Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Minecraft czy Roblox – którą grę wybrać?

Minecraft czy Roblox – którą grę wybrać?

Minecraft czy Roblox? Wielu graczy zadaje sobie to pytanie, ponieważ obie gry cieszą się ogromną popularnością i – przynajmniej na pierwszy rzut oka – wydają się do siebie podobne. Ale czy na pewno? W tym artykule poznasz różnice między tymi tytułami i sprawdzisz (przynajmniej w teorii), która gra lepiej pasuje do Twoich preferencji.

Minecraft vs Roblox – która gra jest starsza?

Według statystyk Google, Minecraft jest chętniej i częściej wyszukiwany przez internautów. Nie oznacza to jednak, że ma za sobą dłuższy staż. Wręcz przeciwnie. Roblox został wydany w 2006 roku i od samego początku miał być grą, w której gracze samodzielnie kształtują rozgrywkę poprzez tworzenie świata, akcji i przedmiotów.

Minecraft został wydany w 2009 roku, aczkolwiek była to publiczna wersja testowa. Dystrybucja właściwej gry na komputery osobiste, konsole i urządzenia mobilne rozpoczęła się pod koniec 2011 roku.

Minecraft czy Roblox? Statyskyki z Google Trends
Porównanie popularności fraz wyszukiwanych w Google na przestrzeni
5 ostatnich lat: Minecraft – niebieski, Roblox – czerwony.

Jak wygląda rozgrywka w Minecraft i Roblox?

Obie gry na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie. Ale nie daj się zwieść pozorom, bo w mechanice rozgrywki różnią się diametralnie. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Tryby gry w Minecraft

Minecraft pierwotnie został stworzony dla rozgrywki jednoosobowej, w której gracz buduje i eksploruje wybudowany przez siebie świat. Tryb rozgrywki online został wprowadzony w późniejszym etapie rozwoju gry, dzięki czemu gracze mogą dołączać do serwerów online (sprawdź, jaki serwer VPS wybrać do Minecrafta) i spędzać wspólnie czas na budowaniu swoich światów i konkurowaniu między sobą.

W Minecraftcie wyróżnia się następujące tryby gry:

  • kreatywny (creative) – skupiający się przede wszystkim na budowaniu z nieograniczoną ilością materiałów,
  • przetrwanie (survival) – do budowania dochodzi obrona i walka z potworami (mobami). Potrzebne są odpowiednie narzędzia i broń. Postać posiada punkty życia, które należy odnawiać. W trybie online dostępna jest rywalizacja z innymi graczami, czyli PvP,
  • hardcore – to tryb survival na najwyższym poziomie. Jeśli Twoja postać zginie, nie odradza się ponownie. Co więcej – świat, na którym graliśmy zostaje usunięty. To tryb przeznaczony dla najbardziej wymagających graczy.
  • przygoda (adventure) – niszczenie i ustawianie bloków jest tutaj nieograniczone. Dla graczy dostępna jest również dźwignia i inne urządzenia do rozbudowy świata,
  • widz (spectator) – obserwuje świat gry, przemieszcza się w dowolne miejsce latając i przenikając przez bloki. Nie wchodzi w interakcje ze światem, nie modyfikuje go.
Jesteś graczem Minecrafta? Sprawdź przydatne triki, które ułatwią Ci grę.

Tryby gry w Roblox

Roblox od samego początku miał założenia gry online i nie był tworzony z myślą o rozgrywce indywidualnej. Roblox słynie z tego, że umożliwia graczom tworzenie własnych światów i zasad, które zdefiniują wygląd rozgrywki. Oznacza to, że użytkownicy mają coś w rodzaju narzędzia do programowania własnych gier na podstawie świata Roblox. Można powiedzieć, że gracze Robloxa otrzymują wolną rękę w tworzeniu trybów gier, jeśli wpadnie im do głowy ciekawy pomysł. Programistom został udostępniony program Roblox Studio, dzięki któremu mogą tworzyć własne scenariusze rozgrywki.

Sprawdź kilka mini gierek, stworzonych w Roblox dla zabicia nudy.

Co łączy Robloxa i Minecrafta?

Pierwszym podobieństwem jest popularność – obie gry nie mają prawa narzekać na liczbę graczy w każdym wieku.

Innym, wspólnym punktem obu produkcji jest specyficzna oprawa graficzna – jest ona uproszczona, co przekłada się na niskie wymagania sprzętowe. Oprócz podobieństw w grafice, na wyróżnienie zasługują:

  • duże mapy, na których gracz rozwija skrzydła wyobraźni i kreatywności,
  • tryb online, który w Roblox jest głównym daniem, a Minecraft wspiera go opcjonalnie,
  • zasady gry, tzw. piaskownicy (z ang. sandbox), która zakłada ideę tworzenia i pełnej swobody.

Jak uzyskać dostęp do Roblox i Minecraft za darmo?

Roblox został stworzony według reguły Free-to-Play, czyli gry zupełnie za darmo. Do tego celu wystarczy komputer z dostępem do internetu i założenie konta. Darmowa wersja Robloxa czeka na każdego, nowego użytkownika, aczkolwiek oferuje on także płatne treści. Minecraft z kolei od samego początku był grą, której podstawowa wersja była płatna.

Jeśli zastanawiasz się, w którą grę chciałbyś najpierw zagrać, sprawdź ile kosztuje Minecraft w home.pl. Po zakupie kod do pobrania i aktywacji gry otrzymasz na adres email.

To, że Roblox jest darmową grą, nie oznacza, że gracze nie wydają w nim pieniędzy. Zarówno w Robloxie jak i Minecraftcie funkcjonują waluty, które kupisz za prawdziwe pieniądze. Waluty w tych grach służą do kupowania ekskluzywnych tekstur, skórek, ubioru i wielu innych dodatków. Oprócz przedmiotów dostępne są dodatkowe światy, tematyczne tryby rozgrywki i mini gry. W dużym skrócie – płacąc za dodatkową treść zwiększasz sobie pole manewru i dołączasz do ciekawszych trybów gry.

Jeśli wśród swoich bliskich masz graczy Robloxa lub Minecrafta, to pomyśl o karcie podarunkowej, zapewniającej dostęp do wewnętrznej waluty w danym tytule. W Minecraftcie rolę taką przyjmują Minecoins, a w Robloxie – Robuxy.

Która gra jest lepsza – Minecraft czy Roblox?

Na to pytanie nie udzielimy jednoznacznej odpowiedzi. Obie gry są bardzo dobrymi produkcjami i posiadają bogatą bazę fanów na całym świecie. Dlatego wybór powinien zależeć po prostu od Twoich upodobań. Roblox posiada z pewnością tzw. niższy próg wejścia, gdyż jest dostępny za darmo. Nawet w takiej wersji posiada bogate opcje do kreowania i tworzenia światów, w których zanurzy się społeczność.

Minecraft jest odpowiedni dla graczy, którzy kochają przygodę i nie boją się wyzwań w różnych trybach gry. To produkcja skierowana do miłośników wszelkiego rodzaju sandboxów, w których dominuje swoboda i kreatywność.

Sprawdź również inne artykuły, które mogą Ci się spodobać: