W tłusty czwartek Polacy uwielbiają spożywać swoje ulubione smakołyki. Zazwyczaj królują wszelkiego rodzaju ciasta, faworki, tarty, ale jeden z nich jest szczególny. Pączek, bo o nim mowa, już na stałe wkradł się w nasze serca. W tym artykule poznasz przepis na trochę innego pączka – z mniejszą liczbą kalorii, bez smażenia, ale wciąż tak samo smacznego. Dzięki temu przygotujesz dla swojej rodziny smakowity, do tego zdrowy deser nawet na kilka dni.
Czym jest pączek?
Pączkiem nazywamy tradycyjny wyrób cukierniczy, który przypomina kształtem lekko spłaszczoną kulę z nadzieniem. Bazuje on na cieście drożdżowym, w związku z czym do jego przygotowania należy się odpowiednio przygotować m.in. poprzez wyrobienie ciasta i odstawienie go do wyrośnięcia. Najczęściej spotykane nadzienia w pączkach to wszelkiego rodzaju dżemy, konfitury, pasty oraz masła orzechowe.
Wygląd pączka jest charakterystyczny z 2 powodów. Po pierwsze, przez jego środek przebiega jasny pasek, który powstaje w wyniku smażenia obu stron w głębokim tłuszczu. Po drugie, na górze bardzo często można spotkać wszelkiego rodzaju dodatki: cukier puder, lukier, roztopiona czekolada lub małe kawałki owoców. Zdarzają się również pączki bez tego elementu.
Czy w tłusty czwartek trzeba zjeść pączka?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Według różnych źródeł pączki na polskich stołach pojawiły się już w XVI wieku, a pierwsze przepisy wskazywały, że były one podawane w formie słonej z mięsem. Nieco później serwowano wersje słodkie, z orzechami oraz lokalnymi owocami.
Według starej tradycji, kto nie skosztuje pączka w tłusty czwartek, dla tego najbliższy rok będzie pechowy. Z drugiej strony oprócz pączków w tłusty czwartek znajdziesz też w sklepach inne przysmaki (np. faworki). Jeżeli więc jesteś przesądny/przesądna – warto skosztować w ten dzień choćby jedną sztukę, jednakże nie jest to wymagane.
Idealny pączek bez smażenia – przepis
Czas na właściwy przepis – poznaj pączka od nieco innej strony, bez niepotrzebnego tłuszczu i smażenia. Te będziemy bowiem piec, co będzie miało swoje odzwierciedlenie w wyglądzie smakołyku – nie otrzymasz tutaj znanego z tradycyjnego pączka jasnego paska.
Ten pączek to również mniejsza liczba kalorii, więc nie będziesz mieć wyrzutów sumienia przy spożyciu większej liczby sztuk. Aczkolwiek pamiętaj, aby zostawić coś swoim bliskim. Ten przepis obejmuje wyrób około 12-14 pączków. Jeżeli wolisz mniejsze wymiary – z pewnością zbliżysz się nawet do 18-20 sztuk. Do dzieła!
Składniki na pączka (12-14 sztuk)
Składniki potrzebne do przygotowania idealnego pączka na tłusty czwartek:
- 50 g drożdży (z kostki),
- 150 ml ciepłego mleka lub wody,
- 400 g mąki pszennej pełnoziarnistej typ 1850 (ważne – przy wyższej wartości ciasto może nie urosnąć),
- 40 g otrębów orkiszowych lub owsianych (nie więcej – masa z ciastem będzie wtedy za ciężka),
- 4 jaja,
- 100 g roztopionego masła,
- 4-5 dużych łyżek miodu (alternatywnie 100 ml syropu z agawy lub 80 g ksylitolu).
Składniki na nadzienie – w zależności od tego, co wolisz, w tym przepisie możesz wybrać między 2 typami nadzienia dla tego przepisu:
- Paczka mrożonych owoców (np. truskawki, maliny, owoce leśne) – wrzuć je do miski, poczekaj aż staną się miękkie i odcedź je z nadmiaru wody.
- Orzechy nerkowca (2 opakowania) z tabliczką czekolady – wrzuć orzechy do wody na około 1 godzinę, poczekaj aż staną się miękkie. Odlej wodę i przygotuj rozpuszczoną w garnku czekoladę (możesz dolać do niej odrobinę mleka). Miękkie orzechy zmiksuj na masę i dodaj do nich rozpuszczoną czekoladę dokładnie mieszając. Krem czekoladowy będzie ci służył do nadziewania pączków.
