługa ta jest wliczona w licencję Microsoft Office 365. W przypadku platformy MS Intune wymagana jest dodatkowa opłata.

Poniższa tabela pomoże Ci jeszcze precyzyjniej określić różnice między MDM Office 365, a Microsoft Intune. Kliknij w nią, aby powiększyć grafikę.

Tabela porównująca MDM Office 365 i Microsoft Intune
Porównanie funkcjonalności MDM w Office 365 z MS Intune.

Jak uzyskać MDM Office 365 i Microsoft Intune?

Jeśli jesteś zainteresowany wdrożeniem usług dotyczących bezpieczeństwa firmowych urządzeń i aplikacji, zapoznaj się z ofertą Microsoft 365 w home.pl i skontaktuj się z dedykowanym specjalistą:

Na Twoje pytania odpowiedzą również pracownicy infolinii czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach 8-20, pod numerem +48 91 432 55 72.