Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Jak czytać ebooki bez czytnika? Poznaj najlepsze aplikacje do czytania na smartfonie

Jak czytać ebooki bez czytnika? Poznaj najlepsze aplikacje do czytania na smartfonie

Skoro do oglądania filmów nie potrzebujesz telewizora, tak podobnie do czytania ebooków nie potrzebujesz czytnika. Korzystanie z kilkucalowego ekranu może nie jest spełnieniem marzeń, aczkolwiek porównanie doznań, związanych z czytaniem książek na czytniku oraz smartfonie, jest już bardziej racjonalne. A jeśli ebook to naprawdę dobra, wciągająca pozycja, to rozmiar ekranu przestaje mieć znaczenie. Z tego artykułu dowiesz się, jakie aplikacje warto wybrać do czytania, jeśli nie masz czytnika ebooków.

Jak czytać ebooki?

Książki drukowane nadal są niezwykłym dobrem, które jeszcze długo dla wielu z nas będą jedynym słusznym sposobem na kontakt z literaturą. Skoro jednak w tytule artykułu mowa o wygodnym czytaniu ebooków, skupmy się na odbiorcach, którzy szukają bardziej mobilnych rozwiązań.

Wierz lub nie, ale już teraz możesz czytać ebooki i czerpać z tego satysfakcję. Nie musisz dokupować żadnego sprzętu – wykorzystaj to, co już masz:

 • SMARTFON – jest bardzo prawdopodobne, że w zasięgu ręki masz swojego smartfona lub nawet czytasz ten artykuł za jego pomocą. Skoro przeglądasz tak media społecznościowe, piszesz ze znajomymi i oglądasz filmy, a nawet grasz, z pewnością przyzwyczaiłeś/aś się do długotrwałego patrzenia w kilkucalowy ekran – z powodzeniem przeczytasz nawet długie powieści.
 • KOMPUTER/LAPTOP – mniej mobilny sposób na czytanie książek, jednak posiadający swoje zalety. Atutem okazuje się większy ekran lub monitor, co wpływa na komfort czytania ebooków.
 • TABLET – wracając do zalet urządzeń mobilnych, tablet z Androidem czy iPad są równie dobrą propozycją. Przewagą będzie oczywiście większy ekran, choć wiadomo, że nie są to tak popularne urządzenia, jak smartfony.
 • CZYTNIK – jest to najlepsza opcja dla ebooków ze względu na specjalny ekran, który imituje prawdziwą kartkę papieru, co znacząco minimalizuje efekt zmęczenia wzroku. Jeśli jesteś w posiadaniu takiego dobrodziejstwa, to nie zastanawiaj się dłużej, tylko korzystaj!

Papier elektroniczny a ekran smartfona – co warto wiedzieć o czytaniu bez czytnika?

Choć smartfon w wielu przypadkach jest głównym urządzeniem, który często pełni funkcje dobrego komputera, to miej świadomość, że jeszcze nie czas, by stawiać go na równi z prawdziwymi czytnikami, jak Kindle czy inkBOOK.

Nie zmienia to faktu, że wiele smartfonów oferuje zbliżone doświadczenia do tych, które towarzyszą nam podczas korzystania z czytnika. Na jakie różnice w takim razie warto zwrócić uwagę?

Czytanie ebooków na czytniku:

PlusyMinusy
🟢 naturalne doświadczenie czytania (e-papierowa technologia wykonania ekranu)🔴 mniejsza mobilność i dodatkowy koszt zakupu
🟢 lepsza żywotność baterii🔴 mniejszy wybór lub brak instalowanych aplikacji
🟢 lepsza jakość czytania przy dużym oświetleniu🔴 ograniczone funkcje przeglądania stron, np. niewygodne scrollowanie
🟢 brak wyskakujących powiadomień🔴 efekt „ghostingu”* przy odświeżaniu strony

* Ghosting, w odniesieniu do czytników, oznacza dostrzeganie na aktualnej stronie częściowej zawartości strony poprzedniej. Ghostingiem określa się również migotanie ekranu czytnika na czarno.