Przygotowanie ciasta na pączki
Ciasto na pączki wymaga przygotowania tzw. rozczynu z drożdży. Przygotuj w misce posiekane, pokruszone drożdże i dodaj do nich ciepłe (ale nie gorące) mleko oraz 3-4 małe łyżki mąki. Zawartość miski wymieszaj (koniecznie drewnianą łyżką lub rączką). Odstaw pod przykryciem na około 15 minut, tak aby drożdże zaczęły swoją pracę.
W między czasie przygotuj w misce resztę mąki i dosyp do niej otręby. Dodaj element słodzący (miód, ksylitol lub syrop z agawy), a następnie roztopione masło i jajka. Na sam koniec wlej rozczyn i dokładnie wymieszaj, a następnie wyrabiaj ciasto. Jeżeli te będzie zbyt klejące, to dosyp mąki (ale nie za dużo). Dokładnie wyrabiaj dalej ciasto, aż uzyskasz w miarę zwartą kulę. Pozostaw całość pod przykryciem na około 2 godziny.
Formowanie pączków i pieczenie
Ciasto w tym czasie powinno zwiększyć swoją objętość. Wyjmij je z miski i podziel na kawałki (liczba zgodna z listą powyżej). Pamiętaj, że pączki jeszcze urosną, więc nie martw się jeśli zmieścisz je bez problemu w swojej dłoni.
Przystąp do nadziewania środka. Uformuj kawałek tak, abyś mógł za pomocą łyżki lub palca wcisnąć wybrane nadzienie do środka. Nie przesadzaj z ilością, ponieważ w trakcie pieczenia może ono częściowo wyciec (nie jest to błąd). Po dodaniu nadzienia zlep całość i ustaw na blaszce z papierem. Po uformowaniu wszystkich kawałków przykryj całość i zostaw na około 25-30 minut – pączki dzięki drożdżom jeszcze urosną.
Pieczenie pączków odbywa się w temperaturze 180-190 stopni przez 15-20 minut. Po tym czasie wyjmij je z piekarnika i poczekaj, aż przestygną.
Jedzenie w dostawie – alternatywa dla braku czasu
Pieczenie mniej kalorycznych pączków smażenie tych tradycyjnych zabiera niestety dużo czasu m.in. potrzebnego na przygotowanie ciasta oraz nadzienia. Jeżeli szukasz nietuzinkowych propozycji kulinarnych na tłusty czwartek (i nie tylko!), to rozważ zamówienie ulubionych łakoci z pobliskiej restauracji. Zrobisz to m.in. poprzez serwis pyszne.pl i dedykowaną do tego kategorię „Desery”.
Skorzystaj z zamówienia poprzez specjalny kupon podarunkowy pyszne.pl, dzięki czemu doładujesz swoje konto w serwisie bez konieczności dodawania karty płatniczej. Z kuponem nic nie tracisz, ponieważ niewykorzystane złotówki zostaną dla Ciebie na rzecz kolejnej transakcji. Sprawdź dostępne nominały kodów pyszne.pl:
Jak publikować przepisy na swoim blogu?
Dotarłeś do tego wpisu bo kochasz gotować? Sprawdź się w roli blogera kulinarnego, który chce pokazać światu swoje nieprzeciętne umiejętności. Założenie bloga jest dzisiaj bardzo łatwe i umożliwia dotarcie do szerokiego grona odbiorców. Czego potrzebujesz do publikacji swoich przepisów kulinarnych?
- Adresu domeny, który będzie unikalną nazwą dla Twojej strony internetowej, widoczne m.in. w wyszukiwarce Google. Domeny posiadają różne końcówki (rozszerzenia) i nie musisz dzisiaj decydować się od razu na adres z .pl. Pomyśl, jak atrakcyjnie możesz użyć domeny .bar, .cooking, .catering lub .diet (jeśli tworzysz przepisy oparte na diecie). Wszystkie końcówki znajdziesz w naszej wyszukiwarce domen internetowych.
- Oprogramowania/aplikacji do zbudowania strony WWW. Nie musisz znać się na programowaniu, skup się więc na gotowaniu. Proste i łatwe tworzenie stron jest dostępne m.in. w kreatorze home.pl, w którym po prostu dodasz metodą „przeciągnij & upuść” funkcję bloga i gotowe! Kolejne wpisy będą zawierać Twoje mistrzowskie dania, które poznają internauci.