Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Inwestycja w złoto – czym różni się złota sztabka od bulionowej monety?

Inwestycja w złoto – czym różni się złota sztabka od bulionowej monety?

Złoto od wieków wyzwala emocje i budzi podziw. Jest metalem ciężkim, łatwym w obróbce, praktycznie niezniszczalnym, a jego walory estetyczne przyciągają wzrok. Złoto sprawdza się jako aktywo inwestycyjne ze względu na dużą gęstość kapitału, jaką może pomieścić mała sztabka lub moneta.

Historia pokazuje, że inwestowanie w złoto świetnie sprawdzało się w niepewnych czasach, w których następowała utrata siły nabywczej pieniądza. Osoby, które zaczynają inwestować w złoto bardzo często pytają, co opłaca się bardziej – złota moneta czy sztabka? Z tego artykułu dowiesz się na czym polegają różnice między obiema formami inwestycji.

Jakie są formy inwestowania w złoto fizyczne?

Złoto inwestycyjne często nazywane również lokacyjnym, to fizyczny metal nabywany w celach inwestycyjnych jako lokata kapitału. Powszechną formą inwestowania w złoto fizyczne są monety i sztabki wykonane z czystego kruszcu. Stop o najczystszej zawartości złota to złoto 24-karatowe, oznaczane również jako próba 999,9. Złote monety i sztabki możemy spotkać najczęściej o gramaturze jeden uncji trojańskiej, czyli 31,1 gramów.

Do najbardziej popularnych form inwestowania w złoto fizyczne zaliczamy monety lokacyjne zwane również bulionowymi. Monety bulionowe są wybijane przez renomowane mennice i rozpoznawalne na całym świecie. Złota moneta lokacyjna posiada zazwyczaj wybitą zadeklarowaną wartość nominalną w walucie kraju emitenta oraz oznaczenie o wadze monety (najczęściej jedna uncja trojańska – 1 oz.). 

Nakład złotych monet bulionowych nie jest limitowany w przeciwieństwie do monet okolicznościowych czy kolekcjonerskich, ponieważ mają one na celu odwzorowanie jedynie wartości czystego kruszcu. Najbardziej rozpoznawane złote monety bulionowe to:

  • Amerykański Orzeł,
  • Kanadyjski Liść Klonowy,
  • Krugerrand,
  • Australijski Kangur,
  • Amerykański Bizon,
  • Wiedeński Filharmonik,
  • Britannia.

Złote sztabki lokacyjne są również powszechną formą inwestowania w złoto. Sztabki inwestycyjne  w odróżnieniu od monet nie posiadają oznaczenia nominału. Występują często w wagach wyższych niż jedna uncja. Sztabki zazwyczaj pozbawione są walorów estetycznych w odróżnieniu od złotych monet. Są wyrobem typowo technicznym, przeznaczonym dla jubilerów lub użycia w przemyśle.

Złote sztabki jako inwestycja
Przykład złotych sztabek do nabycia w formie inwestycji.

Ile kosztuje złota moneta lub sztabka?

Wśród inwestorów powiązanych z żółtym metalem popularne jest stwierdzenie, że na rynku złota nie ma okazji. Jest to prawda, ponieważ cena kruszcu kształtowana jest na rynku poprzez zasady popytu i podaży. Największą giełdą towarową na świecie jest Comex, na której dochodzi do zawierania transakcji na złoto poprzez kontrakty terminowe.

Czy cena kontraktu terminowego na złoto jest równa cenie złotej monety lub sztabki?

Nie. Na giełdach towarowych kształtowa jest tzw. cena SPOT, czyli rynkowa cena kruszcu. Złoto w postaci monet bulionowych i sztabek sprzedawane jest powyżej ceny SPOT. Wynika to z kosztów pośrednich związanych z wybiciem przez mennicę monety lub sztabki, transportu oraz marży handlowej dystrybutora.

Koszty monet bulionowych i sztabek

W przypadku złotej monety bulionowej cena wynosi zazwyczaj od 3 – 6% ponad cenę SPOT. Złota sztabka lokacyjna zawsze będzie tańsza niż moneta o tej samej gramaturze. Wpływ na to mają koszty produkcji, które w przypadku sztabek lokacyjnych są po prostu niższe. Proces produkcji sztabki polega na wlaniu rozgrzanego metalu do formy odlewniczej tzw. kokili. Nieskomplikowany proces produkcji oraz prosty design sztabki umożliwia jej zakup w zakresie od 2-4% powyżej ceny SPOT.

Przykład inwestycji w złoto -  moneta bulionowa z USA
Amerykańskie złoto w formie monety bulionowej. Źródło – usacoinbook.com

Jak sprawdzić autentyczność złotych monet i sztabek?

W przypadku złotych monet bulionowych weryfikacja autentyczności jest prosta nawet dla niedoświadczonego inwestora. Możemy skorzystać z linijki menniczej tzw. linijki Fischa, za pomocą której sprawdzimy prawidłowy rozmiar monety i jej wagę. Bardzo popularną metodą wśród inwestorów są również dostępne darmowe aplikacje na smartfony, które weryfikują złote monety poprzez dźwięk jaki one wydają po lekkim uderzeniu.

Mennice prześcigają się w zabezpieczeniach na swoich złotych monetach. Kanadyjska mennica wprowadziła zabezpieczenie w formie identyfikatora przypominającego małego liścia klonowego z rokiem produkcji, który jest widoczny przy użyciu lupy. W przypadku złotej Britanni producent zadbał o hologram na monecie, który w zależności od kąta spojrzenia na monetę przedstawia trójząb lub kłódkę. Australijska mennica Perth Mint, która produkuje monetę Australijski Kangur raz w roku zmienia wizerunek kangura, co utrudnia możliwość jej sfałszowania.

Jak zabezpieczane jest złoto?

Złote sztabki są najczęściej umieszczone w zaplombowanych opakowaniach zwanych również certipack’ami, które mają być gwarancją oryginalności i autentyczności. Nie mamy w tym przypadku bezpośredniego dostępu do metalu, ale zaletą ma być poczucie bezpieczeństwa, że mamy do czynienia z oryginalnym produktem z certyfikatem.

Może być to jednak poczucie złudne, ponieważ opakowanie jest łatwiejsze do sfałszowania niż samo złoto. W przypadku zakupu złotej sztabki warto upewnić się, że mamy do czynienia z renomowanym producentem. Pewne zaufanie możemy mieć do znanych na świecie mennic oraz firm zrzeszonych w LBMA (London Bullion Market Association). Listę akredytowanych podmiotów możemy znaleźć na stronie organizacji Good Delivery Current List | LBMA

Na co zwrócić uwagę przy inwestycji w złoto?

Możemy wyróżnić 2 grupy inwestorów w złoto lokacyjne. Inwestorzy, którzy chcą zakupić metal w jak najbliżej ceny rynkowej SPOT wybierają zazwyczaj sztabki. Drugą grupę tworzą inwestorzy w najbardziej rozpoznawalne złote monety uncjowe. Monety posiadają wyższą premię (równicę między ceną SPOT, a faktyczną ceną transakcyjną) natomiast charakteryzują się pięknym, rozpoznawalnym na całym świecie designem, zabezpieczeniami, nominałem oraz łatwą możliwością weryfikacji (linijka Fischa, aplikacje na telefon). Jest to na pewno atut w przypadku późniejszej odsprzedaży naszej inwestycji.

===

Artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny oraz edukacyjny. home.pl nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne, które zostały podjęte pod wpływem tego tekstu.
TAGI: / / /