Czytanie ebooków na smartfonie:

PlusyMinusy
🟢 wiele aplikacji na jednym urządzeniu🔴 łatwiej o rozkojarzenie podczas czytania (powiadomienia, inne aplikacje)
🟢 wielofunkcyjność – łączenie czytania ze słuchaniem🔴 gorsze czytanie przy mocnym świetle → szybsze rozładowanie baterii
🟢 większy wybór urządzeń (marki, ceny)🔴 mniejszy ekran
🟢 wygodniejsze przeglądanie stron internetowych

Obecnie wielu producentów smartfonów (nawet w tańszych modelach) zrezygnowało z ekranów LCD na korzyść technologii OLED (w tym AMOLED).

Używając nietechnicznych określeń, ekrany OLED nie potrzebują dodatkowego oświetlenia (jak to ma miejsce w przypadku LCD), a każdy piksel „świeci” własnym światłem. Takie rozwiązanie gwarantuje głębsze czernie, żywsze kolory i niejednokrotnie zmniejsza zużycie baterii. Co najważniejsze dla miłośników ebooków – przed takim ekranem wzrok męczy się mniej.

Dodatkowo wiele smartfonów ma wbudowane funkcje oszczędzania wzroku (przez ograniczenie emisji światła niebieskiego), a nawet nałożenie ziarnistego filtra, imitującego teksturę prawdziwego papieru.

Tryb czytania na smartfonie z Androidem. Zmniejsza uczucie zmęczenia oczu.
Tryb czytania w ustawieniach systemowych smartfona z Androidem.

Najlepsze aplikacje do czytania ebooków na Androidzie i iOS

Skoro wiesz już, że można sensownie czytać ebooki na smartfonach, poznaj najciekawsze aplikacje, które Ci na to pozwolą.

Legimi

Legimi liczy sobie ponad 180 000 tytułów i obejmuje ebooki, audiobooki i synchrobooki (książki, które pozwalają płynnie przełączać się między czytaniem a słuchaniem).

Aplikacja jest niezwykle prosta w obsłudze i pozwala na synchronizację między różnymi urządzeniami. Jeśli na czytaniu książek spędzasz dużo czasu, z pewnością docenisz funkcje przeglądania statystyk czytelnictwa na przestrzeni dni czy miesięcy.

Jak czytać ebooki bez czytnika? Legimi na smartfony i komputery.
Ustawienia czytania w Legimi. Ebooki na smartfonie.
 • Baza: 180 000 tytułów
 • Legimi dostępne na: Android, iOS, Windows, macOSpobierz Legimi
 • Dostęp: część tytułów bezpłatna, pełny dostęp w abonamencie

Empik Go

Empik Go należy do szerokiego „uniwersum” sieci Empik, a sporym ułatwieniem dla użytkownika jest to, że skorzysta on z aplikacji, logując się do głównego konta Empik. Aplikacja mobilna jest wygodna w użytkowaniu, użyjesz jej nawet na czytnikach, np. na Kindlu.

Do dyspozycji masz wiele ebooków i audiobooków, które zsynchronizujesz na różnych urządzeniach, a nawet pobierzesz je i przeczytasz w trybie offline. Dużym plusem jest dostęp do wielu unikalnych, ciekawych pozycji Empik Go Originals.

Empik Go - aplikacja do czytania ebooków na telefonie.
Jak czytać bez czytnika? Empik Go na smartfony i tablety.
 • Baza: 100 000 tytułów
 • Empik Go dostępny na: Android, iOS, Chromecast, Android Auto
 • Dostęp: abonament – sprawdź ceny Empik Go

Czytaj więcej: Porównanie abonamentów Legimi i Empik Go.

Amazon Kindle

Propozycja od największej e-księgarni pozwala na synchronizację postępów w czytaniu między smartfonem/tabletem a czytnikiem Kindle. Oprócz dostępu do ogromnej bazy Amazonu, w zasięgu masz również treści, pochodzące z innych źródeł.

Ważne: aplikacja nie obsługuje polskiego języka.

Jak czytać ebooki? Amazon Kindle na smartfonie i tablecie.
Aplikacja do ebooków na Android i iPhone.
 • Baza: 2 miliony ebooków i audiobooków
 • Aplikacja dostępna na: Android, iOS
 • Dostęp: abonament

eBoox

Aplikacja jest atrakcyjna głównie dla osób, które mają własną bibliotekę ebooków, zapisaną w różnych formatach. eBoox oferuje wsparcie dla wielu bardziej i mniej popularnych rozszerzeń plików: PDF, DOC, DOCX, MOBI, TXT, ODT, HTML, ZIP, RAR, FB2, EPUB, PRC, CBR, CBZ.

Jest to wygodny czytnik bez uciążliwych reklam.

Czytnik ebooków na telefon. eBoox
Czytnik ebooków PDF na Androida i iOS.
 • Baza: import własnej biblioteki
 • eBoox dostępny na: Android, iOS
 • Dostęp: bezpłatny

Książki Google Play

To propozycja dla aktywnych użytkowników środowiska Google. Dzięki aplikacji możesz czytać i słuchać własne książki, zrobisz w niej również zakupy tytułów, które wpadną Ci w oko (książki, podręczniki, komiksy i mangi). Liczba pobrań przekracza miliard, a średnia z ponad 2 milionów opinii to 4,7 – warto w kierunku Książek Google Play spojrzeć przychylnie.

Ebooki bez czytnika. Książki Google Play
Książki i komiksy w Google Play Books.
 • Baza: własne książki lub zakup z bazy (dokładna liczba nieznana)
 • Aplikacja na: Android, iOS
 • Dostęp: bezpłatny (ewentualny zakup książek w aplikacji)

iBooks (Książki)

Dla fanów iPhone’ów również jest specjalna aplikacja do czytania ebooków. Sama aplikacja Apple’a jest darmowa, jednak oferuje dostęp do książek kupionych w iBookStore. Nic nie stoi na przeszkodzie, by również wgrać własne ebooki (tylko formaty PDF i EPUB).

Platforma jest wygodna w obsłudze. Gdy przeniesiesz ebooki do chmury Apple, możesz synchronizować postępy w czytaniu między różnymi urządzeniami.

Ebooki i audiobooki na iPhone, iPad - iBooks.
 • Baza: zakup ebooków w iBookStore lub wgranie własnych
 • iBooks dostępny na: iOS
 • Dostęp: bezpłatny

Moon+ Reader

Moon+ Reader to przyzwoita aplikacja do czytania mobilnego. Jest to typowy czytnik ebooków, więc warto mieć dla niego przygotowaną własną biblioteczkę np. plików PDF.

Aplikacja jest estetyczna i pozwala na szerokie dostosowanie interfejsu, by czytało Ci się jak najwygodniej. Przykładowe funkcje to: różne opcje przewijania stron, tryb jasny/ciemny, inteligentne akapity, ochrona wzroku, obsługa gestów i wiele innych.

Czytnik ebooków na Androida.
Czytnik ebooków na smartfona z Androidem.
 • Baza: wgrywanie własnych ebooków
 • eBoox dostępny na: Android
 • Dostęp: bezpłatny

ReadEra

ReadEra to kolejne narzędzie do komfortowego czytania własnych ebooków w wielu formatach: PDF, EPUB, Microsoft Word (DOC, DOCX, RTF), Kindle (MOBI, AZW3), DJVU, ODT, FB2, TXT i CHM.

Aplikacja pomaga w imporcie i organizacji plików np. sortując je według nazwiska autora czy nazwy serii. Interfejs oferuje także wyświetlenie na ekranie dwóch stron jednocześnie.

Jak czytać ebooki bez czytnika?
Ebooki bez czytnika.
 • Baza: wgrywanie własnych ebooków
 • ReadEra do pobrania na: Android
 • Dostęp: bezpłatny

💡 Czytaj więcej