Wpisz poszukiwane słowo i wciśnij Enter.

Kiedy koniec wsparcia Windows 8.1? Czy warto zaktualizować system do nowej wersji?

Kiedy koniec wsparcia Windows 8.1? Czy warto zaktualizować system do nowej wersji?

Microsoft zapowiedział, że w najbliższym czasie rozpocznie masową wysyłkę powiadomień dotyczących zakończenia wsparcia technicznego Windows 8.1. Kiedy producent zakończy aktualizację tego systemu i co to oznacza dla jego użytkowników?

Koniec wsparcia dla Windows 8.1

Od lipca 2022 roku użytkownicy Windows 8.1 zaczną otrzymywać powiadomienia informujące o wycofaniu aktualizacji do ich systemu operacyjnego. Microsoft poinformował, że wsparcie Windows 8.1 zakończy się 10 stycznia 2023 roku. Po tej dacie użytkownicy nie będą już otrzymywali oficjalnych aktualizacji, chroniących ich urządzenia oraz dane.

W związku z planowanym wyłączeniem aktualizacji dla Windows 8.1, aplikacje pakietów Microsoft 365 nie będą już obsługiwane w tym systemie. Subskrybenci Microsoft Office 365 powinni zaktualizować system, by móc nadal korzystać z licencji Office 365.

Koniec wsparcia Windows 8.1.
Windows 8.1 będzie można zaktualizować do nowszej wersji – Windows 10 lub 11.

Aktualizacja Windows 8.1 do nowszej wersji

Producent w swoich powiadomieniach w naturalny sposób będzie polecał przejście na najnowszą wersję systemu – Windows 11. Nic jednak nie będzie stało na przeszkodzie, by użytkownicy aktualizowali system do wersji Windows 10, jeśli będą sobie tego życzyć. Będzie to dobre wyjście dla osób ze starszymi komputerami, których wymagania sprzętowe mogą nie wystarczyć dla jedenastki.

Warto mieć jednak na uwadze, że dziesiątka też powoli zbliża się do końca swojego wsparcia, bo nastąpi to już 14 października 2025 roku. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z niej jako naturalnego łącznika między wersją 8.1, a Windowsem 11.

Dlaczego warto mieć aktualny system operacyjny?

Aktualizacje mają dwa istotne zadania: naprawiać błędy i chronić przed złośliwym oprogramowaniem. Dzięki wspieraniu technicznemu nasze systemy działają szybciej i lepiej, a dodatkowo korzystanie z komputera (zwłaszcza z internetu) staje się bezpieczne.

Bez aktualnego systemu operacyjnego nasze dane oraz tożsamość są narażone na atak hakerów. Po 10 stycznia 2023 roku Windows 8.1 nie będzie aktualizowany, nawet jeśli zostaną wykryte luki w zabezpieczeniach. Dalsze korzystanie z tego systemu będzie oczywiście możliwe, jednak w żadnym wypadku nie będzie to bezpieczne.